تاریخ : سه شنبه 14 اسفند 1397
کد 3062

توسط کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک صورت گرفت:

بررسی و بازنگری پروژه های پیشنهادی شهرداری تبریز برای سال 98

پروژه های پیشنهادی شهرداری تبریز برای سال 98 توسط کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر تبریز مورد بررسی و بازنگری قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر تبریز، محمد اشرف نیا رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر تبریز در جلسه این کمیسیون در خصوص بررسی نهایی پروژه های عمرانی در بودجه پیشنهادی سال 98 گفت: در جلسه گذشته شورا در بحث پروژه های عمرانی تغییراتی داده شده بود و مقرر شد کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر تبریز با همکاری شهرداری تبریز در این پروژه ها بازنگری انجام دهد تا مشخص شود چه پروژه هایی اولویت اجرا دارند و باید حتما اجرا شود.
وی ادامه داد: شهرداری اعلام کند با چه معیاری برای پروژه ها اعتبار تعیین کرده است
فریدون بابایی اقدم در این جلسه گفت: در چند سال گذشته پروژه های متعددی تعریف شده و بر روی کاغذ باقیمانده اند، شهرداری اعلام کند برای کدام پروژه ها اراده اجرا وجود دارد تا آن پروژه ها تصویب شوند.
وی افزود: وقتی پروژه ای مطرح شده و در بودجه تصویب می شود در افکار عمومی حق ایجاد می شود و در صورتیکه اجرا نشود باعث ایجاد دید منفی در جامعه خواهد شد.
بابایی اقدم خاطر نشان کرد: اینکه مبلغ ۱۱۲ میلیارد تومان توسط مرکز پژوهش ها از پروژه های عمرانی کم شده است، عدد سازی است و بصورت علمی بررسی نشده است.
این عضو شورای اسلامی شهر تبریز یادآور شد: در بودجه پیشنهادی سال 98 مسیر گشایی ها بصورت پراکنده آورده شده اند و برخی مسیر گشایی ها بصورت نیمه تمام اجرا شده است، بلکه مسیر گشایی ها یا بصورت منطقه ای آورده شوند.
وی ادامه داد: بطور مثال مسیر گشایی خیابان ۴۰ متری ابر پروژه ای بود که به حال خود رها شده است، و سوال اینجاست چرا برای تکمیل مرکز همایش ها حساسیت هست یا چرا برای میدان آذربایجان حساسیت هست ولی برای این خیابان هیچ توجهی نمی شود، در سال ۹۷ برای این پروژه ۴ میلیارد  تومان اعتبار گذاشته شده بود، در سال ۹۸ هم دقیقا همان مبلغ تعیین شده است این کار بدین معنی است که اهتمامی برای تکمیل این پروژه وجود ندارد.
در ادامه این جلسه ایرج شهین باهر شهردار تبریز نیز گفت: ضرورتا چون شورا ۱۱۲ میلیارد تومان از بودجه عمرانی پیشنهادی شهرداری کاهش داده است مجبور هستیم ارقامی از ردیف های عمرانی کم کنیم.
وی ادامه داد: پروژه هایی که از سوی شهرداری پیشنهاد داده شده است حتما ضرورتی داشته اند ولی در حال حاضر مجبور هستیم پروژه های کم اهمیت را حذف کنیم تا پروژه های اصلی و مهم شهر آسیبی نبینند.
شهردار تبریز خاطر نشانکرد: اینکه از پروژه ای مبلغی کم شود کار غیر کارشناسی است چرا که پروژه ها برآورد دارند و اینکه مبلغی از پروژه ای کم شود کار کارشناسی نیست.
 
مرتضی موحو نیا معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری تبریز نیز در این خصوص گفت: در سال ۹۸ سعی شده نهایت تلاش انجام شود تا بودجه واقعی تدوین شود.
وی با بیان اینکه بودجه سال 98 بر اساس  بودجه ۹ ماهه سال جاری و ۳ ماهه سال قبل تدوین شده است، خاطر نشان کرد:  در میزان وصولی و درآمد شهرداری تبریز در سه ماهه پایانی سال 96 حدود ۶۳۰ میلیارد تومان و ۹ماهه سال  ۹۷ حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان بوده است.
اشرف نیا در ادامه گفت: پروژه ها را بر اساس اولویت بندی باید بررسی کنیم و باید برای وضعیت موجود راه حل پیدا کنیم، با نا امیدی کاری حل نمی شود و باید بررسی شود تا ببینیم از چه طریقی می توان درآمدزایی برای شهرداری ایجاد کرد.
در ادامه این جلسه محمد حسین اسحقی معاون فنی و عمرانی شهرداری تبریز گفت: باید توجه داشت تمام 2 هزار و 200 میلیارد تومان درآمد شهرداری تبریز تماما نقدی نیست، بلکه بخشی از درآمد های شهرداری نقدی و بخش دیگری نیز غیر نقدی است و باید توجه داشت درآمد های غیر نقدی سهل الوصول نیست و باید بررسی شود تا چند درصد از این وصولی برای عمران اختصاص می یابد.
اسحقی با اعلام اینکه در بدترین شرایط اقتصادی در حال کار هستیم خاطر نشان کرد: در بودجه امسال بیشترین دقت و وقت صرف شده است.
وی افزود: بحث اساسی تعریف منابع درآمد جدید است چرا که واقعا با منابع موجود دیگر نمی شود کاری کرد و بیشتر پروژه های درآمدی جدید که به شورا می آید توسط اعضا متوقف می شود و باید توجه داشت تا زمانیکه که درآمد شهرداری از یک خزانه و بصورت دقیق پخش نشود دچار مشکل خواهیم شد چرا که تمرکز مالی در شهرداری وجود ندارد.
 
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.