تاریخ : شنبه 8 مرداد 1401
کد 5866

تاکید بر رفع موانع تولید و صادرات فرش / پیشنهاد نامگذاری میدانی به نام « فرش تبریز» بررسی شد

موضوع فرش تبریز در سی و هفتمین جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز مورد بررسی اعضای حاضر در این جلسه قرار گرفته و تاکیداتی بر رفع موانع تولید و صادرات شد.

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تبریز، حکیمه غفوری صبح روز شنبه در سی و هفتمین جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی ضمنعرض تسليت به مناسبت ايام سوگواري ماه محرم اظهار کرد: سازمان صمت استان نامه ای مبنی بر نامگذاری یکی از خیابان ها به نام فرش تبریز به شورای شهر ارسال کرده بود که این پیشنهاد در حال بررسی است.

وی در ادامه سخنان خود ابراز کرد: پیشنهاد کرده بودم که از معاونت عمرانی شهرداری لیستی تهیه شود تا یکی از ورودی های شهر را به نام فرش نامگذاری و نمادی از فرش در آن نقطه ایجاد کنیم.

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز گفت: متاسفانه تا بدین لحظه نتیجه ای نگرفته ایم ولی در تلاشیم که این اقدام را هرچه سریعتر عملیاتی کنیم.

غفوری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه صادرات فرش مستلزم تولید است، مطرح کرد: تا زمانیکه امکانات رفاهی برای تولیدکنندگان فراهم نشود هیچ گونه امری میسر نمی شود، مشکل اصلی قالیبافان حل موضوعات رفاهی آنها بوده که باید یک سری اقدامات اساسی و قانونی در این راستا اتخاذ شود تا سپس به فکر مابقی مراحل باشیم.

سید کاظم زعفرانچی‌لر، نائب رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز هم در این جلسه بیان کرد: در خصوص موضوع فرش به صورت مکرر تذکراتی داده ایم منتهی تاکنون به آن توجهی نشده است.

وی در ادامه سخنانش افزود: مشکل ما همکاری یا عدم همکاری شهرداری در خصوص حمایت از صنعت فرش نیست بلکه این امر روی دوش دولت بوده که از این صنعت مهم حمایت چندانی نمی کند.

نائب رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز گفت: دولت تاکنون به تولیدکنندگان فرش فرصتی در قالب فضای نمایشگاه ایجاد نکرده است و واسطه گری در این بین بیشتر به چشم می خورد.

زعفرانچی‌لر ادامه داد: برای صنعت فرش طرحی دارم که از واسطه گری جلوگیری خواهد شد تا تولیدکنددگان بتواند صنعت خود را به صورت مستقیم نمایش بگذارند.

رشیدی، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز هم در این خصوص عنوان کرد: موضوع فرش تبریز یکی از مسائل مهمی است که نیاز است بیشتر از این مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه به نظرم اگر در دهه 70 وضعیت فرش خوب بود هیچ یکی از حوزه فعالان این حوزه از بافندگی فرش انصراف نمی داد، ادامه داد: اکثر جوانان در دهه 70 به تولید فرش مشغول بودند که بعدها یک سری فروپاشی باعث شد این صنعت روبه افول برود.

این عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز گفت:فرش در دهه 70 نماد اقتصاد تبریز تبریز بود که بعدها فروپاشی در این راستا رخ داد و اکثر کارگاه های موجود ورشکسته و تعطیل شدند.

وی با بیان اینکه ما باید ابتدا دلیل فروپاشی این صنعت را تحلیل کنیم، ابراز داشت: باید بدانیم چه اتفاقی افتاد که وضعیت فرش تبریز به این روز افتاد.

رشیدی یادآور شد: پیشنهادم این است یکی از محلاتی که در گذشته بیشترین کارگاه های تولید فرش را داشتند، را پیدا کنیم و آن را به عنوان خیابان فرش نامگذاری کنیم.

روح الله دهقان نژاد، دبیر کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز هم در این جلسه بیان کرد: تبریز ظرفیت بسیار بالایی در حوزه صنعت فرش دارد ولی نیاز است آن ها تقویت شوند.

وی در ادامه سخنان خود ابراز کرد: علاوه بر حوزه سیاست گذاری ما میتوانیم از حوزه هنری شهر هم به این صنعت ورود پیدا کنیم ولی باید ابتدا داشته هایمان را بررسی کنیم.

دبیر کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما می توانیم هنرمندان حوزه فرش استان را معرفی کنیم و سر دیس و تندیس هایشان را در بزرگترین موزایک فرش نصب کنیم.

وی افزود: ما مشکل عرضه در حوزه صنعت فرش داریم که می توانیم یک نمایشگاهی برای این صنعت در نظر بگیریم تا تولیدکنندگان بتوانند بدون واسطه نسبت به فروش اقدام نمایند.

دهقان نژاد یادآور شد: مدیریت شهری می تواند در راستای مباحث فرهنگ سازی، ائلمان، ایاب ذهاب و ... به تولیدکنندگان فرش کمک شایانی کند.

غلامرضا احمدی، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز هم در این خصوص اظهار کرد: سازمان صمت در حوزه تبلیغات و برندسازی می تواند از ظرفیت مدیریت شهری استفاده کند.

این عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز گفت: اگر کسی در راستای تولید فرش به وظیفه خود عمل نکند و نسبت به رفع موانع اقدام ننماید طبیعتا با مشکل مواجه خواهیم شد.

احمدی در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: با احصای مشکلات و رفع موانع تولید در حوزه فرش شاهد پیشرفت در این عرصه خواهیم شد.

صابر پرنیان، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی هم در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت صنعت فرش تبریز بیان کرد: انتظار داریم شورای شهر در راستای نامگذاری خیابانی برای فرش تبریز اقداماتی اتخاذ کرده تا با درج نمادی این مهم به نسل آتی انتقال داده شود.

در ادامه سی و هفتمین جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز موضوع مشارکت شهرداری در ساخت سریالی مورد بررسی قرار گرفته و اعضای کمیسیون با این نامه مخالفت کردند.

در ادامه سی و هفتمین جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز اصلاحیه آیین‌نامه اصلاحی فرهنگسراهای خصوصی مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه مباحثی در خصوص موضوع آیین نامه آموزش های شهروندی توسط کمیته کارشناسی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مطرح و مورد بررسی اعضای حاضر در این جلسه قرار گرفت.

powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.