تاریخ : يکشنبه 22 ارديبهشت 1398
کد 3135

در نشست صبح امروز شورای اسلامی شهر تبریز :

باید عوامل دخیل در حادثه بازار تبریز بررسی شود/ تجلیل از آتش نشانان فداکار حادثه بازار تبریز

رییس شورای اسلامی کلان شهر تبریز گفت: از اینکه محلی ۱۰ سال قبل آتش گرفته بود و مجددا طعمه حریق شده جای تعمل دارد و باید عوامل دخیل در این حادثه بررسی شود و موانع و ‌مشکلات برطرف شود
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی کلان شهر تبریز، شکور اکبرنژاد گفت: از آتش نشانان، همکاران شهرداری تبریز، فرمانداری، اعضا ستاد بحران، اعضای شورای اسلامی شهر که در مهار آتش همکاری داشتند تشکر می کنم.
وی ادامه داد: اینکه محلی ۱۰ سال قبل آتش گرفته بود و مجددا طعمه حریق شده جای تعمل دارد و باید عوامل دخیل در این حادثه بررسی شود و موانع و ‌مشکلات برطرف شود و همچنین عوامل بازدارنده و هشدار دهنده با همکاری بازاریان در بازار نصب شود.
مسئولان باید دراین موارد جدی حرکت کنند با نصب عوامل هشدار دهنده بتوانیم ‌در کمترین زمان ممکن به محل حادثه برسیم.
در ادامه در دستور جلسه اول شورای شهر تبریز در خصوص رفع ایرادات اعلامی فرمانداری در مصوبات بحث شد.
فریدون بابایی اقدم، عضو شورای شهر تبریز با اشاره به افزایش نرخ کرایه ها تاکسی ها گفت: بخشی از زمان جلسات شورا به بررسی مجدد مصوبات شورا از طرف فرمانداری می گذرد.
وی با بیان اینکه بلاتکلیفی در بین رانندگان تاکسی و مسافران حاکم است، اضافه کرد: در برخی مسیر ها ۱۰۰ درصد افزایش قیمت وجود دارد.
یوسفی، معاون حمل و نقل و‌ترافیک شهرداری تبریز  نیز در این جلسه گفت: پیرو ‌مصوبه شورای اسلامی طبق اعلام هیئت تطبیق، برای رند کردن قیمت های مصوب مصوبه قرار بود به شورا ارجاع شود ولی ظاهرا بعدا نظر هیئت تطبیق عوض شده است.
وی اضافه کرد: پیشنهاد این است که بعد از رند شدن قیمت ها بر مصوبه شورا تاکید شود.
تقی پور، دیگر عضو شورای شهر تبریز نیز در این باره گفت: سالهای قبل نرخ کرایه مصوب توسط شورا در میادین اصلی شهر نصب می شد ولی عملا هیچکدام از نرخ ها طبق مصوبه شورا اخذ نمی شد و بین مصوبات شورا و عمل تفاوت وحود داشت.
وی ادامه داد: اگر بتوانیم امسال قیمت های واقعی را اعمال کنیم از سال های بعد به راحتی می توان با توجه به تورم های موجود نسبت به افزایش نرخ کرایه تاکسی ها اقدام شود.
اندیش، عضو شورای شهر تبریز نیز با بیان اینکه نرخ تورم توسط بانک مرکزی بطور متوسط در سال ۹۷ ۳۰ درصد اعلام شده است، گفت: از طرفی لوازم جانبی و قطعات خودرو بعضا حتی ۴ برابر شده است.
وی تاکید کرد: سازمان تاکسیرانی باید تدابیری برای خطی کردن مسیر ها بیاندیشد.
دبیری، عضو شورا در ادامه این جلسه با تاکید بر اینکه از نظر قانونی نظر هیئت تطبیق درست است و مصوبه شورا نیز از نظر عملی صحیح است، گفت: اگر تاکسیرانی توان کنترل قیمت ها و نظارت کافی دارد ، قیمت ها را کاهش دهیم و یارانه ای به رانندگان پرداخت شود در غیر اینصورت بر نرخ مصوب پافشاری شود.
