تاریخ : يکشنبه 21 دي 1399
کد 4249

تعرفه عوارض محلی سال 1400 در صحن علنی شورا بررسی شد

دستور نخست جلسه شورای اسلامی شهر تبریز با موضوع بررسی تعرفه عوارض محلی سال 1400 در صحن علنی شورای اسلامی شهر تبریز مطرح شد.
 
 
معاون پژوهش مرکز پژوهشهای شورای اسلامی شهر تبریز در ابتدا گفت: مرکز پژوهش‌ها در تعیین عوارض محلی، سه رویکرد اصلی دارد.
اصغری ادامه داد: ارزش دارایی املاک، نرخ تورم و حرکت به سمت قیمت گذاری واقعی تورم، سه رویکرد اصلی تعرفه هستند.
وی افزود: قیمت‌گذاری در شهرهای بزرگ که توسط دولت یا شهرداری صورت می‌گیرد اصلا صحیح نیست.
معاون پژوهش مرکز پژوهشهای شورای اسلامی شهر تبریزبا بیان اینکه سبد گذاری در این قیمت گذاری تعرفه، اشتباه است تاکید کرد: اینکه بخواهیم متناسب با تورم افزایش تورم داشته باشیم، کار صحیحی نیست.
وی اشاره کرد: تعیین تعرفه عوارض مبتنی بر افزایش قیمت مسکن نمی‌تواند درست باشد، مگر همه مردم ساخت و ساز دارند؟
اصغری اظهار داشت: در سال 99، شهرداری تهران به سمت واقعی‌سازی قیمت حرکت کرد و ما نیز اگر می‌خواهیم عدالت را در شهر اجرا و سرمایه‌گذاری را از سمت مناطق پربرخوردار به مناطق کم برخوردار ارائه دهیم، باید تعرفه‌ای واقعی بنویسیم.
شهردار تبریز نیز در این خصوص گفت: ما سعی کردیم که تعرفه با واقعیت‌های جامعه منطبق باشد. افزایش قیمت زمین و ملک در این دوره اتفاق افتاده است و بر اساس تجربه‌ای که داریم، بعد از هر افزایشی، دو سه سال رکود را شاهد می‌شویم.
ایرج شهین باهر تصریح کرد: در سال 99 ما شاهد افزایش قابل توجه قیمت مصالح و خدمات جاری و عمرانی هستیم، در برخی مناطق چند صد درصد افزایش داریم.
وی ادامه داد: اگر قرار است بودجه ما بر اساس تعرفه تحقق یابد، می‌توانیم بر اساس واقعیت بودجه جاری را ارائه کنیم.
شهردار تبریز گفت: تعرفه ما باید پاسخگوی تحقق بودجه باشد.
شهین باهر اضافه کرد: دومین موردی که ما در تعرفه سعی کردیم اصلاح کنیم، شفاف سازی امور است و از بروز برداشت های متفاوت که می‌تواند عامل فساد باشد، جلوگیری کردیم.
 
