تاریخ : يکشنبه 29 ارديبهشت 1398
کد 3147

تصویب کمک یک میلیارد ريالی شهرداری تبریز به ستاد دیه استان

اعضای شورای اسلامی شهر تبریز به لایحه دو فوریتی شهرداری تبریز مبنی بر اهدا و پرداخت مبلغ یک میلیارد ریال به ستاد دیه استان در جشن گلریزان رای مثبت دادند.
 به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر تبریز، شکور‌ اکبرنژاد، رییس شورای اسلامی شهر تبریز  در جلسه این هفته شورای اسلامی شهر با اشاره به اهمیت کمک به کسبه ای که در حادثه آتش سوزی بازار تبریز دچار خسارت شدند، گفت: از همکاری تمام دستگاه ها در ساماندهی بازاریان خسارت دیده تشکر می کنم.
وی خاطرنشان کرد: تدابیر لازم برای جلوگیری از اینگونه حوادث اندیشیده شود.
در ادامه لایحه دو فوریتی شهرداری تبریز مبنی بر اهدا و پرداخت مبلغ یک میلیارد ریال به ستاد دیه استان در برنامه گلریزان در دستور کار اعضا قرار گرفت و با اکثریت آرا به تصویب رسید.
بررسی شیوه‌نامه شورای عالی سرمایه گذاری شهرداری تبریز دستور بعدی جلسه شورای شهر تبریز بود. 
محمد باقر بهشتی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تبریز با بیان اینکه کلیات شیوه نامه در کمیسیون برنامه و بودجه تصویب شده است، گفت: اگر هدف از شیوه نامه جذب و حمایت از سرمایه گذاری باشد باید زمینه هایی که شهرداری از سرمایه گذاری حمایت می کند مشخص شود. تقویب این شیوه نامه به معنی تصویب سرمایه گذاری نیست.
غلامحسین مسعودی ریحان نیز در اینباره گفت: باید نکته نظرات اعضا شورا در خصوص این شیوه نامه اعلام و اعمال شود.
مسعودی ریحان در ادامه سخنان خود گفت: این شیوه نامه ۱۵ سال است که در حال اجراست، فقط در این شیوه نامه سعی شده است روش های سرمایه گذاری تسهیل شود، چرا که در ۱۵ سال گذشته اکثر سرمایه گذاری های موجود در شهرداری تبریز به اتمام نرسیده یا در صورت اتمام به کمترین مبلغ به فروش رسیده است.
وی با بیان اینکه در این شیوه نامه سعی شده است امنیت کامل برای سرمایه گذاران ایجاد شود، گفت: اگر قرار بر این شود که سرمایه گذاری شهرداری که دولتی نیست را دولتی کنیم موفق نخواهیم بود چراکه دولت در جذب سرمایه گذار موفق نیست.
وی ادامه داد: حدود یکسال است که این شیوه نامه در برنامه شورا بود ولی متاسفانه امروز بعد از یکسال مطرح شده است، کمیسیون سرمایه گذاری اصراری بر تصویب این شیوه نامه ندارد و می توانیم این شیوه نامه مصوب نشود و سرمایه گذاری در تبریز اتفاق نیفتد.
محمد فرج قلیزاده، دیگر عضو شورا در این باره ادامه داد: در قسمت ترک تشریفات اعلام شده است که تا ۵۰۰ میلیارد تومان اختیار ترک تشریفات به هیئت عالی کمیته سرمایه گذاری داده شده است در حالیکه خود شورای شهر فقط تا ۱.۶ میلیارد تومان اختیار ترک تشریفات دارد و‌این مغایر قانون است.
وی ادامه داد: در برخی از این شیوه نامه در ترکیب هیئت عالی سرمایه گذاری سه نفر از اعضا شورا در نظر گرفته شده است، در حالیکه حکم این اعضا توسط شهردار صادر می شود که از نظر قانونی مشکل دارد.
