تاریخ : سه شنبه 21 دي 1400
کد 5064

برگزاری سومین نشست خبری روح‌الله رشیدی عضو شورای اسلامی شهر تبریز

سومین نشست خبری رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهری شورای اسلامی شهر تبریز با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.
به گزارش روابط‌عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تبریز، روح الله رشیدی شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سعی می‌کنم تمام مسائل مربوط به شهر را نه به عنوان مدافع و یا مخالف شهرداری بلکه به عنوان یک عضو برای همه بازگو کنم.
وی در ادامه‌ی سخنان خود در پاسخ به سوالی در رابطه با وضعیت تملک خانه منتسب به باقرخان بیان کرد: تملک این خانه باتوجه به ابعاد منطقه و کیفیت حاکم بر آن محیط پروژه‌ای سنگین بوده که زمان‌بر است، موضوع هم فقط تملک خانه نبوده و شهرداری می‌خواهد تمام محیط را به منظور ایجاد مجموعه فرهنگی و تاریخی تملک کند.
رشیدی ادامه داد: شورای شهر برای شهرداری چنین تکلیف کرد تا در برنامه آتی خود تملک محدوده را عهده‌دار شده  تا هم ساکنین محله از وضعیت موجود نجات داده شود و هم فرصتی برای اتفاقات دیگری فراهم کند.
رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهری شورای اسلامی شهر تبریز در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص بازدیدهای اخیر از حاشیه شهر توضیح داد: مجموعه مدیریت شهری جدید از آغاز فعالیت خود چندین بازدید از حاشیه شهر داشته و تصمیماتی در این راستا اتخاذ کرده است، یکی از فوری‌ترین اقدامات هم در این زمینه شکل‌گیری قرارگاهی توسط شهرداری با عنوان قرارگاه اقدام بوده که جلسات مختلفی در رابطه با حاشیه‌نشینی برگزار می‌شود.
رشیدی ابراز کرد: از جمله تصمیمات دیگر امتداد مسیر 42 متری به کوثر شرقی بود، همان‌طور که می‌دانید در گذشته یک پروژه افسانه‌ای در این محدوده تعریف شده بود که در سال 92 شروع به تملک کردند و متاسفانه نیمه‌کاره و راکد ماند و دلیل آن اختلاف ارتفاع بود و امکان ادامه نداشت.
این عضو شورای اسلامی شهر تبریز اضافه کرد: پروژه امتداد 42 متری به پاسداران می‌تواند به عنوان بزرگترین پروژه شهری از حیث تاثیرگذاری نام‌گذاری شود.
رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهری شورای اسلامی شهر تبریز گفت: در لایحه‌ی ارسالی به شورای شهر که فعلا به تصویب نرسیده ، پیرو همان قرارگاه اقدام یک ضابطه در مناطق که اراضی ملی بوده، تعریف شده و در این مناطق اجازه ساخت‌وساز غیرمجاز داده نمی‌شود چراکه در این مناطق ساخت‌وساز غیرمجاز با مصالح ساختمانی قاچاق باعث ساخت منازل مسکونی ناایمن شده است.
رشیدی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص یکسان‌سازی مزار شهدا اظهار کرد: در خصوص این موضوع تحقیق و تفحصی صورت نگرفته است، مستحضرید که یکی از موضوعات مطرح شده در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر موضوع ساماندهی گلزار شهدا بود که بنیاد شهید، گلزار شهدا و گروه‌های مردمی توافق کرده بودند از تخریب‌ها جلوگیری شود.
این عضو شورای شهر تبریز در پاسخ به سوالی در خصوص استیضاح شهردار توضیح داد: استیضاح به موضوعی جاری تبدیل شده و قابل تحلیل است، یکی از دلایلی که کیفیت جلسات شورا افت کرده درگیری ذهن برخی از اعضا به این مساله است، اینکه ذهن برخی از اعضا به جای تقسیم وظایف و رسیدگی به موضوعات مشغولِ استیضاح شهردار است قابل تحلیل است و دلایل آن را خواهم گفت.
وی در بخش دیگری از سخانش هم در خصوص سوالی مبنی بر آلایندگی نیروگاه و پالایشگاه تبریز بیان کرد: آلایندگی نیروگاه و پالایشگاه موضوعی است که قبلا نیز در این خصوص موضع گرفته بودم، مدیریت اداره حفاظت از محیط زیست در دوره قبلی حاشیه‌هایی در این خصوص داشت که بخاطر مجوز مدیر وقت این دو مرکز از پاسخ به مدیریت شهری شانه خالی کرده بودند، البته این موضوع را هم باید گفت که نیروگاه و پالایشگاه به مدیریت شهری بدهی داشته‌اند، حیات مردم و سلامتشان قابل قیمت‌گذاری نبوده و این مجموعه‌ها باید در این راستا ضررهایی را هم متحمل شوند تا جان و سلامتی شهروندان به خطر نیفتد.
رشیدی در خصوص پروژه‌های نیمه تمام شهری اظهار کرد: پروژه آذربایجان گذشته‌ای عبرت‌آمیز دارد و پرونده‌اش در دادگاه در حال بررسی است.
رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهری شورای اسلامی شهر تبریز ادامه داد: مشکل آسفالت و بدنه‌سازی پروژه میدان آذربایجان نیز یکی از موضوعات چالش‌برانگیز است که در مجموع می‌خواهند برای سال آتی به مرحله اتمام برسانند.