وی تاکید کرد: رعایت آیین‌نامه های دیوان و وزارت کشور را در نگارش تعرفه اعمال کرده ایم.
شهین باهر گفت: ما در بحث تعرفه عوارض محلی، برای هر کسی که بخواهد در مناطق محروم برای خود سرپناه و محلی برای زندگی داشته باشد پروانه ساخت رایگان ارائه می‌دهیم.
وی تاکید کرد: به عبارتی صد درصد عوارض محلی در بافت فرسوده و حاشیه نشین شهر، رایگان است.
شهردار تبریز اضافه کرد: افرادی که شغل آنها ساخت و ساز است و سودهای کلانی از این ناحیه بدست می‌آورند، بایستی سهم شهر را پرداخت کنند.
ایرج شهین باهر ادامه داد: امروز اگر ما اعلام می‌کنیم که پروژه حاشیه نشین کلید به کلید را اجرا می‌کنیم، لازمه ‌آن اخذ تعرفه از ساخت و ساز کلان است.
وی اظهار داشت: سهم عوارض شهرداری در افزایش قیمت مسکن اصلا تأثیرگذار نیست و این را به عنوان فعال حوزه مسکن می‌گویم.
وی با بیان اینکه گاها مصالح طوری گران می‌شوند که عوارض شهرداری در مقایسه با آن خیلی ناچیز و اندک است گفت: این امر نباید بهانه ای برای عدم دریافت عوارض تعرفه از فعالین ساخت و ساز باشد.
وی تاکید کرد: کیفیت خدماتی که به شهروندان ارائه داده‌ایم، در بخش‌های مختلف شهری، خدمات، تنظیف، با حداکثر صرفه‌جویی در بودجه جاری اتفاق افتاده است.
شهردار تبریز تصریح کرد: اگر این مدل را بخواهیم در سال بعدی نیز اعمال کنیم، مستلزم برخی تغییرات در تعرفه عوارض محلی و تامین مالی آن است.
در ادامه رییس شورای اسلامی شهر تبریز گفت: مطالبی که شهردارتبریز فرمودند، کاملا صحیح است و قسمت عمده‌ای از مناطق شهر که وضعیت مالی خوبی ندارند، عوارضی پرداخت نمی‌کنند، ولی در برخی موارد شاهد افزایش 700 یا 800 درصدی هستیم که این افزایش قابل قبول نیست.
شهرام دبیری با بیان اینکه افرادی که دنبال درآمد از ساخت و ساز و یا تراکم اضافه هستند، باید سهم شهر و شهرداری را نیز پرداخت کنند گفت: جدولهایی که نوشته شده، قابل تصویب نیست، هرچند با واقعیات اقتصادی جامعه مطابقت داشته باشد، نمی‌توانیم آن را تصویب کنیم.
وی تاکید کرد: موادی از تعرفه که محل درآمد اصلی شهرداری است را بررسی کنیم و در خصوص ما بقی به توافق درستی برسیم.
دبیری اظهار داشت: سیاست گذاری ما در نحوه تصویب تعرفه اگر اینطور باشد، می‌توانیم نتیجه بگیریم.
خزانه دار شورای اسلامی شهر تبریز گفت: برخی مواد تعرفه افزایش ها زیاد است در اقتصاد می‌گوید ارزان بفروش اما زیاد بفروش.
غلامحسین مسعودی ریحان ادامه داد: هیچگاه ندیده‌ایم انبوه سازان برای چهار سال پروانه اخذ کنند.
وی تصریح کرد: در مناطق محروم پروانه رایگان است اما فقط ۵۰ درصد جامعه اینگونه است و مابقی شهر اینگونه نیست.
مسعودی ریحان اظهار داشت: به گونه‌ای نباشد که مردم بگویند وزارت کشور برای تعیین تعرفه عوارض محلی از شورا بهتر است.
خزانه دار شورای اسلامی شهر تبریز افزود: اینکه میگوییم عوارض در قیمت مسکن تاثیر ندارد این اشتباه است و میزان عوارض در قیمت تمام‌ شده تاثیر دارد.
وی با بیان اینکه وقتی از شهروندان حرف می‌زنیم منظور تمام آحاد جامعه است گفت: به نحوی نباشد که انبوه سازان از تبریز فراری و به شهر های دیگر بروند.
وی تاکید کرد: ساختمان سازی موجب رونق در چند شغل می‌شود و رکود در ساختمان سازی موجب رکود اقتصادی در شهر خواهد شد که در خصوص تعرفه لازم‌ است تعدیل هایی انجام‌شود.
عبداله تقی‌پور گفت: نباید به آحاد مردم القا شود که شهرداری و شورای شهر می‌خواهند تعرفه را افزایش دهند.
فرج محمد قلی‌زاده همچنین گفت: در سال آتی برای افزایش قیمت ها اگر دقت نشود در پروژه‌‌ های عمرانی و هزینه‌های جاری به مشکل برخواهیم‌ خورد و زمانی خواهد شد که درآمد ها فقط هزینه‌های جاری را جوابگو خواهند بود.
وی اضافه کرد: حداقل هزار میلیارد تومان حقوق در شهرداری داده می‌شود که با افزایش ۳۰ درصدی بیش از  هزار و سیصد میلیارد تومان خواهد بود.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز تصریح کرد: امروز تبریز به لحاظ بلند مرتبه سازی بعد از تهران در مقام ‌دوم ‌است وتا طبقات سوم و چهارم عوارض پروانه تقریبا رایگان است.
قلیزاده با بیان اینکه بلند مرتبه سازی برای مردم مشکل ساز است تاکید کرد: نباید با بدو بدو و درصدی قیمت ها را افزایش دهیم.
وی گفت: اگر شهرداری ادعا می‌کند کار کارشناسی انجام داده نباید اینگونه باشد که دلیل برای دفاع نداشته باشد شهرداری باید می‌توانست منطقی از کار کارشناسی خود دفاع کند.
