تاریخ : يکشنبه 18 آبان 1399
کد 4109

قراردادهای غیر مستقیم در استخدام منجر به تضعیف روحیه کارکنان شده است/ تبریز 10 درصد از جانباختگان کرونایی را به خود اختصاص داده است

نمایندگان تبریز، آذرشهرو اسکو درمجلس شوراي اسلامی در صحن علنی شورای اسلامی شهر تبریز حضور یافتند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تبریز، رییس شورای اسلامی شهر تبریز ضمن خیر مقدم به نمایندگان مجلس شورای اسلامی تبریز اظهار داشت: پیرو جلسه ی قبلی که تشکیل یافته بود قرار بر این شد این جلسات به صورت متداوم برگزار شود تا بعضی مسایل و مشکلت بررسی شود تا در راستای توسعه ی شهر گام های موفق تری برداریم.
شهرام دبیری گفت: لایحه تصویب توسعه شهر پایدار را در جلسه ی گذشته مطرح کرده بودیم و تا در مجلس نیز این موضوع مطرح شود، در این راستا خواستار پاسخ نمایندگان مجلس هستیم تا توضیحاتی ارایه داده شود.
دبیری افزود: این لایحه تصویب شده ولی در شورای نگهبان محل اختلاف واقع شد.
وی اضافه کرد: مسایل و مشکلات شهری که مطرح شده بود از جمله حاشیه نشینی و بافت فرسوده، ساماندهی حاشیه نشینی و... که جزو مشکلات اساسی شهر است.
رییس شورای اسلامی شهر تبریز تاکید کرد: در زمینه ساماندهی حاشیه نشینی پیگیر اختصاص زمین بودیم که وظیفه سازمان راه و شهرسازی  بشمار می رود ولی اکنون می‌گویند که نمی‌توانیم به شهرداری زمینی ارائه دهیم.
وی ادامه داد: در رابطه با الحاق روستا ها و بیمارستان تامین اجتماعی همچنان مشکلاتش حل نشده است، در ارتباط با قطار شهری و بودجه حمل و نقل یک سری مشکلات داریم و سال هاست نتوانستیم حتی یک اتوبوس بخریم.
دبیری گفت: مجلس در حال بررسی اصلاح قانون انتخابات مجلس و شوراست در این مورد توضیحی داده نشده است.
رییس شورای اسلامی شهر تبریز تصریح کرد: موضوع تهاتر بدهی های شهرداری با دولت در برخی شهرها وضعیت خوبی دارد. ما تا حدودی پیش رفتیم، برخی ادارات دولتی در این خصوص همکاری خوبی ندارند.

سعید نیکوخصلت ضمن عرض خیرمقدم به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه ی گذشته اعضا در ۲۳مورد تقاضای خود را درخواست کردند و من هم به عنوان نماینده اعضا آنها را یادداشت کردم.

عبداله تقی پور نیز در ادامه گفت: پیگیری قطار تبریز میانه که نمایندگان هم موضوع آن را پیگیری کردند کماکان در حال فعالیت بوده و خواستار پیگر این موضوع هستیم.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز اظهار داشت: در خصوص اتوبان ولایت که مطرح شد یک طرفش محدوده و طرف دیگر تقاطع است که برای تخصیص اعتبارات مطالبه هایی داریم.
وی تاکید کرد: بحت متوفیان کرونایی موضوع دیگر است که تبریز آماری بحرانی دارد که یک دهم از مرگ و میر را به خود اختصاص داده است و در این رابطه نیز باید به جدیت تصمیماتی اتخاذ شود.

محرم محمد زاده نیز گفت: هماهنگونه که می دانید در کشور و حتی شهر ما یک سری شرکت ها هستند که وارد نهاد شهرداری شده و با کمترین هزینه کارکنان را به کار می کشند و سود را به خودشان اختصاص می دهند.
وی افزود: خواهشمندم نمایندگان نیز این موضوع را به جدیت پیگیری کنند تا شهرداری در این راستا موضوع استخدام را به خودی خود عهده دار شده و مستقیم قرارداد با کارکنان ببندند.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز اضافه کرد: در شهرمان تعداد زیادی مطب، دفتر وکالت و ...داریم که شهرداری از آنها هیچ عوارضی دریافت نمی کند ولی از اشخاص کم درآمد این عوارض گرفته می شود.
وی ادامه داد: قانون را به روز کنید تا کسانی که درآمد روزانه میلیونی دارند هزینه هایی برای عوارض پرداخت کند تا حق و حقوق و عدالت در شهر رعایت شود.

خزانه دار شورای اسلامی شهر تبریز اظهار داشت: نمایندگان شهر تبریز در مجلس جایگاه رفیع و تاثیر گذار دارند و به همین خاطر این مقام مسئول ها پتانسیل بالایی برای شهر به شمار می رود که باید از وجود آنها استفاده کنیم.
غلامحسین مسعودی ریحان افزود: موارد پیشنهادی باید چکش کاری شده و به دست نمایندگان داده شود تا آنها نیز در مجلس موضوعات را مطرح کنند.
وی گفت: آقای استاندار هم نمیداند مالیات ارزش افزوده شهر تبریز هم چه رقمی است، اما می تواند بگویند سهم شهرداری چقدر است.
خزانه دار شورای اسلامی شهر تبریز ادامه داد: موضوع حاشیه نشینی و قرارداد کارکنان هم به صورت موردی خلاصه و جمع بندی شود و بعد به صورت آماده در اختیار نمایندگان قرار داده شود تا اینکه آنها نیز به صورت مداوم پیگر مشکلات و خواسته هایمان باشند.