وی افزود: بهتر است در پروژه‌های عمرانی به کلنگ‌زنی اصرار نورزیم و معیار عملکرد را کاهش هزینه‌ها در مدیریت شهری بدانیم. سه پروژه اصلی شهر را به پیمانکاری داده‌اند که سابقه و توان چنین کاری را ندارد، به عنوان رییس کمیسیون عمران سوالم این است چرا پروژه‌ها را به این پیمانکار داده‌اند؟
این عضو شورای اسلامی شهر تبریز در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: متولی اصلی پیگیری سامانه جامع شفافیت شهرداری تبریز سازمان فناوری است و تمام مناطق و سازمان‌ها برای یکپارچگی باید با این نهاد هماهنگ شوند.
رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهری شورای اسلامی شهر تبریز در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در خصوص مسیر دوچرخه‌سواری، شهر ما استانداردهای لازم را در این راستا دارد ولی  توزیع این معابرعادلانه نیست و معابرمان تبدیل به پارکینگ خودروها شده است.
رشیدی اظهار کرد: نگاه نهادها و نیروهای فرهنگی در شهرداری منحط است و عامل اصلی این این موضوع هم خود شهرداری بوده، برخی از از افراد، سازمان فرهنگی را تبدیل به محل استخدام نیروی فشار کرده‌اند و بودجه های کلان صرف این گروه‌ها شده است تا در صورت برکناری مدیران، شهرداری را به هم بزنند.
این عضو شورای اسلامی شهر تبریز ادامه داد: مسئله شهرداری در بخش فرهنگ مدیر نیست و کار فرهنگی در شهرداری منحط شده است، بازنگری در ماموریت‌های فرهنگی و اجتماعی شهرداری باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص کمبود اتوبوس توضیح داد: در سال 92 دولت 9 میلیارد به اتوبوسرانی برای خرید دستگاه‌های جدید داده و پس از آن دیگر هزینه‌ای به این ارگان از سوی دولت پرداخت نشده، اکنون هم 450 اتوبوس در حال حاضر به مردم خدمات ارائه می‌دهند و کمبود اتوبوس به موضوع  ذکر شده مربوط است.
رشیدی در خصوص بودجه رسانه‌ها در شهرداری بیان کرد: ضرورتی ندارد که یک نهاد برای رسانه‌ها هزینه کند ولی حمایت‌هایی به شکل دیگر می‌تواند روی دهد که به نفع عموم باشد.
این عضو شورای اسلامی شهر تبریز در ادامه گفت: من خودم مخالف برنامه تلویزیونی شهرداری هستم چراکه عملا به یک ویترین کم‌اثر برای مدیران شهری تبدیل شده است، توصیه شده که برنامه تبریزیم رویکرد خودش را تغییر دهد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص حادثه اخیر منطقه عباسی هم اظهار کرد: روز گذشته در این راستا جلسه‌ای در خصوص مسائل مربوط به حادثه کوی عباسی در مرکز پژوهش‌ها برگزار شد و در این راستا گزارشاتی ارائه شد و نهایتا به این نتیجه رسیدیم که در حوزه شهرسازی معایب بسیاری وجود دارد و ساخت‌وسازهای غیرمجاز در سال‌های اخیر بسیار زیاد شده است به طوری‌که نزدیک صد هزار واحد ناایمن و ساخت‌وساز غیرمجاز در تبریز داریم.
رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهری شورای اسلامی شهر تبریز در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تعرفه عوارض محلی عنوان کرد: دفترچه‌ای که از تعرفه قرار است منتشر شود، پیچیده بوده و باید در سال‌های گذشته ساده‌سازی فرمول‌ها انجام می‌شده که متاسفانه رخ نداده و بهتر است این مهم انجام شود.
رشیدی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص مشکل ترافیکی مراکز درمانی هم بیان کرد: موضوع مراکز درمانی را ه صورت جدی پیگیر هستم، شما از شهردار مطالبه کنید که ساختمان بهاران چگونه ساخته شد؟ کاربری آن چه چیزی بود؟ تا بحال چند میلیون بدهی دارد؟
وی ادامه داد:  کاربری ساختمان بهاران مسکونی بوده و تبدیل به ساختمان پزشکان شده که این یک تخلف است، پارکینگ ساختمان بهاران قرار بود تجاری و طبقات آن مسکونی باشد و در حال حاضر از پارکینگ آن اطبا استفاده می‌کنند، چرا ساختمان شیخ‌الرئیس تا به امروز پروانه ندارد؟ چرا این تخلفات اتفاق افتاده است؟ و چه کسانی برای آنان مجوز صادر کرده‌اند!
رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهری شورای اسلامی شهر تبریز در خصوص سامندهی وانت‌بارها نیز توضیح داد: در این خصوص نیاز است دستگاه‌ قضایی و سایر نهاد‌ها با شهرداری همکاری کنند تا برای آنها مکان مناسب برای فعالیت‌شان اختصاص یابد.
رشیدی در بخش دیگری نیز یادآور شد: موضوع سرمایه‌گذاری یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید شهرداری در این راستا اقداماتی اساسی در نظر گیرد تا سرمایه‌گذران بتوانند به نحو احسن و با اعتماد به شهرداری فعالیت خود را آغاز کنند.

powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.