تاریخ : پنجشنبه 4 مرداد 1397
کد 2613

رئیس کمیسون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تبریز؛ انتقاد پذیری و گشایش باب گفتگو اولین راه برای حل مشکلات است

رئیس کمیسون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تبریز گفت: شنیدن انتقاد و تصحیح رفتارهای نادرست راهی برای گشایش پنجره ی گفتمان اصولی و قدمی برای افزایش تعاملات است. فرج محمد قلیزاده صبح امروز در نشست خبری با اهالی رسانه  اصلی ترین مشکلات موجود در جامعه را مربوط به مسایل فرهنگی و دور افتادگی از آن دانست.

وی تصریح کرد: یکی. دیگر از مشکلات‌مان  در جامعه نبود گفتگواست و تا زمانی که نتوانیم گفتگو کنیم دیگر مشکلات‌مان هم حل نمی‌شود.
قلیزاده  همچنین سومین مشکل از مشکلات جامعه را عدم رعایت قانون عنوان کرد و گفت: زیر پا گذاشتن قوانین برای رسیدن به منافع شخصی مشکلات جدیی ایجاد میکند

قلیزاده در ادامه سخنان خود تاکید کرد: دقت و توجه به نیات نیز از دیر خلقیات ناپسندی است که در عوم افراد وجود دارد ، درحالیکه این موضوع تنها و تنها برای خود شخص و خدای وی آشکار بوده و به همین سبب قانون بهترین گزینه برای شفاف سازی هر سوظن و سوتفاهمی است.
وی همچنین با اشاره  بر ضرورت کلان‌نگری به مسائل یادآور شد: هرچقدر کلان‌نگری اتفاق بیفتد، از کوچک‌کردن و شخصی‌کردن مسائل دورتر می‌شویم و عقده‌ها و کینه‌ها از بین می‌رود و منافع کلی شهرمان بیش‌تر مورد توجه قرار می‌گیرد.
عضو شورای شهر تبریز با بیان اینکه در نظر گرفتن منافع عمومی باعث تامین شدن نیازهای شخصی می‌شود، گفت: من خودم هیچ ادعایی درباره مطالبی که مطرح کردم ندارم و در مرحله تمرین برای آلوده نشدن به این مشکلات  هستم
وی توضیح داد: سعی می‌کنم مهارت‌های لازم را برای اینکه در چارچوب قانون حرکت کرده و منافع عمومی را در نظر بگیرم کسب کنم.

عضو شورای شهر تبریز ادامه داد: گرچه از مدیریت شهری و کارکنان شهرداری تشکر می کنم ولی بر عملکرد مدیریت شهری یک سری انتقاد دارم. معتقدم نواقصی هست که باید مطرح شود و نقد شود چرا که اگر نقد نشود و مطرح نشود به کمال نمی رسیم.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به عمده محورهای انتقاداتش از مدیریت شهری افزود: در حوزه پرورش قهرمانی و تیم داری، استخدام و تبدیل وضعیت کارکنان، انتصاب برخی مدیران، عدم شفافیت در تصمیم گیری ها انتقاد جدی به شهرداری دارم.
قلیزاده با بیان اینکه اگر بنده را فقط یک فرد منتقد می خوانند از روی کم لطفی است گفت: من راهکار هایی هم ارایه کرده ام و چون به تذکرات بنده توجه نشده، نامه ای به مدیران ارشد استانی نوشته ام، کسانی که وظیفه نظارتی و قانونی دارند باید به این مسائل رسیدگی کنند.
وی خاطرنشان کرد: امروز این نامه را در اختیار اصحاب رسانه قرار می دهم تا اگر تشخیص می دهید قانونی است منتشر کنید و اگر فکر می‌کنید قانونی نیست من را نقد کنید.

این عضو شورای شهر تبریز در ادامه نشست خبری خود نامه‌ای ۱۷صفحه‌ای را بین خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌ها توزیع کرد که در آن نامه خطاب به مسئولان عالی استان، از تخلفات شهرداری تبریز سخن گفته است.
عضو شورای شهر تبریزدر پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر شفافیت در اقدام به استخدام در مجموعه شهرداری افزود: بنده  تاکنون برای استخدام هیچکس در شهرداری از هیچ سهمیه ای استفاده نکرده ام، اینکه اعلام شده است که برادرزاده ام به عنوان نیروی شرکتی در پست  معاونت منصوب شده کذب است، از اصحاب رسانه می خواهم که این موضوع را پیگیری کنند.
  بخش پایانی نامه این عضو شورا اشاره به علت سکوت برخی رسانه ها داشت که شائبه ای برای خبرنگاران ایجاد کرد، وی در پاسخ گفت: متاسفانه بنیه مالی رسانه ها خیلی کم است، در چند سال گذشته شاهد استخدام منتقدین شهرداری در این مجموعه بوده‌ایم ، این مسئله ای قابل تامل است چرا که راه انتقاد سازنده به روی این نهاد بسته می‌شود.
وی ادامه داد:  در ایران یکی از علل اصلی فساد عدم شفاف سازی است و  هرجایی که تصمیم گیری ها در پشت درهای بسته انجام شود فساد های بزرگ در حال انجام است، این فسادها حتما مربوط به رانت خواری یا تبادل بیت المال نیست و حتی تصمیمات غلط نیز نوعی فساد بشمار می آید
این عضو شورای اسلامی شهر تبریز ادامه داد: یکی از وظایف اصلی شورا که باید توسط رسانه ها نیز مطالبه شود، شفاف سازی قراردادهای شهرداری و اعلام عمومی آنهاست، بطوریکه باید تمامی پرداخت های شهرداری تبریز به رسانه ها در معرض دید عموم قرار گیرد.

