تاریخ : سه شنبه 11 دي 1397
کد 3006

با تشکیل تیم های کارشناسی متشکل از شهرداری، اداره کل راه و شهرسازی و سازمان جهاد کشاورزی صورت می گیرد

اتحاد برای علاجِ دردِ حاشیه نشینی

کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تبریز در نشست این هفته خود به بررسی وضعیت حاشیه نشینی و شکل گیری بافت ناایمن در حاشیه شهر پرداخت.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی کلانشهر تبریز، بافت های ناایمن و گسترش حاشیه نشینی موضوعی است که از چند دهه قبل گریبان شهرهای بزرگ را گرفته است. گرچه شهرداری به عنوان نهادی که در خط مقدم مقابله با این آسیب شناخته می شود، اما در عمل به دلیل خلاهای قانونی و همچنین ایجاد شبکه های خدماتی از جمله آب، برق ، تلفن و ...، توفیق چندانی در برچیدن سازه های غیر قانونی به دست نمی آورد. موضوعی که به شدت مورد اعتراض نیروهای خدمات شهری قرار دارد. مدیران خدمات شهری، اعتقاد دارند تا زمانی که شهرداری به موضوع ساخت و سازهای غیر قانونی به چشم منبعی برای درآمد نگاه می کنند، این بافت ها به صورت ناگزیر گسترش پیدا خواهند کرد.
کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری، این هفته میزبان معاونان اجرایی و خدمات شهری مناطق شهرداری بود تا آخرین وضعیت حاشیه نشینی و بافت های غیر ایمن را به بررسی گذارد.
در این نشست پس از اظهار دیدگاه های معاونین خدمات شهری مناطق، مسعود برزگر جلالی، معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری تبریز، با اشاره به فرایند کوچ جمعیت از روستاها به شهرها، عنوان داشت: شهرهایی مثل تبریز و تهران، که شهرهای کهن و بزرگ شناخته می شوند، بیشترین آسیب را از ناحیه کوچ جمعیت روستایی متحمل شده اند.
برزگر جلالی عزم ملی را نقطه مفقوده مقابله با حاشیه نشینی در کلانشهر ها معرفی کرد و ادامه داد: خلا قانونی، موضوع دیگری است که دست مدیریت شهری را برای ساماندهی این اوضاع بسته نگه داشته است.
معاون اجرایی و خدمات شهری شهردار تبریز، با بیان اینکه همه اراضی ملی واقع در شهر تبریز به دلیل گسترش حاشیه نشینی اشغال شده است، عنوان داشت: عده ای وجود دارند که منافع عمومی را به پای منافع شخصی خود فدا کرده اند.
 وی با اشاره به فیلمی که در روزهای اخیر از درگیری نیروهای خدمات شهری با یک روحانی به دلیل ساخت و ساز غیر مجاز منتشر شد ادامه داد: متاسفانه جریان منفعت طلب سعی دارد تا از چهره های موجه بهره بگیرد تا اراده خود را به پیش ببرد.
برزگر جلالی با انتقاد از اینکه در برخورد با ساخت و سازهای غیر قانونی هیچ نقشی برای نیروی انتظامی تعریف نشده است، افزود: متاسفانه حتی احکام قضایی نیز در این خصوص بازدارندگی لازم را ندارند.
معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری تبریز از تدوین پیشنهادات این معاونت برای الحاق تبصره هایی به قانون شهرداری ها خبر داد و گفت: از شورای شهر استدعا داریم تا با بهره گیری از ظرفیت نمایندگان، زمینه تصویب این تبصره ها را فراهم آورند.
برزگر جلالی، با گریز به سخنان اخیر یک عضو شورای شهر در خصوص جریان ارتشا در شهرداری تبریز، عنوان کرد: متاسفانه وقتی همه نیروهای شهرداری که سینه خود را در خط مقدم مقابله با حرکت های غیر قانونی سپر کرده اند، به دریافت رشوه متهم می شوند، نباید انتظار داشته باشیم که دیگر اعتمادی برای افکار عمومی باقی بماند و شهروندان با شهرداری همکاری کنند!
ابوالقاسم سلطانی مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی نیز که در این نشست حضور داشت، با بیان اهمیت مبارزه با گسترش حاشیه نشینی، اظهار کرد: این موضوع به قدری ما را با خود درگیر کرده است که احساس می کنیم اگر آن را حل و فصل کنیم، همه مشکلات کشور حل خواهد شد!
سلطانی ادامه داد: آمار نشان می دهد که 67 درصد از فوتی های تصادفات جاده ای در ورودی شهرها اتفاق می افتد و این ناشی از درهم ریختگی فجیعی است که ساخت و سازهای بدون مجوز پدید آورده است.
مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی تاکید کرد: محل های دارای پتانسیل ساخت و ساز در حریم شهر تبریز باید شناسایی و با برنامه ریزی و تعریف حداقل شبکه معابر برای این اراضی دست سودجویان از آن قطع شود.
سعید نیکو خصلت، نایب رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری نیز در این نشست با تاکید بر جلوگیری از شکل گیری ویژه خواری ها در موضوع ساخت و سازهای غیر قانونی، اظهار کرد : اگر قرار است در این خصوص قانون را اجرا کنیم، این قانون باید برای همه به شکل برابر اجرا شود.
وی با بیان اینکه شکل گیری مراجع تصمیم گیری متعدد در آشفته تر ساختن اوضاع دخیل بوده است، اضافه داشت: بر اساس قانون ارائه هرگونه خدمات برای بافت های غیرقانونی و حاشیه ای ممنوع است اما همه ما چون در موعد انتخابات به رای ساککنین این مناطق نیاز داریم، از قانون عدول می کنیم.
عبداله تقی پور رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری نیز در ادامه با تاکید بر اهمیت ورود عاجل به موضوع حاشیه نشینی، اظهار کرد: این موضوع پیش تر نیز در صحن علنی شورای شهر طرح و درباره آن گفتگو شده است.
تقی پور همکاری همه جانبه همه دستگاه های مرتبط را برای ساماندهی حاشیه نشینی ضرروری توصیف کرد.
بر اساس این گزارش کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری در پایان اینن نشست تصویب کرد تا تعریف شبکه معابر در نقاط دارای پتانیل ساخت و ساز در حریم شهر تبریز، با تشکیل تیم های مشترک کارشناسی میان شهرداری، اداره کل راه و شهرسازی و سازمان جهاد کشاورزی استان، مورد مطالعه قرار گیرد.
 
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.