تاریخ : سه شنبه 25 ارديبهشت 1397
کد 2421

چاره اندیشی برای آسیب های اجتماعی در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر

باید میکروفن ها را به دست مردم داد!

کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر در نشست این هفته خود آسیب های اجتماعیِ شایع در تبریز را به بوته بررسی گذاشت.
 به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی کلانشهر تبریز، نشست این هفته کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر به ریاست فرج محمدقلیزاده، با حضور دو تن از چهره های برجسته فرهنگی این شهر همراه شد.
غلامرضا طباطبایی مجد، تاریخ نگار و مسئول اسبق كتابخانه ملّى تبريز در سال های دور، به همراه سعید جلالی فعال اجتماعی و فرهنگی شناخته شده تبریزی، در نشست ظهر دوشنبه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر حضور یافته و مهمترین دغدغه های خود را در حوزه های فرهنگ و جامعه با اعضای این کمیسیون در میان گذاشتند.

تبریز، شهری بدونِ تاریخِ اجتماعی مدون!
غلامرضا طباطبایی مجد در این نشست با اشاره به جایگاه رفیع شورای شهر، اظهار داشت: در شرایطی که شهرداران پیش از انقلاب، همه کاره شهر به حساب می آمدند، نگاه درستی نسبت به جایگاه انجمن شهر وجود نداشت اما پس از انقلاب و تشکیل شوراها، اهمیت و جایگاهِ این نهاد مدنی برای همه ما عیان شد.
طباطبایی مجد، شورای شهر را نهادی خواند که شهر با اراده کامل آنها اداره می شود و لذا انتظار این است که در موضوعات فرهنگی، به تناسب جایگاه تبریز، فعال تر از همیشه عمل کنند.
این نویسنده پرسابقه با بیان اینکه همه ما به عنوان فرزندانِ تبریز، بدهکار این شهر تاریخی هستیم، ادامه داد: پرداختن به امتیازات فرهنگی تبریز به معنای جدایی انداختن میان ما و دیگر شهرها نیست بلکه ما باید نشان بدهیم که تبریز هم مانند گلی خوشبو در میان گل های دیگر این سرزمین خودنمایی می کند.
طباطبایی مجد با ابراز تاسف از اینکه تبریز و آذربایجان فاقد تاریخ اجتماعی مدون می باشد، خاطر نشان کرد: غالب تلاش هایی که در این راستا ترتیب داده شده، ناکام بوده و در تبریز خلاصه شده است.
این تاریخ نگار همچنین از فقدان شرح رجال آذربایجان ابراز تاسف کرد و تاکید داشت: برای تدوین چنین مجموعه ای پشتوانه مادی و معنوی نیاز است و هر کس در این مسیر پیشگام شود، حق بزرگی بر گردن این سرزمین خواهد گذاشت.
مسئول اسبق کتابخانه ملی تبریز در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: تبریز شهری پر از انسان های خوب است که در سکوت و برای دل خودشان زیسته اند اما شورای شهر باید به تمام این زیبایی ها که بر روی آن غبار نشسته است، اشراف داشته باشد و به این سوال پاسخ دهد که دلیل این غفلت چه بوده است!

تبریز، درگیرِ آسیب های اجتماعی
در ادامه این نشست، سعید جلالی، مدیر انتشارات ستوده و فعال فرهنگی و اجتماعی شهر تبریز، آسیب های مختلف اجتماعی حاکم بر شهر تبریز را موضوع سخنان خود قرار داد و با اشاره به تدوین «سند تدبیر و توسعه 2» با رویکرد اجتماعی، در برابر «سند تدبیر و توسعه 1» که توسعه آذربایجان را در برنامه های مالی و اقتصادی خلاصه کرده است، عنوان داشت: امروز در دنیا همه پروژه های به اجرا در آمده، دارای پیوست اجتماعی هستند چرا که هر پروژه ای در نهایت رضایت اجتماعی شهروندان را دنبال می کند اما در کشور ما تا به امروز هیچ پروژه ای پیوست فرهنگی و اجتماعی نداشته است لذا امید داریم که مهمترین کارنامه شورای پنجم، ایجاد پیوست های اجتماعی برای پروژه ها بوده باشد.
جلالی ادامه داد: فقر پدیده ای است که امروز در بسیاری از مناطق دنیا جریان دارد اما زمانی که این فقر با نابرابری همراه می شود، فجایع بزرگ به بار می آید.
وی افزود: در جمعه ما متاسفانه علاوه بر این دو آسیب، با آسیب سومی به نام «نوکیسگی» مواجه هستیم که به مراتب زیانبارتر است.

