تاریخ : پنجشنبه 6 مرداد 1401
کد 5850

در کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز تأکید شد؛

انتقال مجموعه لونا پارک در جهت تسریع ثبت جهانی پارک ائل گلی/ شهرداری برای حذف نمک‌پاشی برنامه‌ریزی کند

رئیس کمیسیون محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز در گفت: در رابطه با انتقال لونا پارک از مجموعه ائل گلی به پارک عباس میرزا نیز سه ماه فرصت بدهیم تا روند ثبت جهانی مجموعه ائل گلی تسریع شود. محل لونا پارک نیز به فضای سبز تبدیل خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر تبریز، سی‌امین کمیسیون محیط‌زیست و خدمات شهری این شورا در سالن جلسات سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری تبریز برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، گزارشی از وضعیت موجود فضای سبز و پارک‌های سطح شهر توسط ... ارائه و برنامه‌های آتی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری پیرو مصوبه بیست و یکمین جلسه کمیسیون محیط‌زیست و خدمات شهری شورا موردبحث و بررسی قرار گرفت.

پرویز هادی، رئیس کمیسیون محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز در این جلسه با اشاره به لزوم رسیدگی به وضعیت پارک‌های سطح شهر اظهار داشت: امروز اکثر مردم آپارتمان‌نشین هستند و تنها جایی که می‌توانند از فضای باز و فضای سبز استفاده کنند، همین پارک‌ها هستند اما در حدود 90 درصد پارک‌ها روشنایی مطلوب و مناسب نیست.

وی افزود: در خصوص اتوبان کسایی و وضعیت درختان آن، مردم ناراضی هستند. در برنامه مدیریت شهری تبریز با عنوان "قرار خدمت" نیز در این خصوص مباحثی مطرح شد اما به نتیجه نرسیده و بایستی در این رابطه پیگیری کرد. وقتی ما مجوز برداشتن درخت‌ها را دادیم، هدف این بود که اقدامات راه و شهرسازی به سرعت انجام شود اما وضعیت همان‌طور مانده و فقط درخت‌ها برداشته شدند.

رئیس کمیسیون محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به وضعیت ورودی‌های شهر خاطرنشان کرد: ورودی‌های مختلف شهر همگی نیازمند برنامه‌ریزی هستند و بایستی به صورت جدی و عملی در خصوص بهبود وضعیت آن‌ها اقدام شود.

هادی به تأمین آب استخر ائل گلی از طریق چاه‌های موجود اشاره‌کرده و گفت: چند بار به موضوع حق آبه ائل گلی از نهر شاهی پرداخت کرده‌ایم اما همچنان به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم. بایستی این موضوع را پیگیری کنیم. قبلاً آب استخر ائل گلی از این نهر تأمین می‌شد اما دیگر این‌گونه نیست و شاید پیگیری‌های قبلی نیز در حد نامه‌نگاری باقی ‌مانده است.

وی ادامه داد: موضوع دیگری که وجود دارد، نورپردازی ساختمان‌ها است. در شهرهای خارجی نمای ساختمان‌ها به صورت تلویزیونی است که هم به زیباسازی شهر کمک می‌کند و هم تبلیغات مختلف توسط آن انجام می‌شود. بایستی چنین اقداماتی آغازشده و برای تداوم آن سیاست‌های تشویقی در نظر بگیریم.

رئیس کمیسیون محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز در پایان گفت: در رابطه با انتقال لونا پارک از مجموعه ائل گلی به پارک عباس میرزا نیز سه ماه فرصت بدهیم تا روند ثبت جهانی مجموعه ائل گلی تسریع شود. محل لونا پارک نیز به فضای سبز تبدیل خواهد شد.

وضعیت طراحی و گل‌آرایی در تبریز ایده‌آل نیست

در ادامه این جلسه، شهرام دبیری، عضو کمیسیون محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز ضمن قدردانی از اقدامات سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری اظهار داشت: در رابطه با طراحی و گل‌آرایی هرچند اقداماتی انجام شده اما ایده‌آل نیست و آن‌طور که باید جذابیت و خلاقیت لازم برای جلب رضایت و توجه همشهریان را ندارد. کارشناسان توانمندی در این حوزه داریم که می‌توان از تجربیات آن‌ها و همچنین از نمونه‌های خارجی الگوبرداری کرد.

وی افزود: بایستی در راستای استفاده از مشارکت مردم در توسعه فضای سبز گام برداریم. برای مثال هر خانه، آپارتمان، مجتمع یا حتی اداره که در زمینه ایجاد و نگهداری فضای سبز اقدامات مؤثر داشته باشند، به عنوان شهروند نمونه انتخاب شده و مورد تقدیر قرار بگیرند. بایستی سیاست‌های تشویقی در این خصوص داشته باشیم. با افزایش مشارکت مردم می‌توان به نتایج مطلوب‌تری دست پیدا کرد.

دبیری در پایان گفت: در خصوص طرح مرتبط با زیباسازی شهری نیز می‌توان در قالب طرح یا لایحه از نورپردازی‌های جذاب و مناسب حمایت کرد.

