تاریخ : چهارشنبه 31 ارديبهشت 1399
کد 3781

رییس شورای اسلامی شهر تبریز:

۲۵ هزار نفر در ایران در انتظار اهدا عضو

رییس شورای اسلامی شهر تبریز؛ ضمن تبریک ۳۱ اردیبهشت روز اهدای عضو، اهدای زندگی گفت: ۲۵ هزار نفر در ایران منتظر اهدای عضو هستند و روزانه ۸ نفر در صف اننظار جان خودرا از دست می‌دهند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تبریز، رییس شورای شهر تبریز با بیان اینکه شورای شهر تبریز با تصویب برخی مصوبات تسهیلی‌ در ارتباط با افراد فوت شده و اهدا کننده گفت: قطعه‌ای در وادی رحمت برای اهدا کنندگان عضو در نظر گرفته شده و کفن و دفن این عزیزان رایگان است.
وی با بیان اینکه دکتر رسول زارع زادا به عنوان مشاور شورا در امر سلامت فعال هستند که در زمینه اهدای عضو نیز بسیار فعال هستند گفت: در راستای اقدامات انجام گرفته امروز بیش از ۲۰ هزار نفر در استان کارت اهدای عضو دریافت کرده اند که امری بسیار خوب در این زمینه می‌باشد.
وی با بیان اینکه اهدای عضو یک فعالیت انسانی است گفت: امیدواریم دست به دست هم دهیم تا در آینده شاهد حضور افراد بسیاری در صف اهدای عضو نباشیم.
رئیس شورای اسلامی شهر تبریز ضمن تشکر از افرادی که کارت  اهدای عضو دریافت کرده‌اند از عموم مردم تبریز درخواست کرد همانگونه که در سال های قبل در امور خیر پیش قدم بودند امروز نیز به پویش اهدای عضو بپیوندند.
شهرام دبیری‌ با اشاره به اینکه برای کلیه امور فرهنگی، عمرانی، اجتماعی، شهری و... وظیفه شورای شهر است گفت: برنامه‌های متنوعی برای فرهنگ سازی در زمینه‌های مختلف و به خصوص فرهنگ اهدای عضو داریم.
دبیری در پایان ضمن قدردانی مجدد از شهروندان تبریزی گفت: امیدواریم روزی‌ برسد که هیچکس دریافت عضو فوت نشود .

رسول زارع زاده مشاور سلامت رییس شورای اسلامی شهر تبریز در این جلسه با بیان اینکه سالانه ۸ هزار مرگ مغزی در کشور رخ می‌دهد گفت: از این تعداد مرگ مغزی ۴ هزار عضو قابل استفاده است که تنها ۱۰۰۰ نفر عضو اهدا می‌کنند. 
وی افزود: ۲۵ درصد از ۲۵ هزار بیماری که در صف اهدای عضو هستند فوت می‌کنند و از هر ۱۰ دقیقه یک نفر به لیست اهدای عضو افزوده می‌شود.
وی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در زمینه اهدای عضو گفت: با همکاری امام جمعه تبریز اولین پیوند کبد در تبریز انجام شد که پس از آن ۱۱ پیوند کبد، ۱۰ پیوند قلب و ۱۵۰۰ پیوند کلیه در استان انجام شده است.
رسول زارع زاده با اشاره به اینکه اولین پیوند عضو در ایران در سال ۶۳ با فتوای امام خمینی در ایران انجام شد گفت: امروز با همت کادر درمانی بیمارستان امام رضا انواع پیوند عضو در استان انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه ایران رتبه اول اهدای عضو در غرب آسیا است افزود: در مرگ معمولی نیز از ۵۳ نسوج‌ بدن  می‌توان استفاده کرد.
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.