تاریخ : پنجشنبه 26 دي 1392
کد 98

دیدار شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر تهران با رهبر فرزانه انقلاب

معماری شهری در جهت تحقق سبک زندگی اسلامی قرار گیرد
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار رئیس و اعضای شورای اسلامی، شهردار، معاونین و شهرداران مناطق مختلف تهران، با اشاره به لزوم اهتمام ویژه به معماری ساخت و سازها در تهران به منظور ایجاد فضای سبك زندگی اسلامی، تأكید كردند: در اداره كلان شهر تهران و همچنین در اداره كشور باید روحیه خدمت به مردم با نیت خدایی و با تكیه بر علم و درایت یا همان روحیه مدیریت جهادی حاكم باشد تا بتوان از مشكلات عبور كرد و به پیش رفت.

ایشان ضمن تبریك به اعضای دوره جدید شورای اسلامی شهر و همچنین شهردار تهران به دلیل به دست آوردن فرصت خدمت به مردم، اهمیت تهران را فراتر از یك كلان شهر دانستند و گفتند: تهران، از یك طرف نماد آبادانی، صلاح، سعادت وسبك زندگی در كشور است و از طرف دیگر به عنوان الگو و خط دهنده برای شهرهای سراسر كشور، مطرح است.

رهبر انقلاب اسلامی با قدردانی از خدمات شهرداری تهران در سالهای اخیر افزودند: با وجود برخی مشكلات همچون آلودگی هوا و حمل و نقل و تراكم جمعیت در تهران، اما اقدامات شهرداری در بخشهای مختلف همچون تمیزی شهر، فضای سبز و بوستانها، ساخت بزرگراهها و پل ها، گسترش مترو، و ایجاد فضاهای ورزشی، كاملاً برجسته و خوب بوده است.

حضرت آیت الله خامنه ای، رمز این موفقیت ها را مدیریت جهادی دانستند و تأكید كردند: اگر مدیریت جهادی یا همان كار و تلاش با نیت الهی و مبتنی بر علم و درایت حاكم باشد، مشكلات كشور، در شرایط كنونیِ فشارهای خباثت آمیزِ قدرتهای جهانی و در شرایط دیگر، قابل حل است و كشور حركت رو به جلو را ادامه خواهد داد.

ایشان با اشاره به حضور سلایق و دیدگاههای سیاسی مختلف در شورای اسلامی شهر تهران، خاطرنشان كردند: تا هنگامی كه نیت همه اعضای شورا، خدمت به مردم و كار برای آنها باشد، این دیدگاههای مختلف، در مسیر این هدف والا، تفاوتی نخواهند داشت.

حضرت آیت الله خامنه ای خطاب به اعضای شورای چهارم شهر تهران تأكید كردند: شما تلاش كنید با همت بر كار و خدمت، تجربه خوبی به یادگار بگذارید.
ایشان در ادامه چند نكته را نیز درخصوص شهرداری تهران بیان كردند.
 تعامل دو سویه شهرداری تهران و دولت، نخستین موضوعی بود كه رهبر انقلاب اسلامی بر آن تأكید كردند.
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: این موضوع، توصیه همیشگی من بوده است كه متأسفانه در برخی برهه ها، به آن عمل نشد و مشكلاتی بوجود آمد اما باید شهرداری تهران تمام تلاش خود را برای تعامل با دولت انجام دهد و البته به دولت نیز برای همكاری با شهرداری و شورای شهر توصیه شده است.
ایشان با اشاره به سخنان رئیس شورای شهر تهران مبنی بر حضور وزرا در جلسات شورا خاطرنشان كردند: این روند تعامل و همكاری باید ادامه یابد.
رهبر انقلاب اسلامی به موضوع معماری ساخت و سازها در تهران نیز اشاره كردند و گفتند: حقیقتاً معماری و نمای تهران، نمای یك شهر اسلامی نیست و شهرداری و شورای شهر باید این موضوع را جزو جدی ترین مسائل خود بدانند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تأثیرگذاری معماری و نمای ساخت و سازها بر فضای سبك زندگی افزودند: باید هرچه ممكن است محیط زندگی شهر، بگونه ای طراحی و ساخته شود كه تحقق سبك زندگی اسلامی راحت تر، امكان پذیر باشد.
مراكز فرهنگی شهرداری و لزوم توجه بسیار جدی به محتوای این مراكز فرهنگی، موضوع دیگری بود كه رهبر انقلاب اسلامی، آن را بیان كردند.
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: كارها و اقدامات فرهنگی همچون شمشیر دو دَم است، اگر همراه با محتوای خوب باشد، بستر اصلاح جامعه خواهد بود اما اگر با محتوای نامناسب باشد، بستر گسترش نابسامانی و كژی خواهد شد.
ایشان با تأكید بر لزوم استفاده از محتوای قوی و صحیح فرهنگی، خاطرنشان كردند: در مراكز فرهنگی همچنین باید از افراد اهل فرهنگی استفاده كرد كه واقعاً متدین و انقلابی و معتقد به اسلام سیاسی و مردم سالاری دینی باشند.
رهبر انقلاب اسلامی، مراقبت از ریخت و پاش ها در شهرداری و تقویت روحیه درست كاری و امانتداری را مورد تأكید قرار دادند و درخصوص روابط شورای شهر و شهرداری افزودند: شورای اسلامی شهر باید، علاوه بر نظارت بر شهرداری و هدایت آن، حمایت هم بكند و كارها براساس تفاهم، برادری و داشتن وظیفه مشترك به پیش رود.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأكید بر قدر دانستن باغات و درخت های تهران و حفظ این ثروتهای ملی، به موضوع ساخت و سازها در ارتفاعات تهران و لزوم جلوگیری از تبدیل منابع طبیعی به ساختمان نیز اشاره كردند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین از زحمات و خدمات اعضای شورای شهر سوم و مهندس چمران رئیس این شورا، تشكر و قدردانی كردند.
در این دیدار آقای قالیباف شهردار تهران در گزارشی از عملكرد شهرداری تهران، عدالت محوری، كاهش فاصله طبقاتی در شهر، گسترش روحیه جهادی و فرهنگ كار و تلاش، تأكید بر كارهای علمی و مطالعاتی و خرد جمعی، مشاركت مردم و نخبگان در اداره شهر، مبارزه جدی با فساد اداری و مالی، توجه به مساجد و حسینیه ها و حوزه های علمیه، شفافیت و قانونمداری و هماهنگی و همدلی با اعضای شورای شهر را از رویكردها و جهت گیری های شهرداری تهران عنوان كرد.
وی همچنین گزارشی از اقدامات شهرداری در ۸ سال گذشته از جمله ساخت ۲۳۵ كیلومتر بزرگراه، ۳۳۰ پل، افزایش خطوط مترو به ۱۶۲ كیلومتر، ساخت ۱۰ هزار صندلی سینما و ساخت باغ موزه دفاع مقدس و باغ كتاب و سراهای محله ارائه كرد.
همچنین آقای مسجد جامعی رییس شورای اسلامی شهر تهران ضمن ارائه گزارشی از عملكرد شورا از تشكیل سه كمیسیون ویژه نظارت، سلامت، و معماری و شهرسازی در شورا به منظور بررسی و حل مشكلات خبر داد.
وی با اشاره به تجربیات، تخصص و سابقه ایثارگری اعضای شورای شهر از همكاری خوب و نزدیك شورا با دولت و مجلس خبر داد و گفت: همراهی و همدلی اعضای شورای شهر ارزشمند است و می تواند در حل مشكلات مؤثر باشد.


powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.