تاریخ : پنجشنبه 28 تير 1397
کد 2595

در گفتگوی اختصاصی با دکتر فرج محمد قلیزاده مطرح شد:

شهر را به هر قیمتی نفروشیم

دکتر فرج محمد قلیزاده عضو شورای پنجم کلانشهر تبریز، وكيل پايه يك دادگسترى و عضو كانون وكلا،عضو هئیت علمی دانشگاه شهید مدنی، می باشد. قلیزاده در روزمه کاری خود در حوزه مدیریت شهری معاونت منطقه، شهردار منطقه و چندین سال معاونت مالی و اداری شهرداری تبریز و قائم مقامی شهردار تبریز را دارند. وی در این گفت و گوی صمیمانه پاسخگوی بسیاری از سوالات مربوط در حوزه فرهنگی و اجتماعی بودند که برخی از مهمترین این موارد در ادامه آمده است:
لطفا در مورد اهداف کمیسیون فرهنگی اجتماعی توضیح دهید؟
قبل از پاسخگویی به سوال شما به دلیل اینکه رسالت اصلی رسانه­ها ومطبوعات نشر آگاهی است و از این بابت که کار بسیار ارزشمندی است از شما و همکارانتان تشکرمی­کنم. اما در پاسخ به سوال شما در ابتدا مقدمه ای خدمتتان عرض می­کنم تا با اهداف و برنامه های کمیسیون فرهنگی آشنا شوید.کارشناسان در حوزه شهرسازی و مدیریت شهری قبول می­کنند که ما سال های سال در توسعه شهر یا مدیریت شهر، شهر را انسان محور ندیده و حتی در مقطعی پول محور دیده ایم. در اوایل دهه60  به شهرداری ابلاغ شد تا خودکفا شوند و فقط درصد محدودی از بودجه دولت به شهرداری ها کمک شد و رفته رفته این بودجه قطع شد. در این راستا برای جبران هزینه ها به لحاظ انسانی و کیفیت زندگی از سوی شهرداری ها  دقتی نشد از طرفی دیگر کارشناسان بخش ساخت و ساز نگاه پولی به شهر داشتند یعنی فقط به این مورد توجه داشتند که چگونه می توانند از شهر پول بیشتری به دست بیاورند. در یک مقطعی این عوامل از یک سو و توجه بیشتر به تولید ماشین سبب شد تا ذائقه مردم تغییرکرده و برای هرفرد یک ماشین در نظر گرفته شود و اکنون تا جایی پیش رفتیم که برای هر فرد چندین ماشین در نظر گرفته می شود این عوامل باعث شدند شهر ها به جای انسان محور بودن به ماشین محور بودن تغییر یابند تا جایی که برای دسترسی افراد پیاده، پل های عابر پیاده را در نظر گرفتیم. اینها مشکلاتی هستند که کلان شهر ها با آن مواجه هستند. در حالت کلی ما فضاهایی برای تعامل انسان ها با هم و دور هم بودن  نداریم، ما باید از این خطای بزرگ برگردیم و در مدیریت و توسعه شهر، شهر را برای انسان بخواهیم نه برای ماشین و شهر را به هر قیمتی نفروشیم. زمانی که ما به شهر نگاه ماشینی و اقتصادی نداشته باشیم باید سراغ فرهنگ برویم. از طرفی دیگر ما باید معضلات شهری مانند ترافیک ، آلودگی زیست محیطی، بحث بافت های فرسوده و حاشینه نشینی را که شهروندان در آن ساکن هستند و لی ایمن نیستند را در نظر بگیریم که جزء مشکلات عمده شهرهای بزرگ است. ریشه همه این مشکلات به مقوله فرهنگی بر می­گردد.
جلساتی که تشکیل شده و نتیجه ای که  این جلسات داشته این است که سهم تبریز و آذربایجان از گردشگری بسیار پایین بوده در حالی که مردم ما در حال حاضر به این صنعت نیاز دارند برای اینکه از اروپا و غرب گردشگر جذب کنیم، باید بدانیم که گردشگران برای آشنایی با فرهنگ، آداب و رسوم و نوع زندگی مردم آذربایجان می­آیند. و ما باید برخود مناسب با گردشگران داشته باشیم چون اگر غیر این باشد و درست رفتار نشود گردشگران دوباره نمی آیند، ما با نوع رفتار و میزبانی خاص، گردشگر را باید عاشق تبریز و آذربایجان بکنیم و هم او را به عنوان مبلغ بفرستیم، ریشه اینها  عوامل فرهنگی است.