فریدون بابایی اقدم نیز با بیان اینکه نباید منتظر این جلسات باشیم و هماهنگی برای پیگیری این صحبت‌ها صورت بگیرد، تصریح کرد:  بند ۲۴ماده۵۵قانون شهرداری که می گوید شخص در ملک خود می‌تواند دفتر و مطب احداث کند چهره بصری شهر را نیز با مشکل مواجه می کند که در این راستا ضرورت دارد اقداماتی صورت گیرد.
وی اضافه کرد: تفاهم نامه هایی امضا شده که در شهرک جوانان شاهد واحدهای مسکونی  خواهیم بود.
بابایی اقدم تاکید کرد: در بحث حاشیه‌نشینی، زمین شهرک جوانان تامین شده است و خواهشمندم ترتیبی اتخاذ دهید که این موضوع حل شود.
بابایی اقدم با بیان اینکه کد آبادی چند منطقه حذف نشده است که خواهشمندم با پیگیری  کد آبادی این مناطق حذف شود، گفت:  ۷روستای الحاقی مشکلات جاده ای دارد که هر شبانه روز تصادفاتی در مسیر آنها رخ می دهد.

کریم صادق زاده اظهار داشت: وجود مشکلات عدیده در حوزه های فرهنگی اجتماعی و شهری و ..مشکلات بسیاری داریم که در سایه همراهی و همدلی تمامی نهادها می‌تواند حل شود.
وی تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی نیز نقش اساسی در حل مشکلات دارد، تمامی مردم برای بقای فعالیتشان به دفاتر نمایندگان و شورا مراجعه می کند نیازمند توجه است.
صادقزاده اظهار داشت: تبدیل وضعیت کارکنان شهرداری موضوع دیگری است که انتظار می رود با حمایت اعضای مجلس موضوع امنیت شغلی و کاری کارکنان ایجاد شود.
وی با بیان اینکه احداث بیمارستان ۳۲۷ تخت خوابی همچنان ناقص مانده است گفت: بودجه اختصاصی برای درمان به میزان ۱۴۵۰میلیارد تومان بودجه در تامین اجتماعی برای احداث بیمارستان مانده که خواهشمندیم این موضوع نیز پیگیری شود.

سونیا اندیش نیز با بیان اینکه وقتی حیات یک زندگی در تهدید است تمامی موارد مطرح شده با وجود اهمیت ذاتی خود، بی اهمیت می شوند گفت: تبریز بر اساس آمار رسمی 10 درصد از جانباختگان کرونایی را به خود اختصاص داده است.
وی با اشاره به اینکه مسایل حاد کرونایی در استان و تبریز بسیار زیاد شده است گفت: روزانه ۴۵نفر بر اثر کرونا جان خود را از دست می دهند و این آمار رسمی است و این موضوع که آمارهای غیر رسمی بسیار بیشتر از این اعداد است.
وی افزود: ۱۲۰۰نفر هر ماه فوت ناشی از کرونا داریم که تصمیمات ستاد ملی کرونا در این راستا کم و کاستی هایی داشته است.
اندیش با بیان اینکه کادر درمان نه تنها فرسوده شده بلکه وضعیت شان بسیار سخت است تاکید کرد: کمبود تجهیزات نیز از سری مشکلات دیگر است و برای مثال داروی رمدیسور به نرخ آزاد بسیار گران است و همه نمی تواند آن را تامین کند.
سونیا اندیش اضافه کرد: به کار‌گیری شرکت های پیمانکاری در استخدام منجربه  تضعیف روحیه کارکنان شده است خواهشمندم نسبت به ایجاد قرارداد مستقیم مصوباتی در نظر گرفته شود.
وی گفت: قرارداد مستقیم موجب بزرگتر شدن بدنه شهرداری نیست و این کارکنان امروز نیز از شهرداری با واسطه شرکت ها حقوق می گیرند.

شکور اکبرنژاد نیز گفت: قطار تهران - تبریز و نوع ورود آن به شهر در آینده مسئله دار می‌شود که خواهشمندم در این باره اقدامات لازم صورت بگیرد.
وی با اشاره به اهمیت توجه به شایسته‌سالاری تصریح کرد: افراد عملگرا باید در رأس امور باشند.
اکبرنژاد افزود: پیشنهادم این است که دو یا سه مورد خاص را برای پیگیری به نمایندگان ارائه دهیم، و  نه با این حجم از مطالبات راه به جایی نخواهیم برد.

فرج محمد قلیزاده در ادامه گفت: یک مورد بحث درآمد شهرداری ها است. بحث من درآمد شهرداری تبریز نیست. درآمد شهرداری ها ۸۰ درصد فروش تراکم ماده صد و تغییر کاربری است. نظارت بر هزینه کرد شهرداری وجود ندارد و شهردار مجری و ذیحساب است.
عضوشورای اسلامی شهر تبریز اضافه کرد: پیشنهاد من وجود سیستمی مانند دیوان محاسبات است که در شهرداری بوجود بیاید.
وی گفت: موضوع سوم نیروی انسانی شهرداری است. در آخرین ساختار ۳۸۳۰ پست وجود دارد. برای هر پست شهرداری تبریز به ۵ نفر حقوق می دهد.
قلیزاده تصریح کرد:  از این تعداد پست تنها ۸۰۰ پست اشغال شده است. شهرداری ماهانه ۱۰۰ میلیارد حقوق می دهد. از این ۸۰۰ نفر تعدادی در حال بازنشستگی است و بزودی و طی چند سال آینده همه بازنشسته می شوند.
وی افزود: خواهشمندیم در این راستا مرکز پژوهش های مجلس مطالعاتی انجام دهند و معضلات را حل کنند.
 
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.