تاریخ : يکشنبه 11 خرداد 1399
کد 3788

بررسی گزارش حسابرسی شهرداری و سازمان های وابسته

دستور نخست جلسه علنی شورای اسلامی شهر تبریز با موضوع گزارش حسابرسی شهرداری و سازمان های وابسته بررسی شد.
 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تبریز؛ در ابتدا این جلسه  حسابرسی سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی  در دستور قرار گرفته و سرپرست امور‌ مالی تاکسیرانی با ارائه گزارشی موضوعات مندرج در بند حسابرسی این‌ سازمان را توضیح داد.
محمد فرج قلی‌زاده در ادامه گفت: حسابرس‌ها براساس استاندارد‌هایشان حسابرسی می‌کنند اما به مصوبات شورا و شورا‌های سازمان یا مجمع دقت نمی‌کنند.
وی افزود: از حسابرسان‌ می‌خواهیم ‌به این موضوعات دقت کنند تا حتی اگر ۲ درصد بتواند به بهبود فرآیند کمک کند.

عبداله تقی‌پور همچنین اظهار داشت: حسابرسی باید تکلیف سال جاری را سال آینده روشن کند و سال آینده تکلیف امسال را پیگیری کنیم.
محمد باقری بهشتی افزود: قبل از گزارش نهایی حسابرسی موضوعات بررسی می‌شود. اینکه حسابرسی ها در شورا بررسی می‌شود سازمان‌های مربوطه تعهد می‌کنند که موضوعات مطرح شده در سال های بعدی رفع شود.
وی افزود: گزارش حسابرسی رابطه بین شهرداری و سازمان‌هارا شفاف تر کرده است.
بهشتی تاکید کرد: تلاش‌ می‌کنیم در حسابرسی های بعدی توصیه‌های مدیریتی را از طرف حسابرس و شورا به مدیران داشته باشیم.
تقی پوردر ادامه گفت: تمامی سازمان‌ها شورای سازمان دارند که هر ساله به سازمان‌ها تکلیف می‌شود حسابرسی سالانه ارائه دهند .

غلامحسین مسعودی ریحان اظهار داشت: حسابرسی بررسی تاریخ و گذشته است امروز ما سالهای پیش از سال جاری را بررسی میکنیم که گذشته و رد شده  و پرونده‌ها بسته شده است.
وی افزود: حسابرسی موضوع خوبی است اما متاسفانه نمی‌تواند مشکلات مارا برطرف کند. در سازمان‌های دولتی حسابرسی به صورت روزانه انجام می‌شود و شهرداری  تهران نیز حسابرسی روزانه را راه اندازی کرده‌اند و ذی‌ حسابان‌ با امضای رئیس شورای شهر حسابرسی را به صورت روزانه در ادارات انجام می‌دهد و ما نیز باید به این سمت حرکت کنیم.
خزانه دار شورای اسلامی شهر تبریز تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم‌ از تجربیات شهرداری تهران در زمینه حسابرسی روزانه استفاده کنیم.

نایب رییس شورای اسلامی شهر تبریز تصریح کرد: مسائل و موضوعاتی که در حسابرسی ها روشن می‌شود باید در سال های آینده رفع شود.
سونیا اندیش اضافه کرد: باید شهرداری و شورا‌های سازمان نسبت به حسابرسی ها حساس و دقت کنند.

فرج قلی‌زاده با ارائه پیشنهادات گفت:حسابرسان اگر به مصوبات شورا و شورای‌هر سازمان دقت می‌کردند برخی مشکلات در حسابرسی حل می‌شد. ما نیز باید همانند دولت و مجلس از سازوکاری همانند دیوان محاسبات و به صورت روزانه استفاده می‌کردیم.
شهردارتبریز گفت: بررسی حسابرسی سازمان‌ها به اعضای شورا کمک می‌کند تا از مسائل سازمان ها به صورت علنی باخبر شوند و موضوعاتی که در سال‌های گذشته مطرح نشده و تخلفاتی در برخی سازمان‌ها وجود داشته روشن شود.
اعضای شورای شهر با افزودن شش بند پیشنهادی به نحوه حسابرسی موافقت کردند.

در ادامه سازمان مدیریت  پسماند‌ تبریز نماینده این سازمان با ارائه گزارشی موضوعات مندرج در بند حسابرسی این‌ سازمان را توضیح داد.
مدیرعامل سازمان پسماند تبریز گفت: سیاست کلی شهرداری این است که کلیه دارایی‌ های غیر منقول سازمان‌ها متعلق به شهرداری تبریز است .
علیرضا اصغری افزود: اغلب مواردی که در حسابرسی مطرح شده درسال‌های گذشته درحال حاضر رفع شده است .
تقی پورگفت: براساس حسابرسی سال ۹۶ سازمان پسماند  به عنوان سازمان ورشکسته مطرح است آیا اقداماتی برای رفع موضوع در سال ۹۷ انجام شده است یا خیر؟
معاون اداری و مالی شهردار تبریزدر پاسخ گفت: برای خروج سازمان پسماند‌ اقداماتی‌ از طرف شهرداری مرکزی انجام شده که بسیاری از مشکلات زیان انباشت سازمان پسماند‌ را درسال ۹۷ رفع کرد.
فرج محمد قلیزاده در این خصوص اظهار داشت: این نوع حسابرسی‌ها با وجود نواقص به ما نشان می‌دهد زیان انباشت شده در سازمان پسماند  ۱۴۰۰ برابر سرمایه سازمان است. باید معلوم شود هزینه پسماند در شهر تبریز چقدر است.
سونیا اندیش اظهار داشت: در یکی از جلسات شورا برای بررسی مشکلات و موضوعات سازمان پسماند زمانی اختصاص می‌یابد‌.
 
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.