مهندس محمد اشرف نیا


زندگینامه :  
محمد اشرف نیا در سال 1331 در خانواده ای متدین ، مذهبی ، کشاورز و زحمتکش چشم به جهان گشود. پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی در رشته ریاضی در دبیرستان نمونه تبریز دیپلم گرفت . در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرت الدین طوسی تهران ((مجتمع دانشگاهی فنی و مهندسی سابق)) و دانشکده شهید عباسپور مقطع کارشناسی عمران را باموفقیت گذراند.

سوابق تحصیلی وکاری:
دوره تحصیلی کارشناسی ارشد را در رشته مهندسی صنایع ((مدیریت بهره وری و سیستم ها)) در دانشگاه صنعتی شریف تهران سپری کرد . حضور فعال در مجامع مذهبی داشت و با ورود به مسایل سیاسی روز هم آواز با خیل مردم خدا جوی میهن اسلامی در اعتراضات مردمی علیه رژیم شاهنشاهی شرکت نمود. با پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه سال 1357، و همانند تمامی پاکبازان عرصه حفاظت از کیان انقلاب اسلامی ، کمر همت در خدمت به انقلاب بست و قابلیتهای وصف ناپذیری که داشت با کارنامه موفق مدیریتی ، از طرف نماینده حضرت امام(ره) در منطقه آذربایجان غربی و در اولین نهاد انقلاب اسلامی _ کمیته های انقلاب اسلامی _ در پادگان شهرستان خوی به خدمتگزاری منصوب گردید.با صدور فرمان تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی حضرت امام(ره) به عضویت شورای فرماندهی سپاه منطقه خوی منصوب شد.
در شهریور ماه سال 1358 و با توجه به تعهد و تخصص مشارالیه ، به درخواست روحانیت معظم و معتمدین محل ، با حفظ سمت و با حکم وزارت کشور بعنوان شهردار خوی تعیین و منصوب گردید. با سازمان یافتن شورای شهر ، ایشان از طرف آن شورا نیز در مسئولیت شهرداری ابقاء شد و به فعالیت خود ادامه داد. لارم به یادآوری است که مهندس اشرف نیا در طول مدت یاد شده ، در شوراهای مدیریت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ، بنیاد جانبازان انقلاب اسلامی و شورای منطقه ای آموزش و پرورش نیز عضویت داشته و فعالانه همکاری می نمود. از دغدغه های مهم دوران خدمت مهندس اشرف نیا ، ایجاد فضاهای نرم افزاری و سخت افزاری پیشرفته و سالم آموزشی و تربیتی در حوزه خدمتی خود بوده که آن هم از علاقه و تعهد ویژه ایشان به تعلیم و تربیت صحیح نسل انقلاب اسلامی و دامنه حساس و وسیع میدان خدمتی آن و نقش موثر این عامل کارساز در نیل نظامهای سیاسی کلیه کشورها به استقلال و حاکمیت واقعی نشأت می گیرد.
در شهریور ماه سال 1361 و با توجه به توانمندی های تخصصی ایشان ، به درخواست وزیر وقت نیرو و عده ای از مقامات استان آذربایجا غربی بعنوان مدیر عامل و رئیس هیات مدیره سازمان آب ارومیه و مجری طرح های تامین آب شهرهای استان و مناطق جنگی حوزه خدمتی خود منصوب شد ، که تا سال 1365 _ سالهای اوج حماسه و بحران جنگ تحمیلی _ با دلگرمی و تمام توان به انجام وظیفه مشغول بود. قابل ذکر است در سایه ظرفیت بالای خدمتی مشارالیه ، در کنار مسئولیت سازمان آب استان آذربایجان غربی ، مسئولیت شهرداری ارومیه نیز به ایشان محول شد. در سال 1366 مدیریت درسازمان آب تبریز عرصه گاه انتقال تجربیات گرانبها و موثر مهندس اشرف نیا به استان آذربایجان شرقی بوده که با انتصاب به این سمت تا تشکیل شرکت های آب و فاضلاب استان انجام وظیفه نمود. در سایه عنایت ربانی و همکاری سایر مدیران استان و کارکنان سخت کوش سازمان ، معضل آب در تبریز و حومه بنحوی رضایت بخش حل گردید که نمونه اش همکاری در انتقال آب زرینه رود میاندوآب  ونهند رود اهر به منطقه تبریز می باشد. 
با تشکیل شرکت های آب و فاظلاب استان بعنوان عضو هیات مدیره ومعاون آن تعیین و به خدمت ادامه داد و در سال 1376 بعنوان شهردار کلانشهر تبریز انتخاب و مشغول انجام وظیفه شد. با توجه به مشکلات عدیده شهرداری که از جمله آنها بدهی کلان و طرح های ناقص از روزهای پر مشقت خدمت بود. پس از 18 ماه خدمت مخلصانه و شبانه روزی در شهرداری تبریز دوباره در سمت قائم مقام  ومعاون و عضو هیات مدیره آبفای استان تعیین و مشغول به خدمت شد. در ماههای آخر سال 1384 بعنوان معاون امور عمرانی استانداری آذربایجان شرقی تعیین و هشت سال تمام به خدمتگزاری مشغول بود که بیلان و عملکرد آن در نوشتاری دیگر بااستحضار مردم بزرگوار تبریز ارائه خواهد گردید.
سوابق و مسئولیت های اجرایی:
1.  سرپرستی استانداری آذربایجان شرقی
2. معاون امور عمرانی استانداری آذربایجان شرقی 
3. قائم مقام و عضو هیأت مدیره آبفای استان آذربایجان شرقی 
4. مشاور امور شورا ها و شهرداریهای استان آذربایجان شرقی
5. شهردار کلانشهر تبریز
6. عضو هیأت مدیره و معاون آبفای استان آذربایجان شرقی
7. مدیریت اب تبریز
8. شهردار ارومیه
9. مدیر عامل و رئیس هیأت مدیره سازمان آب ارومیه و مجری طرح های تأمین آب شهر های استان آذربایجان غربی ، به ویژه مناطق جنگی غرب کشور 
10. عضویت در شورای مدیریت بنیاد مسکن و جانبازان و عضو شورای فرماندهی سپاه پاسداران
11. شهردار شهرستان خوی

فعالیت های مهندس اشرف نیا در شورا ها ، هیأت مدیره ها و کار گروه های تخصصی:
1.عضو شورای منطقه ای آموزش و پرورش استان اذربایجان غربی
2. عضو شورای منطقه ای آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی
3. رئیس کار گروه امور زیر بنائی استان 
4. رئیس کار گروه شهرسازی و معماری استان 
5. رئیس شورای فنی استان 
6. رئیس شورای سازمان عمران شهرداری تبریز
7. رئیس مجمع عالی قشری بسیج مهندسین استان 
8. جانشین ستاد حوادث و سوانح غیر مترقبه ((مدیریت بحران استان))
9. جانشین کارگروه ساماندهی گلزار شهدا ((زیباسازی))
10. رئیس کارگروه بهینه سازی مصرف سوخت 
11. رئیس هیأت مدیره سازمان قطار شهری
12. رئیس هیأت مدیره سازمان عون بن علی و پارک طبیعت
 
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.