رضا جمالی مدیر سرمایه گذاری و مشارکت شهرداری تبریز در این خصوص گفت: این شیوه نامه با تیپ شیوه نامه های وزارت کشور تدوین شده است و نمی تواند تطابقی با آیین نامه مالی و معاملاتی شهرداری داشته باشد.این شیوه نامه حدود ۱۵ سال است که توسط وزارت کشور در حال اجراست.
فریدون بابایی اقدم در این جلسه گفت: از عمر شورای پنجم حدودا دو سال سپری شده است، ای کاش مدیر سرمایه گذاری گزارشی از فعالیت های دوساله این مدیریت اعلام کنند.
وی ادامه داد: در وضعیت رکود حاکم‌ بر شهرداری باید امور سرمایه گذاری فعالیت های بیشتری انجام دهد چرا که تغییرات نرخ دلار ایران را بهشت سرمایه گذاران خارجی کرده است.
بابایی اقدم افزود: امور سرمایه کذاری شهرداری با افزایش نرخ دلار چه فعالیت هایی انجام داده است و اگر فعالیتی انجام شده و به نتیجه نرسیده است علت این عدم نتیجه چیست؟
شهرام دبیری، دیگر عضو شورای شهر تبریز ادامه داد: زمانیکه این شیوه نامه در دستور جلسه قرار گرفته بررسی ها را آغاز کنیم و در هر جایی که ایراد دارد ایرادات برطرف شود.
فرج قلیزاده، نیز گفت: اینکه اعلام‌ می شود این شیوه نامه مطابق شیوه نامه وزارت کشور است صحیح نیست، چرا که شورای چهارم شیوه نامه ای تصویب کرده است و‌این شیوه نامه مطابق با شیوه نامه شورای چهارم است.
وی ادامه داد: هرکس با این شیوه نامه عمل کند از نظر قانونی خلاف عمل کرده است.
سونیا اندیش، عضور شورا شهر تبریز گفت: در ارتباط با شیوه نامه سرمایه گذاری، از مدیریت سرمایه گذاری تقاضا دارم جدا از بررسی این شیوه نامه اعلام‌کند چه برنامه هایی برای سرمایه گذاری در شهر تبریز دارد.
وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در تبریز با دیگر شهر ها تفاوت دارد، گفت: آیا پکیج هایی برای جذب سرمایه گذاری در شهر تبریز آماده شده است؟آیا آمایش سرزمینی برای بررسی فرصت های سرمایه گذاری انجام شده است؟
وی با بیان اینکه مدیریت سرمایه گذاری باید برنامه خود را برای جذب سرمایه گذاران اعلام کند، گفت: باید اولویت های سرمایه گذاری در شهر تبریز بررسی و اعلام و روش های جذب سرمایه گذار در طرح های ابتکاری بررسی و مشخص شود.
شیوه نامه عالی سرمایه گذاری برای بررسی های بیشتر و تطبیق با قوانین جاری کشور به تیم حقوقی شورای اسلامی شهر و شهرداری تبریز ارجاع شد.
در ادامه صد و بیست و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر بررسی موضوع ماموریت آقای دکتر حسین اصغر پور از دانشگاه تبریز به مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر در دستور کار اعضا قرار گرفت.
غلامحسین مسعودی ریحان در این خصوص گفت: شهرداری تبریز دارای 14 هزار نفر نیرو است و اینکه کسی از دستگاه های دیگر بعنوان مامور به شهرداری تبریز انتقال یابد صحیح نیست.
وی ادامه داد: در صورت تصویب و انتقال فردی از دستگاه دیگر باعث خواهد شد که از جلسات آینده هر عضو شورا تقاضای ماموریت افراد از دستگاه های دیگر به شهرداری خواهند کرد.
فریدون بایایی اقدم دیگر عضو شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این ارتباط گفت: فرد اعلام شده دارای مدرک تحصیلی استاد تمام در دانشکده اقتصاد است و برای حضور در مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر تبریز نیاز است فردی آکادمیک نیاز است.
