تاریخ : چهارشنبه 13 شهريور 1398
کد 3278

معرفی نماینده به کمیسیون ویژه قانونی نیست / بررسی ادامه فعالیت «کمیسیون ویژه» در کمیته ای ویژه

در ادامه صدو سی و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تبریز و انتخاب نمایندگان ماده صد و بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری برگزار شد.
 
در آغاز فرج محمد قلیزاده با بیان اینکه، «کمیسیون ویژه» کمیسیونی غیر قانونی است  گفت: درخواست دارم برای این کمیسیون نماینده معرفی نکنیم.
وی افزود: پرونده هایی که در کمیسیون های بدوی و تجدید نظر رای میگیرند نمیتوانند در کمیسیون ویژه مورد بررسی قرار بگیرند، چرا که این پرونده ها پس از بررسی  به دیوان ارجاع داده می شود که  تنها مرجع ارائه رای و نظر است
شهردار تبریز نیز در توضیح چگونگی تشکیل این کمیسیون گفت: با توجه به اینکه در دوره ی گذشته، محلی برای حل مشکلات برخی پرونده های بلاتکلیف نبود این پرونده ها  به این کمیسیون  ارجاع داده شد.
وی اضافه کرد: وجود نماینده ای از دادگستری در این کمیسیون  نشان از وجهه قانونی این کمیسیون دارد.
فرج محمد قلیزاده در پاسخ گفت: کمیسیون بدوی و تجدید نظر تنها کمیسیونهای ماده ۱۰۰ هستند و وجود هر کمیسیون دیگری بغیر از این کمیسیون ها وجهه قانونی ندارد
در ادامه عبداله تقی پور با اشاره به اینکه این کمیسیون پرونده های قدیمی و بلاتکلیف را بررسی می کند اظهار داشت: این کمیسیون با همان نام کمیسیون تجدید نظر فعالیت می کند.
قلیزاده همچنین در پاسخ  با بیان اینکه نام این کمیسیون هر چه باشد، عملکرد این کمیسیون را تحت الشعاع قرار نمی دهد، افزود: این کمیسیون به کسانی که قانون را زیر پا می گذارند پاداش می دهد.
 رییس شورای اسلامی شهر تبریز در ادامه موضوع مورد بررسی اظهار داشت: بلاتکلیفی در این پرونده ها موجب می شود تا افراد بدون دادن حق شهرداری و رعایت قانون به خواسته خود برسند، در واقع این کمیسیون با رای جدید در خصوص این پرونده ها موجب می شود شهرداری به حقوق خود می رسند.
فریدون بابایی اقدم نیز با تایید سخنان فرج محمد قلیزاده در خصوص قانونی نبودن تشکیل کمیسیون ویژه گفت: شهرداری برای طلب حق و حقوق خود این کمیسیون ها را تشکیل داده است.
وی با بیان اینکه شهرداری تبریز با رای این کمیسیون اقدام به قلع و تخریب برخی ساختمان ها کرده است افزود: پیشنهاد میکنم لیست سیاهی از افرادی که در قالب ساخت ساز در مناطق دهگانه متخلف هستند، تهیه شده و علیه این افراد اعلام جرم شود.
وی تاکید کرد:  شهرداری های مناطق نیزهر ماه یکی از ساختمان های غیر قانونی را تخریب کنند.
عبداله تقی پور در ادامه با بیان اینکه با مثالی باید علت تشکیل این کمیسیون را توضیح دهم گفت: در خصوص پرونده ای در کمیسیون بدوی و تجدید نظر،  نظر بر تخریب داده شده است.
وی اضاف کرد: پس از ۱۰ سال این پرونده بدون حضور در دیوان بلاتکلیف باقی مانده توسط کمیسیون ویژه مورد بررسی قرار میگیرد.
غلامحسین مسعودی ریحان نیز گفت: حکم دیوان توسط هیچ کمیسیون نهادی قابل تغییر نیست، تنها به واسطه ماده ۱۸ رییس دادگستری میتواند این رای را باطل کند.
فرج محمدقلیزاده با تاکید بر اینکه وجود این کمیسیون نقض قانون است تصریح کرد: به این کمیسیون اجازه ی فعالیت ندهیم چرا که تنها محل اعاده دادرسی دیوان است.
محمد اشرف نیا همچنین اضافه کرد: برا اساس چهارچوب و قانون در خصوص این کمیسیون اظهار نظر کنیم و برای نتیجه گیری بهتر میتوانیم از معاونت حقوقی وزارت کشور و مجلس استعلام کنیم.
 