قلیزاده افزود: شفاف سازی در خصوص پرداخت ها به نشریات از دیگر مطالبات شورا است و  از شهرداری خواسته شده است تا آگهی ها را بصورت کاملا سیستماتیک به نشریات بدهد، می خواهیم کاری کنیم که توزیع آگهی ها قانونمند و عادلانه شود
یکی از خبرنگاران با اشاره به تیم داری شهرداری تبریز حتی در دوران معاونت فرج قلیزاده در سالهای گذشته در خصوص تفاوت رفتاری وی در دوره مختلف معاونت و عضویت شورای شهر توضیح خواست ، قلیزاده در پاسخ این خبرنگار گفت: تا زمانی که معاون شهردار تبریز بودم اجازه ندادم که شهرداری به سمت تیم‌داری حرفه ای برود بعد از اینکه من رفتم دلایل مختلف باعث‌ شد شهرداری به سمت تیم داری حرکت کند، هرچند یاد آور می شوم که من نفر دوم در حوزه ی شهرداری بودم و مطمینا تصمیم نهایی به عهده شهردار بوده است.
وی با بیان اینکه شهرداری همانگونه که در مسایل تیم داری تخصص ندارد در مسایل مذهبی هم تخصصی ندارد و‌اگر وارد شود آنرا هم خراب خواهد کرد، اضافه کرد: به لحاظ شرعی نه فقط ورزشهای قهرمانی که اگر  از پول شهرداری برای مراسم اربعین هم هزینه شود صحیح نیست.
فرج قلیزاده ادامه داد:این یک حقیقت است که اگر مسایل مذهبی به دست افراد سیاسی داده شود ممکن است موجب ایجاد خدشه در مذهب نیز گردد، در طول ۴۰ سال تجربه کرده ایم که هر جایی هر کاری را از دست مردم گرفته به نهاد های دولتی داده شده کار خراب شده است

.


وی در بخش دیگری ازسخنان خود شورای پنجم‌ هر تبریز را یکی از کم تنش ترین شوراهای شهر دانست و گفت: اعضای شورا با هم اختلاف نظر دارند ولی تنشی در بین آنها وجود ندارد.
 قلیزاده ادامه داد: در بحث‌ نظارت برای شورا ابزاری معرفی نشده و ما در حال تدوین ساختار نظارتی هستیم؛ در همین راستا سعی می کنیم شهرداری را وادار کنیم تا در چارچوب بودجه حرکت کند.
وی همچنین گفت: دولت در سال ۶۵ شهرداری ها را به حال خود رها  و‌ تمام کمک های خود را از شهرداری ها قطع کرد؛ در نتیجه شهرداری محبور شد برای درآمدزایی به فروش اراضی خود دست بزند.
وی در خصوص سفرهای خارجی اعضای شورا نیز تاکید کرد: در مورد سفر دو‌نفر از اعضا به ژاپن مشکلی ندارم، اینکه سفر اثر بخش بوده یا نه این مهم‌ است، دو نفر از اعضا که رفته بودند گزارش مفصلی از سفر ارایه کرده اند اما بنده تاکنون فرصت مطالعه آن را نداشته ام.
وی با بیان اینکه بارها گفته ام‌ نباید شهرداری عابر بانک ‌نهاد ها و‌دستگاههای استان باشد، خاطرنشان کرد: مدیران به جای اینکه از بودجه ملی به شهر هزینه کنند از شهرداری کمک می خواهند.
وی ادامه داد: مردم عوارض می دهند تا شهر آباد شود نه اینکه ضعف مدیران دیگر دستگاه ها را پوشش دهند، پرداخت خارج از وظیفه شهرداری به دیگر دستگاهها خلاف قانون است.
عضو شورای شهر تبریز همچنین به  احداث فرهنگسراهای خصوصی نیز اشاره کرد و گفت: شهرداری با حضور و ورود در حوزه فرهنگ و هنر موثر واقع نشده است، در حال حاضر شهر تبریز دارای ده ها فرهنگسرا هست.
وی اضافه کرد: آیین نامه اجرایی فرهنگسراهای خصوصی تدوین و‌تصویب شده است، نقش شهرداری در این زمینه فقط بستر سازی است
فرج قلیزاده با اشاره به  کتابخانه های خیّرساز ، ادامه داد: از افتخارات تبریز این است که چند نفر خیر آماده شده اند تا با هزینه های فراوان کتابخانه خیر ساز احداث شود.
وی از نامگذاری یک بلوار در زعفرانیه تبریز با عنوان خبرنگار خبر داد و گفت:  شهرداری ملزم شده لایحه ای به شورا بیاورد تا نحوه مواجه با رسانه ها بصورت دقیق روشن شود،  این لایحه به نفع رسانه‌های استان خواهد بود.
  • نوشته شده
  • در پنجشنبه 4 مرداد 1397
  • ساعت 21
  • توسط آقای پالوایه
  • تعداد بازدید 262
نظرات شما
captcha refresh
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.