تاریخ : يکشنبه 27 مهر 1399
کد 4080

خزانه دار شورای اسلامی شهر تبریز:

ستارخان عامل تبدیل پادشاهی مطلق به حکومت مشروطه است

خزانه دار شورای اسلامی شهر تبریز گفت: فردا ۲۸ مهر ماه مصادف با روز تولد ستارخان است، فردی که پادشاهی مطلق را به حکومت مشروطه تبدیل کرده است که در تاریخ ایران هیچ کس نتوانسته این کار را انجام دهد.
 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تبریز غلامحسین مسعودی ریحان افزود: بعد از به توپ بستن مجلس توسط کنسول روس، دیکتاتوری در کشور حکم فرما شد اما ستارخان ۱۱ ماه در تبریز ایستادگی کردند و با محاصره تبریز توسط روس ها تبریز توانست مقاومت کند تا جای که محمد علی شاه مشروطه را قبول کند.
وی اظهار داشت: ستارخان در مقابل پیشنهاد تزار روسیه در خصوص ملحق شدن به روس ها گفت من تلاش می‌کنم ۷ دولت زیر پرچم ما باشد نه اینکه من در سایه پرچم دیگران باشم و این الگوی وطن پرستی برای جوانان است.

مسعودی ریحان اضافه کرد: نهایتاً بعد از ماه ها محاصره تبریز که قوای روس با حمایت و موافقت محمد علی شاه و دولت انگلیس به ایران حمله می کنند، ستارخان و  سایر مجاهدین به جهت جلوگیری از بهانه تجاوز روس طی تلگرافی به دولت مرکزی درخواست عدم دخالت بیگانگان در مسائل داخلی می دهند.
نهایتاً بعد از اقداماتی که ستارخان انجام می‌دهد و مشروطه خواهان می‌توانند تهران را فتح کنندو مشروطه پیروز می شود، اما برخی ها چشم دیدن موفقیت‌های ستارخان را در تبریز نداشتند که ستارخان به دلیل عدم همکاری در تبریز و مشکل تراشی ها ستارخان به دعوت آیت الله خراسانی به تهران می‌رود و در پارک‌اتابکی اسکان می‌یابند.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز گفت: در آن روز ها می‌گویند ستارخان و همراهانش باید خلع سلاح شوند که ستارخان نیز به این امر راضی بود که برخی اطرافیان به این‌کار راضی نبودند که با حمله به پارک اتابکی، ستارخان از ناحیه پا زخمی می‌شود و چهارسال با تحمل این رنج و درد از دنیا می‌رود.

وی در ادامه با اشاره به سوال خود در جلسه قبل گفت: طبق ماده 75 آیین کار باید جواب سوال بنده در این جلسه داده می شد که ظاهراً این جلسه آماده نیست و باید در جلسه آتی قرائت شود.
 
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.