تاریخ : يکشنبه 20 مرداد 1398
کد 3241

تصویب تجویز صدور پروانه دومرحله ای باتغییرات اعمال شده توسط کمیسیون شهرسازی

سی و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تبریز با بررسی دو دستور جلسه لایحه شهرداری تبریز مبنی بر تجویز صدور پروانه دو مرحله ای و ادامه بررسی شیوه نامه امور سرمایه گذار و مشارکت شهرداری تبریز در محل جلسات علنی شورای اسلامی شهر تبریز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر تبریز؛ رییس شورای اسلامی شهر تبریز در سخنان پیش از دستور خود در صد و سی و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تبریز گفت: امروز مصادف است با روزمعنوی عرفه، انشالا به لطف خداوند و به میمنت این روز عزیز درستی صداقت بین انسانها ریشه دوانده و بیش از پیش شاهد اشاعه ی خوبی ها در جامعه باشیم
شکور اکبرنژاد افزود: همچنین به مناسبت عید قربان باید این موضوع را مد نظر قرار دهیم و به آن فکر کنیم که حیوانی که باید قربانی کنیم حیوان نفس ما است.
وی اظهار داشت: در ادامه با توجه به روز تشکل ها و مشارکتهای اجتماعی، امیدواریم به مناسبت این روز دولت شرایطی را برای مشارکت بیش از پیش شهروندان در مسائل و موضوعات اجتماعی فراهم کند.
در ادامه جلسه، بررسی لایحه شهرداری تبریز مبنی بر تجویز صدور پروانه دو مرحله ای در دستور کار قرار گرفت
در آغاز فریدون بابایی اقدم گفت: موضوع پروانه دو مرحله ای اتفاقی است که طی چند مدت گذشته  در چند کلانشهر اتفاق افتاده و در حال اجرا است .
وی افزود: شورای شهر مشهد مصوبه ای با عنوان  پروانه ی دومرحله ای را برای کاهش اطاله ی اخذ پروانه به تصویب رسانده است .
بابایی اقدم اظهار داشت: آمار و ارقامی که بانک جهانی در حوزه ساخت وساز ایران منتشر کرده، کشور ما را در رتبه ۸۶ برای اخذ مجوز ساختمانی قرار داده است.
این عضو شورای اسلامی شهر تبریز با بیان اینکه ساخت و سازهای مجاز در شهر ما سهم پایین تری نسبت به ساخت و سازهای غیر مجاز دارد گفت: ما به عنوان مجموعه شورای شهر، با همراهی شرهداری تبریز یکی از اقداماتی که در این راستا میتوانیم انجام دهیم، کاهش میزان اطاله ی اخذ مجوز پروانه ساختمان است.
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تبریز اضافه کرد: آسیب دیدن سرمایه اجتماعی و وجهه شهرداری در میان شهروندان یکی دیگر از مشکلات نشات گرفته از روال فعلی اخذ پروانه است که همه اینها نیازمند تغییر و اصلاح است.
بابایی اقدم تاکید کرد: به همین دلایل شورای اسلامی شهر تبریز به همراه شهرداری تبریز باید تمهیداتی برای این موضوعات در نظر بگیرد.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز با بیان اینکه مراودات وجمع بندی های بین اعضای شورای چندین شهر صورت گرفته است، گفت: در این خصوص در برخی کلانشهرهای کشور لوایحی به صحن شوراها ارجاع داده شده است
وی با بیان اینکه در تهران همزمان هم پروانه دو مرحله ای و تک مرحله ای صادر می شود گفت:  در کمیسیون شهرسازی و معماری جایگزینی نام پروانه دو مرحله ای به جای پروانه شهرسازی مد نظر قرار گرفته است.
معاون شهرسازی و معمری شهردار تبریز نیز در معرفی این طرح گفت: شهرداری گلوگاه اخذ حق و حقوق دیگر دستگاه های دولتی در زمینه اخذ مجوزهای ساختمانی شده است.
محمد عزتی افزود: نهادهای مختلف در زمینه اخذ حقوق خود از شهروندان عموما به واسطه شهرداری در این زمنیه اقداماتی را انجام می دهد.
وی تاکید کرد: هدف کلی ما دو مرحله ای کردن اخذ پروانه و ارایه امکانات بیشتر به شهروندان است تا شهروندان با ارائه فاز یک نقشه با پلان در نظر گرفته شده ساخت وسازشان را ادامه دهند.
عزتی با بیان اینکه شهرداری با محاسبات و تصمیمات همه  کارها را به اتمام می رساند گفت: بحث دیگر این است که شهرداری دیگر گلوگاه نهادها نخواهد شد چرا وظیفه این امربر عهده شهرداری است.
وی اضافه کرد: بالغ بر ۱۳میلیون سند و آرشیو در سیستم شهرداری موجود بوده و تمامی محاسبات در آن درج شده است
مهدی نیا رییس کمیسیون شهرسازی و معماری مشهد نیز در ادامه مباحث مطرح شده با بیان اینکه در طرح اطراف حرم در مشهد مقدس کلیه موافقت های اصولی‌ از سوی شهرداری مورد موافقت وزارت کشور قرار گرفته است گفت: پیشنهاد میکنم که حتما زیر موافقت اصولی قید شود که این موافقت به مصداق مجوز ساخت نیست بلکه باید در ادامه تاییدهای ساخت صادر شود.
