تاریخ : دوشنبه 12 آذر 1397
کد 2958

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تبریز عنوان کرد:

​​​​​​​ضرورت تعامل دستگاه های مختلف در اجرای قانون حمایت از معلولین

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تبریز، بر ضرورت تعامل دستگاه های مختلف در اجرای قانون حمایت از معلولین تاکید کرد.

فریدون بابایی اقدم در برنامه تلویزیونی «تبریزیم» با اشاره به فرا رسیدن روز جهانی معلولین، اظهار کرد: طبق اعلام بهزیستی، حدود 160هزارنفر از جمعیت استان ما دچار معلولیت هستند که از این تعداد پیرامون 80هزار نفر از خدمات بهزیستی برخوردار می شوند.

وی با بیان اینکه معلولان، بزرگ ترین اقلیت جامعه ما به شمار می آیند، گفت: سازمان ملل از مدیران شهرها می خواهد که شهرها را همه شمول سازند. به طوری که تمامی افراد از زندگی کردن در شهر لذت ببرند و امکانات شهر مختص قشر خاصی نباشد.
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تبریز درباره تعریف مناسب سازی فضاهای شهری برای معلولان، توضیح داد: محیط شهرمان را گونه ای کنیم که افرادی که معلولیت جسمی، ذهنی و روانی دارند، به راحتی در سطح شهر تردد داشته و زندگی کنند.
وی با تاکید بر اینکه یکی از اهداف مناسب سازی فضاهای شهری برای معلولان، حفظ استقلال فردی آن هاست، خاطرنشان کرد: شعار امسال جامعه معلولین هم این بود که امکانات فضاهای شهری به گونه ای باشد که برای تمامی افراد مناسب باشد و همه بتوانند استفاده کنند.
بابایی اقدم با یادآوری اینکه افراد معلول دارای روحیه خاص و پولادین هستند، افزود: در کشور ما، قانون حمایت از جامعه معلولین در دو مرحله به تصویب رسیده است.
وی ادامه داد: این قانون 16ماده دارد و بر اساس آن برای هر دستگاه و سازمان مربوطه ای وظایفی تعریف شده است. راهکار اصلی حل مشکلات معلولین، اجرای قانون جامع معلولین است.
عضو شورای شهر تبریز همچنین عنوان کرد: تعامل بین بخش ها و دستگاه های مختلف، دیگر راهکار این موضوع است. هرچند متولی اصلی وزارت کشور و دستگاه ناظر سازمان بهزیستی است، اما باید بین بخش های مختلف همکاری و تعامل وجود داشته باشد.
وی با اشاره به تجربه کشورهای موفق دنیا در این زمینه، بیان کرد: باید ضمن اینکه دستگاه های دولتی به طور جدی پیگیر اجرای قانون حمایت از معلولین هستند، بخش خصوصی و انجمن های مردم نهاد نیز به صحنه بیایند تا شاهد اتفاقات خوب باشیم.
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تبریز در پایان از احداث پارک ویژه معلولین در منطقه ارم تبریز خبر داد که شهردار تبریز دستور آن را داده و قرار است در بودجه 98 نیز در نظر گرفته شود.

powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.