سونیا اندیش نیز گفت: تاثیر عوارض پروانه بر قیمت مسکن در ساخت اگر نیم درصد در متر مربع و هزینه ساخت ۳ میلیون تومان باشد، تاثیر تعرفه در هزینه ساخت ۱۵ هزار تومان خواهد بود.
وی اظهار داشت: قیمت مصالح چندین برابر قیمت عوارض بر مترمربع است و اگر تورم های موجود نیز بر روی این ۱۵ هزار تومان تاثیر بگذارد از این قیمت نیز کمتر خواهد بود.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز اضافه کرد: امروز مردم با حقوق های ۵ میلیون تومانی دیگر هرگز نمی‌توانند صاحب خانه های میلیاردی شوند.
اندیش گفت: امروز شورا باید در زمینه افزایش قیمت ها ورود کند، جوانان ما از دسترسی به حق قانونی خود که مسکن است بسیار فاصله دارند.
مسعودی ریحان در ادامه گفت: ما نماینده شهروندان هستیم باید با هر شرایطی و هر موقعیتی که موجب تزلزل موقعیت ایشان باشد مقابله کنیم.
وی تصریح کرد: به عنوان شورای شهر نمی‌توانیم در خصوص افزایش قیمت مصالح ورود کنیم اما فعلا می‌توانیم تعرفه عوارض پروانه را به گونه‌ای تعیین کنیم که تاثیر ما در قیمت مسکن به مقدار عادلانه باشد.
خزانه دار شورای اسلامی شهر تبریز گفت: در برخی مواقع سو مدیریت های خود را از جیب مردم‌جبران می‌کنیم.
مسعودی ریحان ادامه داد: هرمقدار ساخت و ساز افزایش یابد درآمد شهرداری و فعالیت اقتصادی افزایش خواهد یافت.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز اظهار داشت: اگر با تعرفه عوارض محلی از ساخت و ساز جلوگیری کنیم به اقتصاد شهر ضرر خواهیم زد.
وی ادامه داد: همواره از تخفیف های آخر سال سخن می‌گوییم تا درآمد افزایش یابد، برای این امر نباید تنها به تخفیفات آخر سال بسنده کنیم و از همان ابتدا تخفیف ها را اعمال کنیم تا موجب افزایش ساخت و ساز شود.
محمد باقر بهشتی در این خصوص گفت: باید به واقعیت های جامعه در تعرفه عوارض محلی دقت کنیم.
وی افزود: ما برای شهردار و شورای بعدی تعرفه تصویب می‌کنیم بنابر این باید به نحوی باشد که نگویند دست ما بسته است.
بهشتی با بیان اینکه بررسی های کارشناسی باید در اولویت باشد اظهار داشت: این نکته نیز مورد توجه باشد که کل هزینه ساخت و ساز کمتر از یک درصد قیمت ملک است.
شهرام دبیری گفت: ما در افزایش قیمت تعرفه واقع بینانه نگاه می‌کنیم که به نحوی نیست که اقشار مختلف دچار مشکل شوند.
شکوراکبرنژاد نیز اظهار داشت: مجوز ساخت ۶ طبقه را می‌دهیم ‌و پیمانکاران سود را از اموال شهر می‌برند  که باید در این خصوص و موضوع ساخت و ساز در طبقات پایین تفاوت قائل شویم.
دبیر شورای اسلامی شهر تبریز در ادامه سخنان دیگر اعضا شورای اسلامی شهر گفت: با توجه به وجود نگاه های متفاوت و رویکردهای مختلف در نگاه همکاران شورا، باید به وجود چالش میان اعضا شورا برای تصویب تعرفه حق داد.
سعید نیکو خصلت با بیان اینکه در کل کشور تصمیم ‌واحدی وجود ندارد اظهار داشت: همکاران چندین دیدگاه مختلف مطرح کردند.
وی اظهار داشت: دیدگاه ها متفاوت است مثلا برخی معتقدند براساس نرخ تورم باید تصمیم بگیریم، برخی می گویند سود مشتری هرمقدار باشد سود ماهم‌افزایش یابد، برخی به افزایش اشتغال در شهر با کاهش تعرقه اعتقاد دارند.
نیکو خصلت ادامه داد : در صورت کاهش درآمد های شهرداری  میتوان به این نتیجه رسید که این امر موجب کاهش  جذب پرسنل و حرکت  به سمت جذب سرمایه گذار خواهد شد.
سعید نیکوخصلت تاکید کرد: با سفت و سخت تر کردن ضوابط، میتوانیم ساخت و ساز های غیر مجاز را کاهش دهیم .
وی اضافه کرد: دلیل تفاوت در دیدگاه ها نبود تعریف فلسفه در کشور‌ و چیستی شهرداری است و این امر موجب  تضارب آرا می شود.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز گفت: انشاالله در بحث بررسی تعرفه سال ۱۴۰۰ باعث افزایش امید شهروندان باشیم و اینگونه نباشد که امید آنها ‌کاهش یابد.
کریم صادقزاده تصریح کرد: امروز در تبریز ۸۵ درصد مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند و توان هزینه های اضافی را نیز ندارند.
وی تاکید کرد: نباید فشار اقتصادی بر مردم‌تحمیل شود.
صادقزاده گفت: با حذف درآمد های اضافی شهرداری مشکلات و فشار های مردم ‌را کاهش دهیم.
وی ادامه داد: در مناطق آسیب پذیر شاهد تخلفات گسترده به ویژه ساخت و ساز غیر مجاز هستیم.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز اظهار داشت: انسان هایی که به عنوان انسان نما در شهرداری فعالیت می‌کنند باید با آنها برخورد شود.
در پایان قسمتی از عوارض پروانه های ساختمانی از ماده ۱۰ به تصویب رسید.
 
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.