وی افزود: همچنین در مشهد از سال ۹۱ عوارضات تغییر بهره برداری به صورت سالیانه تحت عنوان عوارض مجدد اخذ می‌شود
غلامحسین مسعودی ریحان نیز با بیان اینکه اصلی ترین موضوعی که مطرح است موضوع مرحله نخست و مرحله موافقت اصولی است اضافه کرد: این موافقت به منزله موافقت برای ساخت و ساز نیست و شهروندان را بلاتکلیف نگه خواهد داشت.
این عضو شورای اسلامی شهر تبریز اضافه کرد: شهروندان از زمان موافقت اصولی تا اخذ پروانه احتمالا یک الی دو سال فرصت ساخت و ساز دارد و شهرداری هزینه ساخت و ساز را در آغاز اخذ میکند.
وی افزود: سوال اینجاست که احتمال اینکه شهروند نتواند طی دو سال مجوزی اخذ کند وجود دارد، آیا این مسئله باعث میشود شهروند متضرر شود؟
مسعودی ریحان اضافه کرد: این موضوع برای شهرداری محسناتی دارد اما آیا به همین میزان منافع شهروندان مد نظر قرار گرفته شده است؟
رییس کمیسیون سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار در پایان پرسید: سوال اینجاست که اگر شهروند موفق به ساخت ساختمان نشود آیا شهروند به کل پول خود میرسد؟
معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز درپاسخ به این سوالات گفت: در شرایط فعلی نیز پول پروانه در آغاز از شهروندان اخذ می شود، اما در جریان اخذ پروانه دو مرحله بخشی از مبلغ بصورت علی الحساب گرفته خواهد شد.
قائم مقام شهردار تبریز نیز در ادامه بررسی لایحه شهرداری در خصوص تجویز صدور پروانه دو مرحله ای اظهارداشت: تغییر کلمه پروانه ساختمانی به پروانه شهرسازی ممکن است مشکلاتی ایجاد کند، چرا که کلمه «پروانه» میتواند محل اختلاف شود، چون اول پروانه شهرسازی و سپس پروانه ساخت و ساز صادر خواهد شد.
بابایی اقدم در توضیح به مسئله مطرح شده توسط قایم مقام شهردار تبریز گفت: طبق ماده ۵۹ قانون رفع موانع تولید می گوییم که واژه پروانه شهرسازی قید شود و طبق تذکرآقای مهدی‌نیا، قید می کنیم که به منزله مجوز ساخت نیست.
 عبداله تقی پوربا بیان اینکه طی سالهای گذشته تمهیداتی مد نظر بود تا مجوز پروانه ساختمانی بصورت اینترنتی  و طی یکساعت اخذ شود گفت: اما آنچا شاهدیم ارائه طرح های مختلفی است که تا کنون شاهد اجرای هیچکدام از آنها نبودیم.
وی افزود: معتقدم دو مرحله ای کردن مجوز پروانه ساختمان گره ای از مشکلات حل نمیکند بلکه به مشکلات این عزیزان نیز اضافه می کند.
تقی پور تاکید کرد: اگر وظایف شهرداری مشمول صدور مجوز و پروانه است پس باید این حق به خود شهرداری برگردد و از نظام مهندسی کنترل نقشه های ساختمانی پس گرفته شود.
وی گفت: اگر این حق به شهرداری بازگردد قطعا آرزوی صدور پروانه طی یک روز محقق می شود
این عضو شورای اسلامی شهر تبریز با بیان اینکه ورود نظام مهندسی چه نفعی برای شهروندان و شهر در بحث نظارت دارد؟ تصریح کرد: این امر‌فقط باعث شده که هزینه ی زیادی به شهروندان تحمیل شود
رییس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری با اشاره به اینکه ما باید در بحث صدور پروانه انقلاب کنیم اضافه کرد:شهرداری باید صدور پروانه و نظارت نقشه ها را بصورت مستقیم در دست بگیرد.
 نایب رییس شورای اسلامی شهر تبریز در این خصوص اضافه کرد: بالغ بر بیست سال است که کلمه موافقت اصولی حذف شده و بجای آن جواز تاسیس پروانه بهره برداری مد نظر قرار گرفته است و بر این اساس شهروند مجوز های خود را از جمله محیط زیست و آب و برق اخذ می کند.
سونیا اندیش افزود: در این ارتباط پیشنهاد میکنم بجای کلمه موافقت اصولی، نام جواز شهرسازی استفاده شود
 شهرام دبیری دیگر عضو شورای اسلامی شهر تبریز  گفت: به عنوان یکی از موافقان اجرای این طرح باید اعلام کنم که کمتر شدن حضورشهروندان به شهرداری طبیعتا باعث می شود که کارها با موفقیت بیشتر پیش برود.
وی افزود: در این برهه اگر روند کار طولانی شود برای شهروندان کمی مشکل ایجاد می شو
رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز گفت: اگر ما بتوانیم روند کار را طوری پیش ببریم و مرحله اول را با موفقیت به سر انجام برسانیم؛ طبیعتا در گام های بعدی با مشکل مواجه نخواهیم شد
رییس شورای اسلامی شهر تبریز نیز تاکید کرد:  باید این موضوع حتما قید شود که این موافقت به معنی  صدور مجوز ساخت و ساز نیست 
در پایان با رأی اعضای شورا موضوع تجویز صدور پروانه دومرحله ای باتغییرات اعمال شده توسط کمیسیون شهرسازی، تصویب شد.
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.