تاریخ : يکشنبه 19 اسفند 1397
کد 3065

تصویب جزئیات بودجه جاری شهرداری تبریز

جزئیات بودجه جاری شهرداری تبریز در سال آینده به تصویب رسید.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر تبریز، شکور اکبر نژاد رییس شورای اسلامی شهر تبریز در آغاز صد و یازدهمین جلسه علنی رسمی شوای اسلامی شهر تبریز ضمن تسلیت سالروز شهادت امام علی النقی (ع) گفت: برای بررسی و تصویب بودجه نیاز است جلسات شوراا بصورت فشرده و روزانه برگزار شود.
در ادامه این جلسه محمد باقر بهشتی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تبریز ضمن توضیحاتی از روند بررسی بودجه پیشنهادی شهرداری تبریز گفت: مقرر شده بود کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک میزان ۱۱۲ میلیاردی که از پروژه های عمرانی کم شده است را بررسی کنند، که این امر اتفاق افتاده است و بین کمیسیون عمران و کمیسیون برنامه و بودجه و شهرداری تبریز توافق شده است و می توان‌ رای گیری انجام داد.
محمد اشرف نیا، رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این خصوص گفت: پروژه ها طی دو‌جلسه در کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک بررسی شده است و‌ با تغییرات جزیی به تصویب رسیده است.
عبداله تقی پور رییس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز نیز گفت: همکاران محترم در مورد افزایش بودجه فضای سبز و هوشمند سازی شهر توجه ویژه داشته باشند.
وی ادامه داد: بررسی شود تا تعداد دوربین های مورد نیاز شهر چقدر است و در سال ۹۸ موضوع ترافیک هوشمند در شهر تبریز تمام شود.
فریدون بابایی اقدم رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تبریز نیز در توضیحاتی در مورد پروژه های عمرانی سال 98 گفت: در جلسه بررسی پروژه های عمرانی، به هیچ وجه مبلغی از پروژه های مسیر گشایی پیشنهادی شهرداری تبریز کم نشد و مقرر شد بودجه پیشنهادی شهرداری تبریز در مورد پروژه های مسیر گشایی عینا تصویب شود.
وی ادامه داد: شهرداری تبریز در بحث مسیر گشایی بصورت منطقه ای اعلام کند که در هر منطقه کدام خیابان ها مسیر گشایی خواهد شد.
بابایی اقدام در ادامه خاطر نشان کرد: در طول دو‌سال گذشته اجرای پروژه های فاضلاب در شهر تبریز سرعت گرفته است و شهرداری تبریز نیز با احتساب مبالغ حفاری در حساب فیمابین شهرداری و آب و فاضلاب استان مجوز صادر کرده است.
وی افزود: وضعیت آسفالت معابر اصلی و‌ حتی کوچه های فرعی بسیار خراب است و با وضعیت گرانی قیمت قیر ممکن است مبلغ ۱۱۰ میلیارد تومان کافی نباشد.
غلامحسین مسعودی ریحان رییس کمیسیون سرمایه گذاری و‌بهبود فضای کسب و کار نیز در این جلسه گفت: سال ۹۷ مبلغ یک میلیارد تومان اعتبار برای مدیریت سرمایه گذاری اختصاص یافته بود که به اذعان مدیران امور سرمایه گذاری ریالی به این مدیریت پرداخت نشده است.
وی ادامه داد: اگر باور داریم که راه نجات شهرداری سرمایه گذاری است، برای این مدیریت اعتبار در نظر گرفته شود چراکه مدیریت سرمایه گذاری در برگزاری جلسات، نمایشگاه ها بدلیل عدم وجود بودجه مانده است.
مسعودی ریحان افزود: باید مبلغی در بودجه اختصاص یابد تا این مدیریت بتواند براحتی در برگزاری نمایشگاه ها ودعوت از میهمانان خارجی اقدام کند.
سونیا اندیش نایب رییس شورای اسلامی شهر نیز طی سخنانی در مورد بودجه سال 98 شهرداری تبریز گفت: شرکت عمران باید در بحث درآمد هم به شهرداری کمک کند و برای شهرداری تبریز درآمد زایی داشته باشد.
وی ادامه داد: پیرو‌صحبت های آقای مسعودی ریحان در مورد بحث سرمایه گذاری، باید برای این مجموعه تفکری شود چرا که مجموعه ای خودش توان مالی ندارد قطعا نخواهد توانست در بحث سرمایه گذاری فعالیتی داشته باشد.
