تاریخ : چهارشنبه 17 دي 1399
کد 4244

رییس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری:

صنایع، حمل و نقل و شهرسازی اصلی ترین عوامل آلودگی هوا

رییس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز سه عامل صنایع، حمل و نقل و شهرسازی را از عوامل اصلی آلودگی هوا عنون کرد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تبریز؛ عبداله تقی پور گفت: در حوزه حمل و نقل خودروهای ما به تکنولوژی روز تجهیز نیستند و همین امر موجب تشدید آلودگی می شود.
وی اظهار داشت: در سه ماه آخر سال به دلیل افزایش مصرف سوخت فسیلی در خانه ها استفاده از سوخت مازوت در بخش صنایع افزایش یافته و آلودگی هوا را در این بخش از سال افزایش می دهد.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز با بیان اینکه به طبع اینکه در بخش کوهستانی هستیم برودت هوا دراین منطقه بیشتر است تصریح کرد: در فصل زمستان در این منطقه از کشور برای گرم کردن خانه های نیازمند سوخت بیشتری هستیم.
تقی پور همچنین با اشاره به عامل شهرسازی در آلودگی هوا تصریح کرد: بلند مرتبه سازی موجب شده تا وزش باد که عاملی برای کاهش آلودگی هوا است اتفاق نیفتند.
رییس کمیسیون محیط زیست وخدمات شهری ادامه داد: هرچند آخرین گزارش ها از تاثیر 75 درصدی حوزه حمل و نقل در آلودگی هوا  حاکیست اما سهم اتوبوس های شرکت واحد از این میزان تنها 3 درصد است.
وی همچنین افزود: یک موتور سیکلت برابر با 9 دستگاه خودرو آلودگی ایجاد می کند.
وی با بیان اینکه با توجه به  جریان پاندمی کرونا اقبال شهروندان به حمل و نقل عمومی بسیار کاهش یافته است اضافه کرد: بالغ بر 400 دستکاه از اتوبوس های شرکت واحد استاندارد یورو دو دارد و برای بروز رسانی این دستگاه ها باید اقدام شود.

تقی پور همچنین با اشاره به نقش انکار ناپذیر صنایع در آلودگی هوا گفت: با توجه به افزایش استفاده سوخت گاز در منازل، سوخت مورد نیاز نیروگاه تامین نمی شود و بخش صنایع مجبور به استفاده از مازوت می شوند.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز تاکید کرد: تک تک افراد جامعه چه در حوزه های مدیریتی و چه شهروندان مسئولیت هایی دارند و باید در این زمینه مشارکت کنند.
وی اظهار داشت: توسعه حمل و نقل عمومی و استفاده از حمل نقل عمومی و پیاده راه ها و وفق دهی شهروندان به شرایط فصل سرما و پرهیز از استفاده بی رویه از گاز و برق جهت گرمایش خانه از جمله اقدامات همراهانه شهروندان برای برون رفت از این مشکل است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم استفاده از جاروب مکانیزه برای پاکسازی سطح شهر گفت: حفظ برند پاکیزگی شهر تبریز به واسطه از دست دادن جان پاکبانان اقدامی نادرست است.
عبداله تقی پور افزود: به همین دلیل خرید جاروب های مکانیزه برای جایگزینی پاکسازی خیابان ها باید اجرایی شود.
رییس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز همچنین با اشاره به روش های قدیمی برف زدایی از سطح خیابان ها اظهار داشت: امروزه استفاده از نمک پاشکی سالهاست که در کشورهای پیشرفته منسوخ شده و محلول های آنتی آیسینگ بهترین روش برای مقابله با یخبندان در سطح خیابان ها است.
وی گفت: این مواد بی ضرر بوده و پیش از بارش برف مورد استفاده قرار میگیرد.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز ادامه داد: باید روش های نوین را الگو برداری کرده و با بومی سازی از آنها استفاده کنیم.
 
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.