تاریخ : سه شنبه 13 آذر 1397
کد 2956

در جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز مطرح شد؛

بررسی پیشنهادات تدوین برنامه چشم انداز یکساله کمیسیون فرهنگی و اجتماعی

جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز به ریاست شهرام دبیری اسکویی، حضور اعضا کمیسیون و رییس کمیسیون معماری و شهرسازی برگزار شد.
رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز در آغاز این جلسه با بازخوانی پیشنهادات اعضا کمیسیون در خصوص تنظیم برنامه چشم انداز یکساله ی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی گفت: اجرای هر کدام از این برنامه ها نیازمند ایجاد زیرساختها و بررسی شرایط موافق با موارد پیشنهادی است.
شهرام دبیری افزود: مثلا در پیشنهاد ترویج فرهنگ دوچرخه سواری  توجه به معیارهای مکان گزینی، طراحی مسیرهای دوچرخه سواری، ساخت پارکینگ های دوچرخه در مناطق مختلف، شناخت موانع موجود در امر دوچرخه سواری و بسیاری از موارد دیگر باید مد نظر قرارگیرد.
دبیری گفت: تمامی موارد همچون مورد مثالی نیازمند مطالعه و کارهای زیربنایی است و ما باید همزمان با پیشنهاد این موضوعات نقشه ی راه را نیز به کمک کارشناسان مربوطه طراحی کنیم.
رییس کمیسیون معماری و شهرسازی در ادامه سخنان شهرام دبیری با اشاره به پیشنهادات ارزنده که توسط اعضا کمیسیون فرهنگی و اجتماعی عنوان شده است گفت: پیشنهاد ساخت شهرک سینمایی در محل ساخت فعلی سریال تلوزیونی جلال درخواست بسیاری از هنرمندان در شهر تبریز و حتی خارج از این شهر است که من به عنوان یک پیام رسان این درخواست را به این کمیسیون انتقال میدهم.
فریدون بابایی اقدم ادامه داد: ساخت این شهرک سینمایی با نماد تبریز قدیم و معماری و شهرسازی قدیمی این شهر، میتواند به محلی برای جذب توریست نیز تبدیل شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ارتباط میان کمیسیون معماری و شهرسازی و کمیسیون فرهنگی و اجتماعی گفت: موضوع ساخت شهری دوستدار کودکان، سالمندان و معلولان موضوعی صرفا مرتبط با شهرسازی نیست و قطعا بخش بزرگی از آن به مباحث فرهنگی نیز ارتباط دارد.
فریدون بابایی اقدم ضمن درخواست برای برگزاری برخی از جلسات به همراهی هر دو کمیسیون گفت: این جلسات میتواند نقاط کور در اجرای پروژه ها را روشن و مسیر را هموارتر سازد.
این عضو شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به موضوعات دیگری همچون پیشنهاد احیا شورا یاری ها در شهر تبریز که توسط رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی عنوان شد اظهار داشت: این موضوع در تهران تحت عنوان سرای محلات در حال اجرا است.
بابایی اقدم گفت: این سرای محلات با قدرت بسیار بالا و همچنین اساسنامه ای که زیر نظر معاونت فرهنگی با مدیریت شهروندان در حال اداره بوده و در زیر مجموعه خود خانه های سلامت، IT ، و... را مدیریت میکند.
رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی نیز ضمن تایید این پیشنهادات گفت: سرای محلات شهر یکی از  مهم ترین ارکان ساختار اجتماعی محلات است که موجب  افزایش مشارکت مردمی در اداره محلات می شود.
دبیری بکارگیری ظرفیت ها و توانمندی شهروندان در شورایاری ها و سرای محلات از اهداف اصلی این تشکل ها دانست و تاکید کرد: افزایش اعتماد و ارتباط متقابل بین شهرداری و ساکنین محلات، احیاء و برجسته‌سازی هویت و جایگاه محله‌ای، افزایش همکاری مشترک شهروندان و شهرداری در انجام فعالیت‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و رفاهی از دیگر اهداف ایجاد شورا یاری ها و یا سرای محلات میتوان برشمرد.
از دیگر موضوعات مور تایید برای پیگیری و اجرا تهیه و نشر هفته نامه ای شهروندی با محوریت آموزش های شهروندی بود.
فرج محمدقلیزاده در این راستا گفت: بر عهده گرفتن مسئولیت اجرایی چاپ و نشر هفته نامه برای شهرداری تبریز مصادف با بزرگ شدن بدنه شهرداری است.
وی افزود: شهرداری تبریز باید بخشی از فعالیت های خود را با برون سپاری اجرایی کند.
قلیزاده تاکید کرد: این نهاد نباید اقدامی در جهت تصدیگری انجام دهد.
در پایان نیز هیات امنا انجمن خوشنویسی با ارائه گزارشی از وضعیت این انجمن ، مشکلات ودرخواستهای خود را عنوان کرده و خواستار حل این موضوعات شدند.

 
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.