با نگاه دیگر در هر شهر حوادث و بحران های مختلفی ممکن است رخ دهد،که اهل فن 46 نوع حادثه دردنیا  شناسایی کرده اند که بیش از 30مورد  این حوادث در ایران رخ می دهد مخصوصا بحث زلزله و آتش سوزی ها، سیل و اگر بخواهیم به مردم آموزش دهیم که چگونه در مقابل این مشکلات از خود و اطرافیان مواظبت کنند در اینجا نیز ما به فرهنگ و آموزش نیاز خواهیم داشت.جمع همه این مبحث ها اولویت کاری  شورای پنجم درحوزه کمیسیون فرهنگی باید باشد و به تبع آن نیز کمیسیون فرهنگی هم باید فعال باشد و هم بتواند با طرح ها و پیشنهادات و نظارت خوب وظیفه مهم و اساسی خود را انجام دهد.
کمسیون فرهنگی اجتماعی چه کارهایی را در زمینه توسعه فرهنگی انجام داده است؟
ما با این دیدگاه در این کمیسیون فعالیت می­کنیم که اقدامات  انجام شده را بررسی و آسیب شناسی­کنیم که چقدر بودجه و درکجا  و با چه کیفیتی خرج شده است. در این جهت مدیران، کارشناسان و سازمان هایی که درگیر این موضوع بودند مثل معاونت فرهنگی اجتماعی، سازمان فرهنگی هنری، سازمان زیباسازی که مدیران و کارشناسان این حوزه ها  را دعوت کرده­ایم و به خلاهای بزرگی رسیده ایم و اینها را در قالب گزارش هم برای اعضای محترم شورا، هم مدیران ارشد شهرداری و شخص شهردار محترم مطرح کرده ایم و براین اساس الان دنبال برنامه هستیم که در آنها اهداف بلند مدت را مشخص­، هدف گذاری و اولویت بندی­کنیم. براین اساس در تصویب بودجه سال 97 در کل یکسری سیاست های شورای شهر در بخش سیاست های فرهنگی و اجتماعی تصویب شده که از سال آینده با توجه به این دیدگاه بتوانیم فعالیت های فرهنگی و اجتماعی را افزایش دهیم.
از نظر جنابعالی عوامل تاثیر گذار در توسعه پایدار چه می باشند؟ وچه اقداماتی برای  توسعه پایدار و محیط زیست صورت گرفته است؟
من درحوزه توسعه پایدار نیز اساس را بر توسعه فرهنگی می­دانم. توسعه فرهنگی و سیاسی، منجر به توسعه اقتصادی می­شود و اگر با این ابعاد توسعه صورت گیرد، توسعه متوازن و پایدار رخ می­دهد. ازچالش ها ی دیگر ما که به کلان شهرها مربوط می­شود درآمد شهرداری هاست و واقعا شهرها بخصوص شهر تبریز به جایی رسیده که در آمدهای معمولی نه تنها پاسخ گو نیست بلکه حتی اگر محقق شود به ضرر شهر و شهروندان خواهد بود چون شهرداری ها از تغییر کاربری و فروش تراکم ویا از طریق کمیسیون ماده 100 درآمد دارند. در شهر تبریز تراکمی برای فروش و تبدیل آن به پول نمانده و از طرفی با رکود در ساخت و ساز مواجه هستیم. اگر در صنعت ساخت و ساز رونقی وجود داشت و ما از طریق فروش شهر به پول می­رسیدیم این امر سبب ضرر رساندن به شهر و شهروندان می­شد. ما جذب سرمایه بخش خصوصی را، می­توانیم جایگزین شهر فروشی کنیم،که براساس آخرین جلسه که هفته گذشته بود در آنجا مباحثی مطرح بود که بنده در آنجا هم مطرح کردم تا زمانی که توسعه فرهنگی صورت نگرفته سرمایه بخش خصوصی باید جذب کنیم. چون سرمایه گذاران انسان های باهوشی هستند که توانسته اند تولید سرمایه کنند. اینها در جایی که احساس ناامنی کنند سرمایه گذاری نمی­کنند.  و نا امنی­صرفا جنگ نیست، بلکه تصویب قانون های مختلف و متغیر و اولویت های متغیر اقتصادی که سبب شده سرمایه گذاری اتفاق نیافتد. بحث قانون مندی و قانون مداری مطرح است  برای مثال از قبل میزان مالیات، عوارض و... مشخص و تثبیت شود. اینکه امروز مقرر شود که 5 درصد سرمایه را باید عوارض دهیم و این درصد بعد از یک ماه تغییر کند و بشود 15 درصد، سرمایه گذاری انجام نمی شود. از عوامل دیگر بحث فساد اداری است و مطمئنا جایی که رشوه رواج یابد در آنجا سرمایه گذاری سالم انجام نمی­گیرد، رفع همه این مشکلات  به توسعه فرهنگی باز می­گردد.