لزوم برنامه‌ریزی برای جبران کمبود سرانه فضای سبز در مناطق مختلف

در ادامه، غلامرضا احمدی، عضو کمیسیون محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به گزارش ارائه‌شده توسط مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری اظهار داشت: گزارشی که ارائه شد، تا حدودی وضعیت موجود و نقشه راه سازمان را ترسیم کرد. بر همین اساس برای سه‌ماهه بعدی جلسه‌ای برگزار و میزان تحقق برنامه‌های اعلامی، مشخص شود.

وی افزود: با توجه به دید خوب مدیریت سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری و آمار اعلام‌شده از سوی این سازمان، مناطق 3، 4 و 7 و 8 اختلاف فاحشی در خصوص سرانه فضای سبز دارند. آیا برای افزایش سرانه در این مناطق بودجه و بازه زمانی در نظر گرفته شده است؟ بایستی با کار جهادی و انگیزه مضاعف به دنبال جبران این اختلاف باشیم.

بازگشت مدیریت فضای سبز شهری به ریل اصلی

احد صادقی، نائب رئیس کمیسیون محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز هم در ادامه این جلسه اظهار داشت: با توجه به اقداماتی که صورت می‌گیرد، به نوعی مدیریت فضای سبز شهری در حال برگشت به ریل اصلی خود است.

وی افزود: می‌توان از ظرفیت کمیسیون برای تسریع در انجام فعالیت‌های حوزه فضای سبز و زیباسازی شهری بهره برد و از این نظر آمادگی لازم را داریم. در خصوص لونا پارک نیز فکر می‌کنم با تمدید حضور این مجموعه در پارک ائل گلی شاهد تداوم این روند در سال‌های آتی نیز خواهیم بود. بنابراین پیشنهاد می‌کنم اقدامات لازم برای انتقال لونا پارک را آغاز کرده و با تعیین روند مناسب، در این خصوص اقدام کنیم.


صادقی ضمن قدردانی از تلاش پیمانکاران و کارگران فضای سبز شهری افزود: نواقصی که وجود دارد می‌تواند با همکاری و همراهی شورا و شهرداری رفع شود.

نائب رئیس کمیسیون محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز در پایان گفت: با توجه به تأثیر کاشت گل‌های لاله در زیباسازی پارک‌های مختلف، پیشنهاد می‌کنم بهترین روش نگهداری برای این گل‌ها مورد بررسی قرار گرفته و انتخاب شود تا به جای یک سال، حداقل دو سال از این گل‌ها استفاده شود. فکر می‌کنم این موضوع ممکن باشد که در این صورت، 50 درصد نیز در هزینه‌های مربوطه صرفه‌جویی می‌شود.

شهرداری برای حذف نمک‌پاشی برنامه‌ریزی کند

یاسین بجانی، دبیر کمیسیون محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز هم در ادامه این جلسه اظهار داشت: از آقای امجدی و همکارانشان که در خصوص فضای سبز شهری زحمت می‌کشند و اقدامات ماندگاری دارند، قدردانی می‌کنم.

وی با اشاره به سخنان شهرام دبیری در رابطه با افزایش مشارکت مردمی در توسعه فضای سبز و زیباسازی شهر گفت: می‌توان به کسانی که با کاشت درخت، گل و... در توسعه فضای سبز در آپارتمان‌ها و... مشارکت می‌کنند، کارت‌های سبز اهدا کرده و شهرداری در خصوص این کارت‌ها، سیاست‌های تشویقی و... را در نظر بگیرد.

بجانی ادامه داد: مجتمع‌های مسکونی بزرگی در تبریز داریم که خودشان امکان آبیاری فضای سبز را ندارند و به همین دلیل درختان موجود خشک می‌شوند. در این راستا درخواست می‌کنیم به صورتی که میسر است در بحث آبیاری درختان و توسعه فضای سبز با این مجتمع‌ها همراهی و همکاری شود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به برنامه‌های سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری در خصوص نصب مجسمه و سردیس‌های شهدا و مشاهیر در میادین مختلف خاطرنشان کرد: در محله شهید باکری، نمادی از این شهید به چشم نمی‌خورد و می‌توان از سردیس این شهید بزرگوار در منطقه مذکور استفاده کرد.

وی با اشاره به فرصت موجود برای برنامه‌ریزی در خصوص حذف نمک‌پاشی در فصل بارش‌ها ادامه داد: بحث حذف نمک‌پاشی هم در دستور کار شهرداری قرار گیرد. از امروز باید برای این حرکت برنامه‌ریزی شود تا بتوانیم در فصل بارش‌ها شاهد کاهش نمک‌پاشی باشیم. کاهش هر ساله 20 درصدی نمک‌پاشی می‌تواند در افزایش فضای سبز و کیفیت آن مؤثر باشد.

بجانی در پایان گفت: در خصوص پارکینگ ائل گلی نیز مقرر شده بود که هزینه‌ای از معلولان دریافت نشود اما ظاهراً در برخی موارد، ورود معلولان عزیز به پارکینگ ائل گلی با دریافت هزینه همراه است. در خصوص رعایت این موضوع نیز بایستی تأکید شود.

لازم به ذکر است، دستور جلسه دوم این کمیسیون در خصوص پیگیری مشکلات رانندگان خودروهای استیجاری فضای سبز پیرو مصوبه جلسه شماره 27 این کمیسیون در تاریخ 1401/4/01 بود که بر اساس اقدامات صورت گرفته، مقرر شد مشکل واریز حق بیمه این رانندگان رفع و روال قبلی در خصوص آن‌ها صورت پذیرد.

powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.