تاریخ : يکشنبه 18 فروردين 1398
کد 3091

رییس شورای شهر تبریز:

جلوگیری از بروز سیل در تبریز با تلاش های شبانه روزی شهرداری تبریز

رییس شورای اسلامی شهر تبریز گفت: تلاش های شبانه روزی شهرداری تبریز باعث شد تا از بروز سیل در شهر تبریز جلوگیری شود.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر تبریز، شکور اکبرنژاد رییس شورای اسلامی شهر تبریز در یکصد و هفدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تبریز گفت: بروز سیل در استان های جنوبی و شمالی کشور در آغازین روزهای سال باعث تالم و ناراحتی تمام هموطنان شد.
وی ادامه داد: از سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز و دکتر بابایی اقدم بخاطر زحمات فراوان در امداد رسانی به حادثه دیدگان آق قلا تشکر می کنم.
در ادامه این جلسه جهانسری رییس انجمن پدافند غیرعامل شمالغرب نیز گفت: متولی مشخص که صاحب منابع (مواجهه با بحران ها) باشد وجود ندارد و بخاطر ساخت و سازها و آباد شدن عینالی از شورای اسلامی شهر و شهرداری تبریز تشکر می‌کنم
خلیل ساعی نیز در این جلسه ضمن تشکر از مجموعه شورای شهر و شهرداری برای لایروبی مسیل هایی که رصد شده بود خاطر نشان کرد: موضوع زلزله تبریز بسیار مهم است و باید برای مواجهه با آن برنامه ریزی انجام شود.
وی در ادامه به دریاچه ارومیه نیز اشاره کرد و گفت: ارتفاع دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته ۴۵ سانتیمتر افزایش یافته است.
آخوندزاده، مسئول رودخانه ها و سواحل آب منطقه ای نیز گفت: در نتیجه تلاش مدیریت شهری توانستیم بین استان های کشور از معدود مناطقی باشیم که با بحران سیل مواجه نشدیم.
فریدون بابایی اقدم، رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این جلسه گفت: از اعضای شورای اسلامی شهر تبریز و شهردار تبریز بخاطر پیگیری های متعدد سیل در مناطق گلستان و جنوب کشور تشکر می کنم.
وی ادامه داد: اتفاقات رخ داده در گلستان و آق قلا تماما بخاطر اشتباهات فردی است چراکه دریچه سد وشمگیر بیش از ده سال است که خراب است و هیچ اراده ای برای تعمیر وجود نداشته است و از سوی دیگر راه آهن احداثی در غرب شهر با دبی ۲۵ ساله در نظر گرفته شده بود.
بابایی اقدم افزود: وضعیت شهر تبریز با آق قلا متفاوت است، چرا که در شهر تبریز و در منطقه بهشتی بارش باران باعث تخریب سه خانه شده است و توانایی اسکان سه خانواده در شهر تبریز را نداریم.
وی ادامه داد: اصلی ترین مخاطره در شهر تبریز زلزله است، باید بیش از ۹۰ درصد تلاش خود را در بحث حاشیه نشینی و توجه به زلزله معطوف کنیم چراکه وضعیت مناطق حاشیه نشینی اصلا مناسب نیست.
رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تبریز با اعلام اینکه در کشور چیزی بنام مدیریت بحران وجود ندارد خاطر نشان کرد: تنها کاری که در مدیریت بحران در منطقه آق قلا اتفاق افتاد توزیع اقلام بود که اصلا بصورت مناسب اتفاق نمی افتاد.
این عضو شورای اسلامی شهر در ادامه با اعلام اینکه رهبری مدیریت بحران در کشور اصلا وجود ندارد گفت: باید برنامه ریزی های مناسب برای مدیریت بحران صورت گیرد و بدنبال برگزاری مانور مدیریت بحران در شهر تبریز با محوریت زلزله باشیم.
ایرج شهین باهر، شهردار تبریز نیز در این جلسه گفت: در تبریز تعدادی از مسیل ها پر شده و به معبر تبدیل شده است.
وی ادامه داد: از حوزه معاونت خدمات شهری تشکر می کنم که در روز های گذشته فعالیت های چشمگیری در مدیریت سیلاب انجام داده اند.