بهشتی، دیگر عضو شورای شهر تبریز در این جلسه گفت: نرخ کرایه هایی که در حال حاضر اخذ می شود به مراتب از نرخ مصوب نیز بیشتر است.به نظر من باید مصوبه شورا با رند کردن ارقام مجددا به فرمانداری اعلام شود.
مسعودی ریحان نیز ادامه داد: مدیر محترم سازمان تاکسیرانی در جلسات تصویب، هیئت تطبیق و جلسه امروز حاضر نشده است.اگر ایشان حضور داشتند بهتر می‌توانست از افزایش نرخ کرایه دفاع کند.
وی ادامه داد: در شهر تهران تاکسی ها طبق مسیر طی شده کرایه دریافت می کنند و در این حالت نه مسافر و‌ نه راننده ناراضی نیستند، اگر می شد در تبریز نیز بر اساس پارامتر مشخصی نرخ دریافت می شد، خیلی بهتر بود.
یوسفی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۹۰۰ دستگاه از تاکسی ها بصورت آزمایشی به دستگاه کارتخوان مجهز شده اند و تا پایان تیر ماه تمام تاکسی ها به کارتخوان مجهز خواهند شد.
قاصدی قایم مقام سازمان تاکسیرانی نیز اضافه کرد: بحث کرایه تاکسی ها هرسال بدین صورت مطرح می شود و با فرمانداری با مشکل مواجه می شویم، همان موضوع امسال نیز پیش آمده است.
وی ادامه داد: گشت های تاکسیرانی بصورت دوشیفته و بدون توقف انجام می شود، علت اینکه نمی توانیم نظارت دقیق داشته باشیم این است که نرخ کرایه ها بر اساس واقعیت ها اعمال نمی شود.
وی خاطرنشان کرد: هزینه های تاکسی ها از جمله لوازم یدکی، بیمه و... افزایش زیادی داشته است و اگر افزایش نرخ بر اساس واقعیت باشد سازمان تاکسیرانی نیز می تواند بصورت کامل نظارت داشته باشد.

شهردار تبریز نیز در ادامه با بیان اینکه افزایش نرخ کرایه تاکسی ها توسط شورا انجام می شود، گفت: در مورد بحث حمایت نیز اخیرا لایحه ای بعنوان عدم دریافت هزینه معاینه فنی از تاکسی ها نیز ارایه شد که مورد تصویب قرار گرفت.
وی ادامه داد: در مورد تجهیز تاکسی ها به کارتخوان پیشنهاد هایی توسط شرکت ها ارابه می شود که با صرفه و صلاح رانندگان تاکسی شرکتی بصورت آزمایشی ۹۰۰ دستگاه به این دستگاه ها مجهز شده اند.
اشرف نیا، عضو شورای اسلامی شهر تبریز در ادامه گفت: اگر منظور فرمانداری افزایش ۲۰ درصدی نسبت به قیمت های سال قبل باشد قابل قبول نیست.
قیمت های پیشنهادی شورا شهر در مورد قیمت تاکسی ها بر اساس واقعیت است و نهایتا برای هماهنگی بیشتر بین شورا شهر و فرمانداری برخی قیمت ها را رند می کنیم.
در ادامه این جلسه دکتر دبیری رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی و مهندس صادقزاده سخنگوی شورای اسلامی شهر بعنوان نمایندگان شورای اسلامی شهر تبریز جهت شرکت در جلسات شورای سیاستگذاری رسانه ای انتخاب شدند.
همچنین اعزام شهردار تبریز در خصوص شرکت در همایش دولت محلی شهرداری شهر چونگچین کشور چین تصویب شد.
فرج قلیزاده در ادامه گفت: از تلاش های تمامی آتش نشانان که با ایثارگری های خود مانع گسترش آتش شدند تشکر می کنم، پیشنهاد می کنم چندین جلسه بصورت اختصاصی به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی اختصاص یابد.
وی ادامه داد: در شهر تبریز بیش از ۱۰۰ پاساژ وجود دارد که در بعضی موارد عمر پاساژ ها به پایان رسیده است، نظارت و مراقبت بر اماکن عمومی بر عهده شهرداری تبریز است.
وی با بیان اینکه نظارت  فقط صرف نامه نگاری کافی نیست و باید توجه جدی شود، گفت: باید آسیب شناسی دقیق صورت گیرد و بعد راه کارهای عملیاتی ارایه شود.