محمد باقر بهشتی رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تبریز نیز گفت: مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر تبریز از شورای سوم تاسیس شده است و مبنا بر این است که با کمترین نیرو این مرکز اداره شود.
وی ادامه داد: ارتباط مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر با تمام مراکز پژوهشی کشور خواهد بود بنابر این نیاز است که فرد متخصصی در این مرکز حضور داشته باشند.
اعضا شورای اسلامی شهر تبریز پس از بحث و بررسی با ماموریت آقای دکتر حسین اصغر پور از دانشگاه تبریز به مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر موافقت کردند.
بررسی مصوبه کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری در خصوص تملک و احیا پارک دو هزار هکتاری عباس میرزا توسط سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تبریز و تامین مالی توسط شهرداری تبریز در دستور کار اعضای شورای اسلامی شهر تبریز قرار گرفت.
کریم صادقزاده دبیر کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز در این خصوص گفت: از شهردار محترم تقاضا داریم برای افزایش فضای سبز با حرکتی اصولی و منطقی و تملک املاک موجود این پارک احیا شود.
وی ادامه داد: روز های تعطیل مشاهده می شود که مردم از فضا های سبز استقبال خیلی خوبی دارند و از دستور اخیر شهردار محترم مبنی بر احداث پارک محله ای در منطقه کم برخوردار تشکر می کنیم.
شهرام دبیری عضو شورای اسلامی شهر تبریز در این خصوص گفت: تملک و احیا این مجموعه برای شهر تبریز بسیار مفید است ولی سئوال اینجاست که آیا مبلغ مورد نظر برای تملک این پارک در بودجه سالجاری شهرداری تبریز لحاظ شده است؟
علی مدبر، مدیر عامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تبریز نیز در این خصوص گفت: حدود هزار هکتار از این اراضی توسط اداره جات و ارگان های مختلف به شهرداری تبریز واگذار شده است و هزار هکتار باقیمانده نیز بصورت تدریجی در حال واگذاری است.
وی ادامه داد: حدود ۶۶۰ هکتار از این اراضی دارای سند مالکیت است و معارض هایی نیز وجود دارد که باید برطرف شود و پیشنهاد این است که مبلغی برای تملک بخشی از این اراضی اختصاص یابد تا سازمان بتواند به تدریج این معارض را خریداری و برطرف نماید که  پیشنهاد سازمان پارکها و فضای سبز اختصاص مبلغ ۱۰ میلیارد تومان است.
پس از بحث و بررسی مقرر شد شهرداری تبریز برای رفع معارض پارک عباس میرزا لایحه به شورای اسلامی شهر تبریز ارایه نماید.
در ادامه این جلسه محمد اشرف نیا رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر تبریز گفت: با توجه به سپری شدن دو‌ماه از فصل کاری در شهر تبریز، باید فضا برای فعالیت شهرداری تبریز فراهم شود.
وی ادامه داد: لایحه ای مبنی بر اجرای طرح پارک بزرگ تبریز و دفع پسماند بصورت EPC توسط شهرداری تبریز ارایه شده و در کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک تصویب شده است ولی برای مطرح شدن در صحن معطل مانده است.
محمد فرج قلیزاده نیز در این خصوص گفت: طرحی برای ترک تشریفات با رقم ۱۵۰۰ میلیارد تومان و سرمایه گذاری اولیه ۲۰۰ میلیارد به شورا ارایه شده است ولی توضیحی برای این طرح وجود ندارد.
ایرج شهین باهر شهردار تبریز نیز در این رابطه گفت: اعضا محترم شورا سال گذشته از پارک چیتگر تهران و دریاچه خلیج فارس بازدید کردند و مقرر شد پیمانکار و مشاور همان طرح در پارک بزرگ تبریز فعالیت کنند که برای این طرح ۱۵۰ میلیارد تومان بعنوان مبلغ اولیه در خواست شده است.
وی ادامه داد: از هیئت رییسه تقاضا داریم پروژه های عمرانی چون اهمیت دارند در اولیت قرار گیرند.
 
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.