با توجه به اینکه از آغاز سال 2018 چند هفته ای گذشته در این بازه زمانی چه کارهایی انجام داده اید و چه برنامه هایی در نظر دارید؟
متاسفانه در طرح و تبلیغات  2018  با مشکلاتی مواجه هستیم و این امر باعث شد بدون اینکه ازمردم کمکی بگیریم ومردم را همه کاره بدانیم فقط در مردم توقع به وجود بیاوریم. توقعی که غیر واقعی و خارج از توان دولت و شهرداری است. متولی  2018 از یک جهت دولت است ولی در آنجا تعیین تکلیفی نشده است. در صورتی که دولت به حد کافی بودجه ندارد ما می خواهیم دوگانه عمل کنیم متولی دولت باشد ولی از جیب شهرداری خرج شود و شهرداری هم توان مالی ندارد.
مهم این است که زیر ساخت ها باید اصلاح شود در حالی که زیر ساخت ها ی ما آماده نیستند. بنابراین ما به 2018 به عنوان نقطه شروع فقط می توانیم نگاه کنیم که اساس هدف ما در این سال جذب گردشگر است. و به دنبال این جواب هستیم که ما چگونه می توانیم  پتانسیل ها و توانمندی های  شهرمان را به دنیا مطرح کنیم. ازدیدگاه فرهنگی اجتماعی باید این دیدگاه را در خودمان و شهروندانمان به وجود آوریم که گردشگران با خاطره خوش و به یادماندنی از شهر ما بروند و مبلّغ تبریز و آذربایجان باشند،که این ها کلیات تبریز 2018 هست. و البته حدودا دو ماه است که شورای شهر تا جایی که در توان دارد همکاری کرده است. در حالی که عملا در هیچ کمیته ای دخالت نداده اند  مگر اینکه به  شورای شهر ابلاغ کرده اند که  گفته های ما را تصویب کنید. جالب است که بنده به عنوان رئیس کمیسیون فرهنگی در هیچ کمیته 2018 عضویت ندارم و به تبع آن هیچ کدام از شوراهای شهر به طور رسمی در هیچ کمیته ای حضور ندارند. شهرداری هم فقط در یک کمیته عضویت دارد چون دولت مطرح کرد 760میلیارد تومان بودجه برای 2018 می دهند اما لایحه ای که امسال بود 10میلیارد تومان پیشنهاد داده­اند.که بدین معنا  است که  شهرداری باید خرج کند و این امر هم عملا ممکن نیست.
آیا تا به امروز نشستی با فعالین رسانه در مورد تبریز 2018 داشته اید؟
 ما جلسات مختلفی را تشکیل داده ایم اما حقیقت این است که از سر احساس  وظیفه که هم در سطح شورا و هم در کمیسیون ها ی مختلف از کارشناسان و مدیران دعوت کرده ایم. و چون ما خود را در این زمینه موظف  می­دانیم به عنوان نماینده مردم مسائل و مشکلات آن ها  را مطرح کرده و تا جایی که امکان دارد پیگیری می کنیم. البته اگر بگوییم که با همه رسانه ها نشستی داشته ایم، نه خیر. ولی از افرادی که از لحاظ فکری می­توانند به ما کمک کنند دعوت و نظر خواهی کرده­ایم.
 
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.