تاریخ : يکشنبه 12 ارديبهشت 1400
کد 4404

 بررسی لایحه واگذاری سهام مازاد بر 40 درصد شرکت های تابعه شهرداری

لایحه شهرداری تبریز مبنی بر صدور مجوز جهت واگذاری مالکیت و سهام مازاد بر 40 درصد شرکت های تابعه شهرداری همچون نمودار، همشهری و شرکت پیش ساخته آذربایجان مورد بررسی قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تبریز، محرم محمدزاده گفت: بلاخره مشخص نشد که شهرداری نهاد دولتی است یا خصوصی زمین های شرکت پیش ساخته آذربایجان را از دست این شرکت گرفته‌اند و هیچ اطلاعاتی در این خصوص از طرف شهرداری به اعضای شورا داده نمی‌شود.
وی افزود: این اقدام کاهش سهم شهرداری در شرکت ها در ایام نزدیک انتخابات درست نیست چرا که به ضرر کارگران شهرداری است .
محمدزاده اضافه کرد: ما باید شرکت های واسطه را حذف کنیم ‌نه اینکه با کاهش سهم خود به خصوص در شرکت همشهری این شرکت را توانمند تر کنیم.

محمدباقر بهشتی گفت: انحلال شرکت ها به عهده شورای شهر نیست و هر شرکت ساختار قانونی و حقوق خود را دارد.
وی افزود: سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی مکلف کرده است که شهرداری بخش عمومی غیر دولتی است که کاهش شهرداری در شرکت همشهری به ۴۰ درصد قانونی است و با این موضوع موافق هستم.
سونیا اندیش اظهارداشت: چند سوال در خصوص شرکت های تابعه وجود دارد ما فقط شرکت هایی که در لایحه فعلی آمده را نداریم تعداد زیادی از شرکت ها برای تسهیل در فعالیت های شهرداری ایجاد می‌شود که باید تکلیف این شرکت ها نیز مشخص شود.
وی افزود: نحوه واگذاری و قیمت گذاری باید مشخص شود که نحوه واگذاری به اشخاص است یا با مزایده خواهد بود.
اندیش گفت: موضوعات و زمینه‌های فعالیت این شرکت ها متفاوت است که لازم است هرکدام به صورت مجزا بررسی شود.
وی با بیان اینکه  باید تمام شرکت های شهرداری بررسی شود و قیمت گذاری و واگذاری به صورت شفاف باشد گفت: عمده مشکل ما با شرکت همشهری موضوع نیروی انسانی است.

فرج محمد قلیزاده اظهارداشت: به جهت وضعیت موجود باید بررسی شرکت همشهری را به زمان دیگری موکول کنیم تا کامل بررسی شود.
وی تصریح کرد: براساس توضیحات داده شده این موضوع یک تکلیف فرادستی و قانونی است که باید سهم شهرداری در شرکت ها کاهش یابد.
قلیزاده تاکید کرد: براساس تجربه‌ای که داریم کاهش سهم شهرداری در دو شرکت دیگر نه تنها خوب است بلکه فروش ۱۰۰ درصدی آن نیز به نفع شهرداری و در راستای کوچک سازی شهرداری است و در زمینه نظارت نیز بهتر می‌توان عمل کرد.
وی با بیان اینکه شرکت های نمودار و پیش ساخته به جز تحمیل هزینه به شهرداری چیزی نداشته اند گفت: موافق واگذاری ۱۰۰ درصدی سهام این شرکت ها هستیم ‌اما شهرداری مطابق آیین نامه اقدام به فروش کند بعید می‌دانم مشتری برای این شرکت ها وجود داشته باشد چراکه این شرکت ها بجز هزینه تراشی برای شهرداری چیزی نداشته‌اند.

