تاریخ : يکشنبه 3 اسفند 1399
کد 4310

گزارش کمیسیون عمران در خصوص حادثه قطار شهری شفاف نیست/ مناطق فرسوده را قبل از وقوع حادثه توانمند کنید / از تخلفات موجود در مزایده ها جلوگیری شود

عضو شورای اسلامی شهر تبریز گفت: گزارش ارائه شده کمیسیون عمران در خصوص حادثه قطار شهری که به دستور رئیس شورای شهر بررسی شده است شفاف نیست و نواقص و ایرادات گرفته شده به صورت کامل و شفاف بررسی نشده است که تقاضا داریم مجدداً به صورت قانونی و شفاف بررسی شود.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تبریز؛ غلامحسین مسعودی ریحان اظهار داشت: از همکارانی که تحقیق و تفخص از قطار شهری را امضا کرده بودند تشکر می‌کنم.

غلامحسین مسعودی ریحان در تذکری گفت: کارشناسانی که برای بررسی دلیل سانحه مترو تبریز آمده‌اند به دعوت شهرداری و سازمان قطار شهری بوده که باید این اقدام از طرف نهاد های ناظر انجام ‌می‌شد که انجام نشده و باید در گزارش ارائه شده دقت شود چرا که امکان اینکه پس از انتشار سوال هایی مطرح شود وجود دارد.
 
وی با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهور در خصوص ارائه اعتبار 10 هزار میلیارد تومانی به مترو تبریز گفت: چنین ادعاهایی انتظارات و مطالبات را بالا ‌می‌برد وقتی سازمان برنامه و بودجه وجود دارد رئیس جمهور ردیف بودجه را نیز اعلام کند که چنین سخنانی بازتاب مثبتی ندارد.

خزانه دار شورای شهر تبریز ادامه داد: طرح‌هایی در شورا نوشته می‌شود که شهرداری آن را اجرا نمی‌کند که خواهش می کنیم شهرداری در این زمینه شفاف سازی کند، که یکی از آنها بیمه رانندگان استیجاری است که با افزایش قیمت ها و ثابت بودن حقوق متضرر می‌شوند.

فریدون بابایی اقدم نیز با اشاره به زلزله اخیر در استان کهگیلویه و بویر احمد گفت: بنده به عنوان نائب رئیس کمیسیون های شهرسازی کشور تذکری به وزارت راه و شهرسازی، نمایندگان مجلس، وزارت کشور، مدیریت بحران کشور و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دارم.

وی ادامه داد: همانگونه که مستحضر هستید اخیراً زلزله‌ای به قدرت 5/6 ریشتر در شهر سیسخت به وقوع پیوست که خوشبختانه تلفات جانی نداشت اما خسارات بسیاری به همراه داشته است.

رییس کمیسیون معماری و شهر سازی گفت: از 45 بلای طبیعی 35 مورد در ایران سابقه وقوع دارند و شهرهای ما  به دلیل دارا بودن بخش قابل توجه جمعیت بالغ بر 60 میلیون نفر در شرایط اسفناک زندگی می‌کنند و 20 میلیون نفر از این 60 میلیون جمعیت شهر نشین در مناطق مساله دار زندگی می‌ کنند و بالغ بر 12 میلیون نفر حاشیه نشین و 8 میلیون نفر در بافت فرسوده زندگی می‌کنند.
وی ادامه داد: انبوهی از قوانین و سیاست‌ها را داریم که برای اصلاح وضعیت موجود وضع شده‌اند اما تا امروز این قوانین به درستی اجرا نشده و نمایندگان مجلس نیز نظارتی بر اجرای قوانین مصوب خود نداشته‌اند.

وی تاکید کرد: در دنیا 4 اصل برای مدیریت بحران وجود دارد که پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازتوانی و بازسازی است که در ایران تنها دو مورد مقابله و بازسازی اجرا می‌شود که کیفیت آن نیز جای بحث دارد.

بابایی اقدم با اشاره به مصاحبه آقای تابش به عنوان رئیس بنیاد مسکن کشور گفت: قابل توجه است که گفته‌اند 100 میلیون تومان وام به عنوان نوسازی و 20 میلیون تومان بلاعوض پرداخت خواهد شد و در کنار آن 30 میلیون تومان تسهیلات و 15 میلیون تومان بلاعوض برای تعمیرات واحد های آسیب دبده در نظر گرفته شده است که باید گفت: بهتر نیست به جای حاتم بخش بعداز حادثه و حضور در مناطق حادثه دیده این مناطق را توانمند کنیم؟

وی گفت: در روز‌های اخیر در شهر تبریز که یکی از شهر‌های دارای بدترین حاشیه نشینی است چندین واحد مسکونی در اثر رانش زمین تخریب شده است است، اما امکان اسکان خانوار‌های آسیب دیده را نداریم.

فریدون بابای اقدام ادامه داد: به نمایندگان مجلس پیشنهاد می‌دهم نظارتی برای اجرای قوانین مصوب خود داشته باشند و اعتباراتی که برای واحد های آسیب دیده در نظر گرفته می‌شود برای بازسازس و تونمند سازی و همچنین مقاوم سازی در سال آینده در نظر گرفته شود.

همچنین در ادامه سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز ضمن قدردانی از شهردار تبریز به جهت پرداخت به موقع حقوق کارکنان اظهار داشت: تدابیر لازم جهت پرداخت به موقع پاداش و عیدی کارکنان باید مد نظر قرار گیرد
.
کریم صادقزاده افزود: انتظار داریم شهردار تبریز به نکته نظرات منتخبان کارگران و مجمع نمایندگان پاکبانان  و نگهبانان فضای سبز توجه کند.

وی گفت: در صورت توجه به موقع به درخواست ها  تنش های کارگری در مجموعه شهرداری را شاهد نخواهیم بود.
صادقزاده گفت: لازم است مشکلات صنف کارگری از جمله تبدیل وضعیت بزودی حل و فصل شود.

شکور اکبرنژاد در تذکری گفت: خدارا شاکریم که در دور پنجم شورا تلاش شده تمام امور شفاف شود گفت: هنوز برخی افراد وجود داردند که اصلاً در شهرداری و شورا حضور ندارند و اضافه کار آنها سریع پرداخت می‌شود و وقتی‌ هم وضعیت آنها مشخص ‌می‌شود جای آنها عوض می شود که لازم است بررسی شود، چراکه ما در شهرداری شعبان بی‌مخ پرورش نمی‌دهیم.

وی افزود در برخی سازمان ها و شرکت‌های تابعه شهرداری تخلفاتی انجام‌می‌شود که باید به آنها رسیدگی‌شود و امکان تخلف ازبین برود.

اکبرنژاد گفت: در مزایده‌ها تخلفاتی به وقوع می‌پیوندد که لازم است جلوی آنها گرفته‌ شود و استخدام در شرکت‌های تابعه با رعایت ضوابط و قانون انجام‌شود.
 

 
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.