تاریخ : يکشنبه 25 آبان 1399
کد 4118

اقدامات عملی برای افزایش ایمنی کار پاکبانان توسط شهرداری تبریز صورت گیرد/ حفظ برند شهر پاکیزه به قیمت جان شهروندان/ تعطیلی 14 روزه شهرداری برای کمک به قطع زنجیره کرونا الزامی است

رییس شورای اسلامی شهر تبریز با تسلیت درگذشت پاکبان شهرداری تبریز گفت: شهرداری اقدامات عملی برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی را انجام دهد تا ایمنی کار افزایش یابد
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تبریز، شهردار تبریز نیز در این خصوص گفت: پاکبانان شهرداری در کف خیابان کار می‌کنند  ضمن پیگیری ایمنی کار این عزیزان اما مخاطرات این کار نیز بالاست.
ایرج شهین باهر اضافه کرد: متاسفانه عمده حوادث به این دلیل رخ می‌دهد که سرعت مجاز در خیابان ها رعایت نمی‌شود.
وی تصریح کرد: عمده حوادث به دلیل بالا بودن سرعت خودرو ها در داخل شهر حتی گاها با سرعت ۱۲۰ که منجر به حادثه شده است.
شهردار تبریز گفت: روابط عمومی شهرداری با تهیه کلیپ و سایر فعالیت ها سعی در افزایش آگاهی کارگران و سطح فرهنگ رانندگی شهروندان دارد.

عبداله تقی‌پور نیز در ادامه با بیان اینکه هربار حوادثی برای پاکبانان اتفاق می‌افتد در خصوص افزایش ایمنی کار صحبت می‌کنیم.
وی افزود: دلایل وقوع حوادث برای پاکبانان شهرداری در کمیسیون خدمات بررسی شده و از شهرداری خواسته شده اقدامات جامعی در زمینه افزایش ایمنی کار انجام دهد و از دستگاه های نوین بهره برده شود.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز گفت: امروز ۱۵ جاروب برای رفت و روب شریان های اصلی تبریز پاسخگو نیست.
تقی پور اضافه کرد: امروز برای ما ارزش جان انسان ها مهم است . اگر امروز ۲۰ جاروب برای حفظ برند پاکیزه ترین شهر ایران نیاز است سریعاً خریداری شود و در اختیار پیمانکاران داده شود و از عملکرد آنها کم شود.
رییس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری گفت:  در خصوص استفاده از تکنولوژی‌های نوین مقاومت می‌شود.
عبداله تقی پور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: جمعیت شهر تبریز یک چهلم‌ جمعیت ایران است و آمار متوفیان یک دهم است و تبریز در حالت فوق حاد کرونا قرار دارد لایحه‌ هارا کنار بگذاریم و تصمیم محلی برای کنترل کرونا در تبریز بگیریم جان شهروندان مهم است باید تدبیر محلی اتخاذ شود.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز اضافه کرد: شهروندان ما امروز جانشان را از دست می‌دهند و ما باید برای قطع این زنجیره ۱۴ روز شهرداری را تعطیل کنیم.
وی با بیان اینکه یک دهم کشته‌های کرونایی کشور در تبریز است افزود: کتاب و کتاب خوانی مهم است اما امروز جان انسان ها در خطر است و اگر امروز تصمیم درستی نگیریم، بزودی شاهد فاجعه ای خواهیم بود که کمترین تاثیر آن عذاب وجدان است.