میکروفن ها را به دست مردم بدهید
این کنشگر اجتماعی راهکار خروج از این اوضاع مخرب را گفتمان سازی دانست و ادامه داد: از اعضای شورای شهر انتظار می رود در مخاطب یابی تجدید نظر کنند و میکروفن ها را به دست مردم دهند تا آنها با خیال آسوده دردهایشان را بازگو کنند.
جلالی گفت: از میان رفتن فاصله مردم و شوراها در شرایط فعلی که سرمایه های اجتماعی کشور ما در معرض تهدید قرار دارد، ضروری است.
وی افزود: در فرایند اداره مردم سالارانه جامعه، باید اعضای شورا، خودشان به عنوان بخشی از پازل مدیریتی محسوب می شوند، نه همه آن!
این فعال اجتماعی همچنین خواستار بهره گیری از توان سازمان های مردم نهاد توسط شورای شهر در فرایند توسعه گردید.
این محقق حوزه اجتماع در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اعتراضات دی ماه گذشته، عنوان داشت: بررسی های دقیق جامعه شناسانه، نشان داد که علت ریشه ای تمام این اعتراضات به بی برنامگی سیستم آموزش عالی و بی برنامگی دانشگاه ها در جذب و تربیت نیروهای متخصص باز می گردد، از طرفی از میان رفتن قبح فساد به عنوان اصلی ترین عامل بر باد رفتن سرمایه های اجتماعی، دلیل دیگرِ این اعتراضات بود که باید در هر دو حوزه حاکمیت به پاسخی مشخص برسد.

ابزارهای شفاف سازی در معرض تهدید
غلامحسین مسعودی ریحان، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی در ادامه این نشست، با تاکید بر ضرورت حفظ سرمایه های اجتماعی عنوان داشت: در جوامعی که به صورت متمرکز اداره می شوند و تصمیم گیری از بالا به پایین صورت می گیرد، سرمایه اجتماعی معنا نخواهد داشت لذا باید در قاموس یک حکمرانی خوب، شوراها به عنوان منتخبان مردم توان و جایگاه جریان سازی داشته باشند در حالیکه در کشور ما، هنوز حاکمیت یکپارچه، شوراها را به چشم رقیب می بیند. به همین دلیل است که در بسیاری از مواقع حتی شهردار منتخب نیز چندان از شورای شهر حرف شنوی ندارد!
وی ادامه داد: برای حفظ سرمایه اجتماعی ناگزیر از شفاف سازی در همه مسائل هستیم اما امروز ما کمر بسته ایم تا بسیاری از ابزارهای شفاف سازی از قبیل شبکه های مجازی را از بین ببریم!

بدون فرهنگسازی، حرف ما خریدار ندارد
سعید نیکو خصلت، دیگر عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر نیز طی سخنانی در این نشست، با بیان اینکه همه اعضای فعلی شورای شهر، با آگاهی و اطلاع نسبت به این شرایط پای به میدان نهاده اند، عنوان داشت: بهترین انتخاب در این میان آن است که چشم بر صعوبت های مسیر ببندیم و با عشق بازی راهمان را ادامه دهیم.
نیکو خصلت افزود: بسیاری از مسائل تحت مدیریت ما نیست اما هنوز هم می توانیم درباره بسیاری از امور اثر گذار باشیم.
این عضو شورای شهر خاطر نشان کرد: ما باید سطح آگاهی را در میان شهروندان بالا ببریم و بدانیم که بدون این فرهنگسازی حرف های ما خریدار نخواهد داشت!

مدیریت شهری، بیش آنکه با فرهنگ و ادب سر و کار داشته باشد، درگیر آسفالت و بتن است
فرج محمدقلی زاده، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر نیز در نشست این هفته کمیسیون ، با تکریم جایگاه اصحاب فرهنگ و فعالان اجتماعی شهر تبریز، عنوان داشت: سعی داریم تا با بهره گیری از افکار و اندیشه های این بزرگان، نشان دهیم که اگر اولاد خلفی برای این شهر نیستیم دست کم جایگاه بزرگانمان را ارج می گذاریم.
قلیزاده افزود: سرمایه های انسانی، آبروی هر ملت به شمار می آیند و خوشبختانه تبریزِ ما آکنده از این سرمایه هاست.
وی با ابر از تاسف از اینکه مدیریت شهری، همچنان بیش آنکه با فرهنگ و ادب سر و کار داشته باشد، درگیر آسفالت و بتن است، عنوان داشت: این موضوع برای شهری مثل تبریز که آوازه غنای فرهنگی آن از مرزها فراتر رفته است، جای شرمندگی دارد.
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر، در بخش دیگری از سخنان خود به جایگاه شورای شهر در مدیریت شهری اشاره داشت و افزود: متاسفانه اعضای شورای شهر از ادوار قبل تا به امروز در معدل گیری نمره چندان قابل قبولی به دست نیاورده اند و این حاکی از آن است که اولویت های شورای شهر متفاوت از اولویت های مردم بوده است.
وی تصریح کرد: با چنین جهت گیری، طبیعی است که اعتماد عمومی مردم نسبت به منتخبانشان به باد خواهد رفت!
بر اساس این گزارش، غلامحسین مسعودی ریحان، سعید نیکوخصلت، علی آجودان زاده و محرم محمد زاده، به ریاست فرج محمدقلیزاده، اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تبریز را تشکیل می دهند.
نظرات شما
captcha refresh
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.