غلامحسین مسعودی ریحان گفت: واگذاری این شرکت ها به خصوص شرکت همشهری موجب وارد آمدن فشار مضاعف به کارگران خواهد شد و هرچقدر سهم شهرداری در شرکت ها بالا باشد قدرت چانه زنی شهرداری و شورا افزایش می‌ یابد و در این صورت می‌توانیم حق و حقوق کارگران خود را به نحو کامل پیگیری کنیم.
وی افزود: پیشنهاد دارم‌ با حضور مسئولان استانی و قضایی موضوع حذف شرکت های واسطه را بررسی کنیم و قراردادها به صورت مستقیم با شهرداری باشد.
خزانه دار شورای اسلامی شهر تبریز گفت: شرکت های شهرداری بررسی شود که اگر سود ده است و یا زیان ده مشخص شود.
کریم صادق زاده با اشاره به روز کارگر و روز معلم گفت: امیدواریم توجه جدی به حقوق کارگران در واحد های تولیدی و شهرداری افزایش یابد و در دوره پنجم شورای شهر نیز شاهد بودیم که حقوق کارگران به درستی پرداخت شده که باید بهتر از این نیز باشد تا کارگران شهرداری به مشکل بر نخورند.
صادقزاده اضافه کرد: در این برهه نزدیک انتخابات ضرورتی برای واگذاری شرکت ها در ایام ‌انتخابات نداشته باشیم.
وی تصریح کرد: دو درصد سهام  شرکت شستا اگر هیئت وزیران تایید کنند به بازنشستگان واگذار می‌شود که پیشنهاد داریم واگذاری این شرکت ها نیز  به کارگران شهرداری باشد حتی اگر به صورت اقساطی باشد.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز تاکید کرد: اگر بتوانیم سهم مازاد شهرداری را به کارگران بدهیم هم موجب رشد و توسعه خواهد شد و هم‌موجب نظارت بیشتر خواهد شد که امیدواریم‌هرکاری می‌کنیم برای مردم باشد که بزرگترین پشتوانه منتخبان است.

محمد حسن اسوتچی گفت: نگرانی بنده در این موضوع در زمینه این است که در این مقطع زمانی که مسئله اشتغال و قضایای روحی  و روانی بسیار مهم‌است، افراد شاغل در این شرکت ها دچار استرس خواهند شد که مطرح شدن این موضوعات در این برهه مناسب نیست و موجب نگرانی کارکنان این شرکت ها خواهد شد.
اسوتچی اضافه کرد: باید مشخص شود که شهرداری نهاد دولتی است که دیوان محاسبات به علیه شهرداری شکایت کرده است یا خیر به نظر بنده ما منتظر باشیم تا اگر محکوم شدیم اقدام به این‌کار کنیم تا موجب نگرانی افراد شاغل نباشیم. برخی سوالات وجود دارد که با وجود حل نشدن آنها مطرح شدن این موضوعات مناسب نیست.
وی افزود: امیدواریم در این شرایط این‌اتفاقات به وقوع نپیوندد تا در روز کارگر موجب نگرانی کارگران‌نباشد.
محرم محمدزاده گفت: نباید به خانواده افراد شاغل در شرکت همشهری استرس وارد کنیم که این اقدام کار مناسبی نیست
فریدون بابایی اقدم گفت: در این برهه ایام انتخابات درست نیست این موضوعات را بررسی کنیم و این موضوع را به شورای بعدی واگذار کنیم.،  در صورت بررسی نمایندگان این شرکت ها نیز در جلسه حضور داشته باشند. پیشنهاد می‌دهیم این موضوع فعلا مسکوت باقی بماند تا شورای بعدی تصمیم گیری کند.
لایحه شهرداری تبریز مبنی بر صدور مجوز جهت واگذاری مالکیت و سهام مازاد بر 40 درصد شرکت های تابعه شهرداری همچون نمودار، همشهری و شرکت پیش ساخته آذربایجان به دلیل حساسیت زمانی مسکوت باقی ماند.
 
 
 
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.