سعید نیکوخصلت نیز در ادامه مباحث مطرح شده گفت: تشکیل کمیسیون ویژه باید در کمیته ی ویژه مورد بررسی قرار گرفته و در خصوص ادامه فعالیت آن رای گیری شود.
فریدون بابایی اقدم نیز ادامه داد: غیر قانونی بودن این کمیسیون بصورت کاملا صریح در قانون مشخص شده است و رای گیری در این خصوص لزومی ندارد.
شهرام دبیری نیز با بیان اینکه از لحاظ قانونی این کمیسیون وجهه ای ندارد گفت: اما وجود برخی خلا های قانونی که بدون هیچ راهکاری باقی مانده است راهکارهایی همچون تشکیل این کمیسیون را ایجاد کرده است.
شهردار تبریز نیز در این خصوص اظهارداشت: معاون استاندار و معاون دادگستری از اعضای کمیسیون بوده و این کمیسیون را غیر قانونی ندانسته و ما که نماینده شهروندان هستیم این کمیسیون را غیر قانونی میدانیم.
وی تاکید کرد: این کمیسیون در جهت رفع مشکلات شهروندان است و پرونده های بسیاری در این قالب تعیین تکلیف شده است.
رییس شورای اسلامی شهر تبریز این کمیسیون نه در قالب کمیسیون ویژه که در قالب یک کمیسیون تجدید نظر هم عرض فعالیت کرده و در  این خصوص، قانونی بودن یا نبودن  این کمیسیون بررسی شود.
نایب رییس شورای اسلامی شهر تبریز گفت: اگر کمیسیون های بدوی و تجدید نظر وظایف ذاتی خود را انجام دهد نیاز به کمیسیون هایی همچون کمیسیون ویژه نیست.
سونیا اندیش اضافه کرد: این کمیسیون ها در برخی موارد ما را دچار مشکلات تصمیم گیری میکنند.
فریدون بابایی اقدم با اشاره به اینکه شهرساز بودن شهردار تبریز پایبندی بر قوانین را باید بیشتر کند گفت:  پرونده های بلاتکلیف سالهاست که در همین تعداد آماری باقی مانده است، باید مقابل افرادی که سعی در اختلال در شهر دارند گرفته شود.
عبداله تقی پور ادامه داد: فعالیت کمیسیون بند ۲۰ با این رویه بر اساس قوانین کاملا غیر قانونی است و بر اساس مطالب ارائه شده این موضوع نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.
فریدون بابایی اقدم کمیسیون بند ۲۰ هیچ عملکرد مشخصی نداشته است و با توجه به اینکه اعتقادی به کمیسیون بند ۲۰ ندارم و در این خصوص انتخابی انجام نمی دهم.
محرم محمدزاده دیگر عضو شورای اسلامی شهر تبریز در سخنان خود با اشاره به اینکه نصب بنر در سطح شهر برای همه باید غیر قانونی باشد گفت: همه از قانون حرف میزنیم و در این میان خودمان قانون را رعایت نمی کنیم.
وی افزود: متاسفانه سطح شهر را از بنر پر میکنیم با این روال نصب بنر را برای دوباره  قانونی کنیم.
شکور اکبرنژاد نیز در تذکر خود به شهردار تبریز گفت: نظافت و موارد فنی اتوبوس های بخش خصوصی بسیار شکایت شده است.
از شهردار تبریز درخواست رسیدگی داریم.
 عضو شورای اسلامی شهر تبریز افزود:  دومین بحث موضوع نظام مهندسی است که موجب میشود شهروندان در این مکانها دچار بلاتکلیفی و مراجعات پی در پی شهروندان می شود.
بابایی اقدم نیز در تذکر خود با اشاره به تبصره ۲۷ تعرفه عوارض محلی در خصوص قالیبافان  گفت: این تبصره بدون بحث و بررسی در چاپ جدید حذف شده است.
وی اضافه کرد: این موضوع باید بررسی شود و در صورتیکه حذف نشده است این تبصره به کتاب الحاق شود.
غلامحسین مسعودی ریحان نیز در این خصوص گفت: تبصره ی ۲۷ عوارض بسیار سلیقه ای اعمال می شود و در این تبصره باید بررسی در خصوص اینکه چه کسانی قانونا بافنده هستند الحاق شود.
بهشتی نیز در تذکر خود با اشاره به روشهای اجرای مصوبات شورا در تهران  گفت: اجرای مصوبات در این شهر تا دو هفته لازم الاجرا است.
وی افزود: این موضوع موجب پیشروی در خصوص اجرای مصوبات می شود
در پایان اعضای کمیسیون های ماده صد و بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها انتخاب شدند.
 
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.