مسعودی ریحانادامه داد: از تلاش های عوامل آتش نشانی تشکر می‌کنم. متاسفانه کل سرای دودری سوخته است، اگر نگهبان درتیمچه وجود داشت این همه خسارت در این آتش سوزی بوجود نمی‌آمد.
وی ادامه داد: بازار تبریز منحصر بفرد است، باید توجه ویژه ای وضعیت بازار تبریز صورت گیرد این بازار  با این عظمت نباید در این شرایط باشد، باید در گام اول آموزش های ایمنی به ساکنین و اهالی بازار داده شود.
وی ادامه داد: اگر کپسول آتش نشانی در محل موجود باشد ولی اهالی آموزش های لازم برای استفاده از این تجهیزات را نداشته باشند فایده ای ندارد.
قلیزاده مدیر عامل سازمان آتش نشانی و‌خدمات ایمنی  در این جلسه گفت: در ساعت ۱۰.۱۵ اعلام آتش سوزی در بازار شمس گزارش شده است، در اعلام گزارش بعدی بازار تبریز اعلام شده است، آتش سوزی حداقل ۱.۵ ساعت قبل از اعلام به سازمان آغاز شده بود.
وی ادامه داد: پرسنل آتش نشانی به کل اصناف بازار آموزش های اطفا حریق داده شده و در بازار تبریز کپسول های آتش نشانی نصب شده است.
وی خاطرنشان کرد: آتش نشانان از ۷ مسیر به سمت آتش حمله شده است ولی بدلیل وجود مواد آتش زا در این منطقه آتش غیر قابل مهار بود ولی با تلاش آتش نشانان مانع از سرایت آتش به دیگر سراها شدند.
این مقام مسئول با بیان اینکه اطفا و‌کنترل این حجم از آتش در کمتر از ۴ ساعت واقعا بی نظیر بود، گفت: کارکنان آتش نشانی در هر آتش وسایل مورد نیاز را با خود حمل می کنند ولی متاسفانه مردم در برخی مواقع با کم لطفی مانع از حرکت و عملیات می شدند.
وی خاطرنشان کرد: از نیروهای عملیاتی ارتش، سپاه و نیروی انتظامی، نماینده محترم ولی فقیه در استان، استاندار، شهردار تبریز که در کنار آتش نشانان بودند تشکر می کنم.
فریدون بابایی اقدم ریییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تبریز گفت: از زحمات شهرداری تبریز در طی ۵۰ روز گذشته در حادثه سیل شمال و غرب کشور و حادثه بازار تبریز تشکر می کنم چراکه اگر آتش نشانان با جان و دل در مهار آتش تلاش نمیکردند امروز بازار تبریزی وجود نداشت ولی متاسفانه صدا و سیما توجهی به این‌موضوع نکرد.
وی ادامه داد: نفرات و ‌مسئولان زیادی باید قبل از بحران چاره ای به حال این شهر کنند و در حال حاضر که شرایط آرام است باید همکاری های لازم را داشته باشند.
بابایی اقدم با بیان اینکه نقش شورا در هماهنگی این دستگاه ها می تواند محوری باشد خاطر نشان کرد: نیاز بود میراث فرهنگی نیز در جلسات حضور داشته باشند چراکه بیش از ۵۵۰۰ مغازه در بازار وجود دارد و گاها میراث فرهنگی مانع برخی کارها در بازار تبریز می شود.
ریییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تبریز  با اعلام اینکه آتش نشانی در بحران است چه از نظر نیروی انسانی و چه از نظر تجهیزات خاطر نشان کرد: بحث مانیتورینگ بازار تبریز باید حل شود، چراکه می توان با هماهنگی با هوانیروز و تجهیز برخی از هلیکوپتر ها به تحهیزات آتش نشانی جلوی بسیاری از حوادث را بگیریم.
سونیا اندیش نیز گفت: از طرف مردم از  آتش نشانان تشکر م یکنم، شهر تبریز چهارشنبه گذشته کاملا در التهاب بسر برد و تا زمزمه هایی از مهار آتش در فضای مجازی درج نشد کل مردم شهر بیدار بودند.