فرج محمد قلیزاده نیز در مورد بودجه سال 98 شهرداری تبریز گفت: پیشنهاد می شود طبق پیشنهاد آقای تقی پور چون بحث انسان محوری مطرح است حداقل مبلغی برای معلولان در بحث‌حمل و نقل درون شهری و اتوبوس های بی آر تی در نظر گرفته شود.
وی ادامه داد: سال گذشته بحث هایی در راستای هوشمند سازی شهرداری تبریز شد ولی متاسفانه هزینه ای در این مورد نشده است و پیشنهاد می کنم در سال آینده رقمی برای این کار در نظر گرفته شود تا نسبت به هوشمند سازی شهرداری نیز قدمی برداشته شود.
قلیزاده خاطر نشان کرد: در مورد بحث فضای سبز نیز می توان از بودجه هر سازمان مبلغی کم شده و ‌به پیشنهاد آقای تقی پور در مورد فضای سبز اختصاص یابد.
مرتضی موحد نیا معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری تبریز نیز در مورد پیشنهاد اعضای شورای شهر تبریز گفت: چون رقم بودجه تصویب شده و ‌ثابت است نمی توان مبلغی اضافه کرد و باید از محلی کسر و به محل دیگر اضافه شود.
وی ادامه داد: پیشنهاد می شود پیشنهاد آقای تقی پور برای بحث فضای سبز در تبصره های بودجه لحاظ شود و در متمم بودجه می توان این مبلغ را اعمال کرد.
مولا خواه مدیرکل بودجه شهرداری تبریز نیز در این خصوص گفت: برای فضای سبز در سال ۹۸ مبلغ ۱۶۷میلیارد تومان لحاظ شده است که از این مبلغ ٩٧ میلیارد متعلق به قرارداد های واگذاری بوده و بقیه مربوط به توسعه و مطالعات فضای سبز است، پیشنهاد می شود مبلغ ۱۰ میلیارد تومان برای بحث پیشنهاد آقای تقی پور در داخل مبلغ ۱۶۷ میلیارد تومان جابجا شود چراکه کسر مبلغی از محل های دیگر ترکیب بودجه را به هم میزند.
پس از بحث و بررسی توسط اعضای شورای اسلامی شهر تبریز، در راستای تحقق مدیریت انسان محوری و‌ توسعه فضای سبز شهری مقرر شد مبلغ ۲۰ میلیارد تومان از پروژه های عمرانی کاهش یافته و به پروژه احداث کریدور سبز در اتوبان غرب تبریز و اتوبان پیامبر اعظم اختصاص یابد.
همچنین لیست پروژه های تصویب شده در کمیسیون عمران و کمیسیون بودجه با کاهش ١١٢ میلیارد تومان در بودجه پیشنهادی شهرداری به تصویب رسید.
در ادامه جلسه علنی شورای اسلامی شهر تبریز مسعودی ریحان رییس کمیسیون سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار شورای اسلامی شهر تبریز با انتقاد از عدم ارایه گزارش شهرداری تبریز از نحوه هزینه کرد بودجه سال 97 توسط شهرداری تبریز گفت: در مورد بودجه سال گذشته و نحوه هزینه کرد آن هیچ گزارشی توسط شهرداری تبریز ارایه نشد.
وی ادامه داد: بطور مثال ۲۵ میلیارد تومان برای تبریز ۲۰۱۸ تصویب شد و‌ معلوم ‌نشد که این مبلغ چگونه هزینه شده است.
 مسعودی ریحان با اعلام اینکه شهروندان پیگیر هستند که بودجه ای که شورای شهر تصویب می کند چگونه هزینه می شود خاطر نشان کرد: پیشنهاد می شود جلسه ای ویژه تشکیل شود و شهرداری تبریز در مورد بودجه های شاخص‌ بطور ویژه گزارش ارایه کنند تا هم اعضای شورای شهر و هم شهروندان در جریان هزینه کرد بودجه قرار گیرند.
علی آجودان زاده رییس کمیسیون تحقیق و نظارت شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این خصوص گفت: در بودجه سال ۹۷ مبلغ ۵۰۰ میلیارد برای خرید اتوبوس مجوز صادر شد ولی اقدامی در این زمینه انجام نشد و در راستای آن نتوانستیم یارانه دولتی را نیز جذب کنیم و تقاضا دارم که امسال در این زمینه تدابیری اتخاذ شود.