شهردار تبریز افزود: فعالیت های شهرداری تبریز در سال ۹۷ بیشتر در زیر زمین بوده است و در سال گذشته شهرداری تبریز ۷ کانال احداث کرده است که در گذشته تبدیل به معبر شده بودند.
وی خاطر نشان کرد: شهر تبریز نیازمند سدهای جذبی است چراکه خیابان ها آسفالت شده اند، بام خانه ها آسفالت و ایزوگام هستند و آب ها جایی برای جذب ندارند و روان می شوند.
شهین باهر همچنین عنوان کرد: شهرداری در احداث خیابان ها از سال گذشته از سنگفرش استفاده می کند که به جذب آب کمک می کند.
شهردار تبریز با بیان اینکه باید بستر های رودخانه ها را آزاد سازی کنیم ادامه داد: در اکثر بستر ها ساخت و سازهای غیر مجاز اتفاق افتاده است.
وی در ادامه گفت: بارش مستمر باران در صورتی سیل ایجاد میکند که مسیر های جریان آب مسدود باشد
محرم محمد زاده دیگر عضو شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این جلسه گفت: صحبت های تئوری راحت است ولی عمل کردن سخت است و ای کاش در سال ۵ روز جلسات تئوری برگزار شود و بقیه روزها عمل شود.
وی ادامه داد: تبریز چهار مشکل اساسی دارد، اولین مشکل حاشیه نشینی است و در سال های گذشته صحبت های زیادی در بحث حاشیه نشینی انجام شده است ولی شاهد عمل نیستیم.
محمدزاده افزود: اگر زلزله ای اتفاق بیفتد، به هیچ وجه قادر به امداد رسانی به ساکنین این مناطق نخواهیم بود.
این عضو شورای شهر تبریز دومین مشکل شهر تبریز را کمبود فضای سبز دانست و گفت: در شهر تبریز و اطراف روزانه صدها تریلی درخت قطع شده و خارج می شود.
محرم زاده ادامه داد: سومین مشکل وجود بافت فرسوده در شهر تبریز است، ساکنین مناطق ادعا می کنند که نه شهرداری تبریز این املاک را خریداری می کند و نه اجازه ساخت و ساز را می دهد.
وی همچنین چهارمین مشکل عدم وجود مدیریت یکپارچه در شهر تبریز دانست.
شهرام دبیری رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این جلسه گفت: باید برنامه ریزی کنیم در اجرای پروژه های شهری و استانی مطالعات مناسب انجام گیرد و آمادگی کامل و لازم را برای مقابله با مخاطرات داشته باشیم.
وی ادامه داد: اقدامات انجام گرفته توسط شهرداری تبریز در لایروبی های مسیل ها خوب بود ولی کافی نیست و لازم است
پیش بینی های لازم و اطلاع رسانی های مناسب انجام گیرد و آموزش های لازم به شهروندان جهت مقابله با بلایای طبیعی را ارایه شود.
غلامحسین مسعودی ریحان رییس کمیسیون سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این جلسه گفت: در استان هایی که سیل رخ داد، رودخانه فقط در مقابل تجاوز و بی مسئولیتی مدیران واکنش نشان داده است.
وی افزود: در ستاد بحران فقط مسئولان حضور دارند و نقش NGO ها و نهاد های مردمی در این جلسات مشخص نشده است و اگر به مردم بها داده شود این بحران ها بسیار راحت تر رفع می شوند، اگر مردم کنار گذاشته شوند هیچ کاری نمی توان انجام داد.
عبداله تقی پور رییس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر تبریز نیز گفت: انشاالله بتوانیم با مدیریت بهینه از نعمات الهی استفاده کنیم.
وی ادامه داد: بعنوان رییس کمیسیون خدمات شهری از فعالیت های شهرداری تبریز بویژه معاونت خدمات شهری تشکر می کنم که بصورت شبانه روزی برای جلوگیری از بروز سیل فعالیت کردند.
محمد باقر بهشتی رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تبریز نیز گفت: انشاالله که سال ۹۸ واقعا سال رونق تولید باشد و اینکه شهرداری و شورای شهر تبریز هم فعالیت های خود را افزایش دهند و هم در شهر تبریز زمینه های لازم و بستر های لازم را برای افزایش تولید در شهر تبریز فراهم نمایند.
 
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.