وی با بیان اینکه بناهای تاریخی هویت تبریز هستند باید راهکارهای عملی اتخاذ شود خاطر نشان کرد: شرایط فعلی بازار تبریز با چند سال قبل متفاوت است، باید کاربری های در نظر گرفته شده قبلی بازار تبریز بازنگری شود زیرا در گذشته در طراحی بازار قطعا تا این حد دپو لوازم در نظر گرفته نشده است.
در ادامه این جلسه لایحه دو فوریتی تجویز واگذاری ۱۲۰ مغازه از اموال شهرداری تبریز واقع در بازار مشروطه، میدان صاحب الامر و ... بصورت اجاره ای با اجاره ماهانه ۱ هزار تومان با انعقاد قرارداد رسمی اجاره با اخذ ضمانتنامه معتبر به اصناف سرای دودری به تصویب اعضا شورای اسلامی شهر تبریز رسید.
کریم صادقزاده تبریزی سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز در جلسه علنی شورای اسلامی شهر تبریز ضمن تشکر از شهردار، معاونین و آتش نشانان سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز در رشادت ها و از خودگذشتگی های آتش سوزی بازار تبریز گفت: از رای قاطع اعضا شورا در راستای حمایت از اصناف و کسبه آسیب دیده بازار تبریز تشکر می کنم.
وی ادامه داد: باید در نظر داشت که بعد از گذشت چندین سال از حادثه پلاسکو فعلا مغازه ای از سوی هیچ نهادی در اختیار اصناف و مغازه داران پلاسکو قرار نگرفته است و لایحه امروز شهرداری تبریز و رای اعضای شورای اسلامی شهر نشانگر حمایت و همراهی اعضا شورا و شهرداری با اصناف سرای ایکی قاپیلی لار است.
صادقزاده همچنین گفت: از شهردار تبریز می خواهم با توجه به موقعیت این بازار بزرگ که نماد هویت و  تاریخی شهر محسوب می شود و همچنین تیمچه ها و سراها که منلو از انواع کالاهای نفیس و گران بها هستند دستور استقرار دایمی عوامل آتش نشانی را بصورت شبانه روزی صادر و نسبت به تعبیه تجهیزات پیشرفته در مکان های مختلف برای مهار اولیه سانحه جلوگیری شود.
صادقزاده ادامه داد: خوشبختانه سخت و زیان آور بودن شغل آتش نشانی در اپایل سال ۹۸ در شورای عالی حفاظت و ایمنی کشور تصویب شده و از شهردار محترم تقاضا دارم با تدابیر راهکارهای لازم نسبت به تبدیل وضعیت آتش نشانان از قرارداد شرکتی به کار معین اتخاذ کند.
وی همچنین در تذکری مجدد به شهردار تبریز در خصوص رفع مشکل پرداخت اضافه کاری پرسنل در سال ۹۸ گفت: در وضعیت فعلی اقتصادی جامعه چشم امید کارگران به شهرداری و شورای اسلامی شهر تبریز است و از شهردار محترم تقاضا داریم که لبا اتخاذ تدابیر لازم، پرداخت حقوق و مزایا بر اساس قانون کار و مصوبات شورای عالی کار انجام پذیرد.
صادقزاده همچنین خاطر نشان کرد: در شرایط اقتصادی حاکم بر شهرداری تبریز، شهرداری باید هزینه های زاید را حذف کند نه اینکه بخواهد از هزینه های جاری و حقوق پرسنل این کسری را جبران نماید.
وی در خاتمه گفت: از شهردار محترم تقاضا داریم تا بعنوان بالاترین مقام اجرایی شهرداری تبریز این مورد را بررسی و کارگران را در جریان امر قرار دهند.
نیکوخصلت نیز در این جلسه افزود: باید بخش بحران شهرداری تبریز چابک شوند و در این راستا مانور های ویژه بحران اجرا شود.
وی ادامه داد: کمیته فنی مرمت بازار باید ایجاد شود تا کاربری های جدید نیز در این مجموعه در نظر گرفته شود.
وی خاطرنشان کرد: آتش نشانی مجموعه ای است که باید ثبات مدیریتی داشته باشد. آتش نشانی گزارش جامعی از روند آتش سوزی و اطفاء ارایه کند.
در پایان این نشست اعضای شورای اسلامی شهر از آتش نشانان ایثارگر سازمان آتش نشانی شهرداری تبریز تجلیل کردند.
 
 
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.