ایرج شهین باهر شهردار تبریز نیز در این خصوص توضیحاتی داد و گفت: شورای شهر به شهرداری در سال ٩٧ مجوز خرید اتوبوس را داده است اما هنوز دولت مجوزهای لازم را صادر نکرده است.
وی ادامه داد: تا زمانیکه دولت مجوز خرید اتوبوس از تولید کنندگان داخلی را صادر نکرده امکان خرید اتوبوس وجود نخواهد داشت.
شهین باهر افزود: پس از فروش ٢٠٠ میلیارد تومان عقود اسلامی در کمیسیون های شورا درباره نحوه خرید اتوبوس بحث خواهیم کرد.
شهرداری تبریز مکلف شد ٣٠ درصد از اعتبارات ردیف های خدمات عمومی در حمل و نقل عمومی را برای اجرای قانون جامع حقوق معلولین و شهر دوستدار کودک برای مناسب سازی عبور و مرور معلولین هزینه کند.
در ادامه جلسه موضوع انعقاد قرارداد با دانشگاه شهید مدنی تبریز در خصوص استفاد آفت کش های نباتی و ارگانیک توسط سعید نیکو خصلت عضو شورای اسلامی شهر تبریز مطرح شد.
شهردار تبریز در این خصوص نیز توضیحاتی داد و گفت: موضوع استفاده از آفت کش های نباتی و ارگانیک، کشت نماتود ها بدلیل اینکه موضوع جدیدی است باید نحوه اجرای آن در مرکز پژوهش های شهرداری و شورا تعیین شود.
وی ادامه داد: بخشی از بودجه این پروژه باید در متمم بودجه سال ٩٧ و بخشی دیگر در بودجه سال ٩٨ باید قرار گیرد.
 
در راستای اجرایی نمودن طرح قراردادی با دانشگاه شهید مدنی در راستای کشت نماتود ها و همچنین کشت بیولوژیک مقرر گردید شهرداری تبریز مبالغ مورد نیاز را از محل جابجایی پروژه ها در بودجه سال ۹۸ به این موضوع اختصاص دهد و بودجه لازم برای اجرای طرح آفت کش بیوشیمیایی در متمم بودجه سال ٩٧ و بودجه سال ٩٨ قرار گرفت.
محمد فرج قلیزاده عضو هیئت رییسه شورای اسلامی شهر تبریز در ادامه به بحث هوشمند سازی شهرداری تبریز اشاره کرد و گفت: در بودجه سال 97 برای هوشمند سازی بدنه شهرداری تبریز و کاهش مراجعه ارباب رجوع رقمی در نظر گرفته شده بود ولی متاسفانه ظاهرا از سوی شهرداری تبریز در این خصوص هیچ اقدامی نشده است.
ایرج شهین باهر شهردار تبریز در این خصوص توضیحاتی داد و گفت: در بحث هوشمند سازی شهرداری تبریز، زیر ساخت ها آماده شده است ولی باید شهروندان نیز توانایی خدمات گیری از این موضوع را داشته باشند.
وی ادامه داد: در سال ۹۸ شهرداری منطقه ۹ بصورت پایلوت برای انجام خدمات هوشمند شهری انتخاب شده است، ولی باید توجه داشته باشیم که انجام برخی خدمات شهرداری بستگی به نظر چند سازمان دیگر دارد که متاسفانه برخی از این سازمان ها همکاری لازم را ندارند.
در ادامه جلسه علنی شورای اسلامی شهر تبریز غلامحسین مسعودی ریحان در تذکری به مشکلات رانندگان استیجاری پرداخت و گفت: رانندگان استیجاری تمام دریافتی خود را برای هزینه ماشین صرف می کنند و تقریبا هیچ پولی برای خودشان باقی نمی ماند.
اندیش نیز در این خصوص گفت: برای رانندگان استیجاری استهلاک خودرو نیز حتما لحاظ شود و پیشنهاد می شود حداقل ۷۰ درصد، حقوق رانندگان استیجاری افزایش یابد.
وی همچنین گفت: با توجه به افزایش تورم و مشکلات اقتصادی، قیمت قطعات یدکی خودرو بطور چشمگیری افزایش داشته است.
مظفر سلیمانی، معاون اداری و مالی شهرداری تبریز در جلسه شورای شهر در این خصوص گفت: بیشترین حجم افزایش حقوق و دستمزد در سال آینده برای رانندگان استیجاری با ٢۵ درصد افزایش تعیین شده است.
 
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.