تاریخ : دوشنبه 30 ارديبهشت 1398
کد 3153

توسط کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری انجام شد:

بررسی مشکلات پیمانکاران و کارگران فضای سبز شهرداری تبریز

مشکلات پیمانکاران و کارگران فضای سبز شهرداری تبریز توسط کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز بررسی شد.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی کلانشهر تبریز ، عبداله تقی پور رییس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری در جلسه این کمیسیون گفت: دلیل در دستور کار قرار گرفتن بحث رسیدگی به قراردادهای پیمان فضای سبز نگرانی از وضعیت فضای سبز تبریز، حقوق پرسنل کارگران و متضرر شدن پیمانکاران است.
وی ادامه داد: وقتی ۶۸ پیمانکار با علم و آگاهی بر اینکه حقوق کارگران افزایش یافته است علنی برای حمایت از پیمانکاران وجود ندارد.
تقی پور در خاطر نشان کرد: کارگران به بنده مراجعه کرده اند که پیمانکاران توافقی حقوق پرداخت می کنند، قصد کمیسیون خدمت به فضای سبز شهر است، چراکه در سال ۹۸ حدود ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه خواهد شد و کمیسیون در مقابل این پرداختی نظارت خواهد داشت.
در ادامه جلسه سعیدلو کارشناس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز گفت: طبق بررسی های کمیته کارشناسان کارگران بخض فضای سبز مشکلاتی دارند که عدم عقد قرارداد پیمانکاران با کارگران یکی از این مشکلات است.
وی ادامه داد: کارگران به قانون کار اشرافیت کامل ندارند و گاها این امر باعث ایجاد مشکلاتی برای کارگران این بخش می شود، همچنین گاها در بعضی از ماه ها کارکرد کارگران فضای سبز کامل پرداخت نمیشود.
سعیدلو در ادامه پیشنهاداتی نیز رفع مشکل کارگران ارایه داد و گفت: تعداد رابطین کار بسیار کم است برای هر منطقه یک نفر رابط کار تعیین شود و بر عقد قرارداد پیمانکاران با کارگران نظارت شود.
وی همچنین نظارت بر عملکرد مناطق در پرداخت کسورات کارگران را از دیگر راهکار های پیشنهادی دانست و گفت: درگیر کردن انجمن صنفی پیمانکاران در عملکرد پیمانکاران نیز می تواند راه حلی برای کاهش مشکلات کارگران حوزه فضای سبز باشد.
سعید لو در ادامه به مشکلات پیمانکاران حوزه فضای سبز نیز اشاره کرد و گفت: در سالجاری دو بار مناقصه برگزار شده که در مناقصه قبل عید دستمزد سال ۹۸ اعلام نشده بود و ۲۴ پیمان قبل از عید منعقد شده است که حقوق و دستمزد مشخص نشده است و میزان پولوس پیمانکاران بطور میانگین ۹.۱۳ درصد است.
وی همچنین گفت: ۶۸ قرارداد پیمان نیز بعد از اعلام میزان حقوق و دستمزد منعقد شده و میزان مینوس ۷.۶ درصد است در حالیکه بالاترین رقم در پیمانکاران فضای سبز مربوط به حقوق و دستمزد است.
سعید لو در ادامه خاطر نشان کرد: هر نفر در طول روز حدود ۲۶۰۰ متر مربع فضای سبز آبیاری می کند، که هزینه آبیاری برای هر متر مربع ۳۰۱ ریال است، و میزان پیک کاری حدود ۲۵ روز است که با احتساب این ارقام حقوق هرکارگر 1 میلیون و نهصد هزار تومان می باشد که با احتساب کسورات حدود 1 میلیون و ششصد هزار تومان می شود که از قوق مصوب و اعلامی برای سال جاری حدود ۹۰۰ هزار تومان کسری دارد و پیمانکاران برای ‌حل این کسری از حقوق کارگران و‌کیفیت فضای سبز استفاده می کنند.
وی ادامه داد: باید فرآیند برگزاری مناقصه اصلاح شود و باید در فرآیند انتخاب پیمانکاران شاخصه هایی علاوه بر قیمت لحاظ شود و فرآیندهای برگزاری انتخابات هر دو یا سه سال بازنگری شود.
علی مدبر مدیر عامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تبریز نیز در این خصوص گفت: ۵ نفر بعنوان رابط کار نظارت دارند و کارهای اداره کار را انجام می دهند و سعی خواهد شد این نظارت افزایش یابد.
وی ادامه داد: ۷۰ درصد از مبلغ قرارداد ها بعنوان حقوق کارگران به پیمانکاران پرداخت می شد و ۱۰ درصد بعنوان کسورات بیمه و مالیات پرداخت می شود تا بدهی بیمه ای و مالیاتی و جرایم باقی نماند و سعی می شود روند افزایش فضای سبز و کیفیت فضای سبز نظارت بیشتر شود.
سعید نیکو خصلت نایب رییس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز نیز گفت: امیدوارم که بررسی ها باعث شود به ایده آل ها برسیم و از دغدغه کمیسیون در این رابطه سپاسگذارم.
وی با بیان اینکه از پیمانکار خاطی وجود دارد باید شناسایی و حذف شود خاطر نشان کرد: شهرداری می تواند بر قرارداد بین پیمانکاران و کارگران نظارت داشته باشد.
نیکو خصلت ادامه داد: چرا پیمان های فضای سبز یکساله منعقد می شود چرا که درختان موجودات زنده هستند و باید قرار داد ها دو یا سه ساله منعقد شوند و برای سال آینده تدابیر مناسبی اندیشیده شود.
کریم صادقزاده تبریزی دبیر کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این جلسه گفت: اهمیت فضای سبز شهری و توجه آن به حدی است که امروزه این کاربری بعنوان یکی از شاخصه های توسعه یافتگی جوامع به حساب می آید و بر ارتقا کیفیت زندگی شهری اثر دارد.
وی با بیان اینکه اصلاح برگزاری مناقصه بر اساس یک نظریه کارشناسی ضرورت دارد ادامه داد: کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز دو دغدغه اصلی دارد.
وی افزود: با این پیمان نامه فضای سبز شهر تبریز به تدریج ناوبود خواهد شد و از سوی دیگر حق و حقوق کارگران در حال پایمال شدن است که با تضیع حقوق کارگران قطعا ضربات هولناکی به وضعیت فعالی فضای سبز شهر تبریز وارد خواهد شد.
در ادامه این جلسه با توجه به کارشناسی های انجام یافته توسط کارشناسان کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز  مقرر شد شهرداری تبریز تمهیدات لازم در ارتباط با جلوگیری تضییع حق و حقوق کارگران و تنزل کیفیت فضای سبز شهر تبریز را بکار گیرد.
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.