محمد حسن اسوتچی همچنین اظهار داشت: ریشه حوادث برای کارکنان و پاکبانان شهرداری در این است که شورا در بعد نظارتی خود درست عمل نکرده است.
این عضو شورای اسلامی شهر تبریز تصریح کرد: یکی از پاکبانان شهرداری که وظیفه تفکیک زباله را دارد به سازمان پسماند تعهد داده است و ما نیز باید به همین شکل از سازمان پسماند در زمینه رعایت مسایل ایمنی تعهد بگیریم.
اسوتچی گفت: بار‌ها در خصوص رعایت ایمنی کار به معاونت خدمات شهری وسازمان پسماند هشدار داده شده است اما وقتی می‌بینیم شهروندان رعایت نمی‌کنند نباید از جان انسان ها برای حفظ برند شهر پاکیزه استفاده کنیم.
وی افزود: قرار شده کارگران در رفوژ میانی حضور نداشته باشند اما امروز کارگران در رفوز میانی مشغول کار هستند.
اسوتچی اضافه کرد: در وسط خیابان کارگر شهرداری در ساعت ترافیک اقدام به رنگ آمیزی نرده می‌کند که این کار بسیار خطرناک است.

غلامحسین مسعود ریحان همچنین در این خصوص گفت: امروز در این شهر  یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر زندگی می‌کنند و هرکدام زباله تولید می‌کنند اگر شهرداری یک روز تعطیل شود چه اتفاقی در شهر خواهد افتاد.
خزانه دار شورای اسلامی شهر تبریز افزود: امروز اگر می‌گوییم تبریز پاک ترین شهر ایران است باید این برند حفظ شود اما باید با پیمانکارانی که وظایف خود را رعایت نمی‌کنند برخورد کرد تا دیگران نیز رعایت کنند. امروز هرکاری انجام می‌شود توسط پیمانکاران انجام می‌شود و این پیمانکاران هستند که قصور می‌کنند.
مسعودی ریحان تاکید کرد: پیمانکاری که مسائل ایمنی را رعایت نکرده و موجب شده پاکبان شهرداری تبریز فوت کند با این پیمانکار برخورد شود و از کار برکنار شود.

شکور اکبرنژاد اظهار داشت:  بحث فرهنگی خوب است اما دیر بازده است باید جریمه‌هایی برای پرت زباله در شهر در نظر گرفته شود تا شاهد تکرار حوادث ناراحت کننده نباشیم.

رییس شورای اسلامی شهر تبریز گفت: توضیحات ارایه شده برای من قانع کننده نبود و باید تجهیزات ایمنی پیمانکاران توسط کمیسیون محیط زیست و خدمات ایمنی بررسی و به شورا ارجاع شود.
شهرام دبیری اضافه کرد: مسائل ایمنی کار باید به صورت کامل به پاکبان آموزش داده شود و تمامی نواقصات برطرف گرد.
وی تصریح کرد: کمیسیون خدمات به صورت جدی به این موضوع وارد شده و با بررسی آن نتیجه را به شورا اعلام کند.

کریم صادقزاده همچنین گفت: توجه ویژه به افزایش ایمنی کار پاکبانان اقدام شایسته‌ای است .
وی اظهار داشت: وقوع حوادث ناشی از کار عمدتا در سایه عدم رعایت موارد ایمنی است.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز گفت: در سال ۹۸ حدود ۹ هزار نفر دچار حادثه شغلی در کشور شده اند که 7.5 درصد منجر به فوت گردید، که البته این آمار در استان نسبت به سایر استان ها کم است و در سال 98 در استان 58نفر و شهرستان تبریز 29 نفر دچار حادثه ناشی از کار شدند.
صادقزاده افزود: باید دید آیا نکات ایمنی و تجهیزات ایمنی برای کارگران تامین شده است . در شهرداری تجهیزات مناسب در اختیار پاکبانان قرار داده می‌شود.
وی با باین اینکه متاسفانه کارگران ما خود به ایمنی توجه نمی‌کنند و کارفرمایان نیز به آنها هشدار نمی‌دهند.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز گفت: لازم است شهردار محترم با تشکیل کمیته‌ای دلیل بروز حوادث ناگوار را مشخص کنند.
رییس شورای اسلامی شهر تبریز گفت: کمیسیون خدمات جلسه‌ای برگزار کند و اقدامات شهرداری در حال حاضر و آینده بررسی شود.
دبیری گفت: در خصوص برف روبی در زمستان نیز برنامه‌های شهرداری بررسی شود.
 
 
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.