تاریخ : دوشنبه 14 مهر 1399
کد 4043

در بازدید اعضا کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز مطرح شد:

کتابخانه مرحوم چرندابی جزو میراث با ارزش آذربایجان می باشد

طی بازدیدی، اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تبریز با حضور در کتابخانه شخصی میرزا عباسقلی واعظ چرندابی از ساماندهی این مجموعه نفیس خبر دادند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تبریز، در این بازدید که شکور اکبرنژاد، سعید نیکوخصلت و غلامحسین مسعودی ریحان رئیس و اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تبریز حضور داشتند، خانواده مرحوم چرندابی ضمن تشریح جوانب مختلف زندگی اجتماعی و دینی این عالم فقید، به تشریح نحوه جمع آوری کتاب های موجود در این مجموعه و جنبه های ارزشمند بودن آن پرداختند.
گفتنی است آیت الله عباسقلی صادقپور وجدی مشهور به واعظ چرندابی، در سال ۱۳۱۵هجری قمری مطابق با سال ۱۲۷۶هجری شمسی در شهر تبریز به دنیا آمده و سطوح مختلف حوزه را نزد اساتیدی چون آیات سید محمد مولانا، اسماعیل فقیه، سید مرتضی خسروشاهی و عالم ربانی حاج میرزا ابراهیم ابراهیم زاده عطاری و آیت‌الله علی شربیانی فراگرفته است. وی از روزهای نخست طلبگی به فكر تشكیل كتابخانه شخصی افتاد و توانست با تلاش فراوان كتابخانه مهمی تشكیل دهد كه در نوع خود بی نظیر بود. او در مورد چگونگی تشكیل كتابخانه می‌نویسد: ‘… در سایه ذوق فطری به گردآوری كتب متنوعه مشغول شدم تا در عرض سالیان دراز به یاری خداوند بی نیاز موفق به تشكیل كتابخانه‌ای شدم كه اكنون تعداد كتب و رسائل و مجلات آن قریب به ۱۰۰۰۰ جلد بالغ می‌شود و بیش از ۳۰ دوره تفسیر قرآن مجید در كتابخانه شخصی موجود است كه در طی سالهای متمادی با خون دل جمع آوری شده است. كتابخانه ما از كتب مخطوطه نفیسه نادره مقدار كمی و مابقی تماما كسوت طبع را پوشیده اند. نوع كتب شامل تفسیر و حدیث و رجال و تاریخ و طب و تشریح و دائره المعارف و جغرافیا و كتب علوم عصری و قوامیس و فرهنگ‌های مهم عربی و فارسی و تاریخ ادبیات و كتب ادبیه هر دو زبان و… كه در ایران و عراق و تركیه و سوریه و لبنان و مصر و هند و اروپا و غیره طبع و نشر شده اند …’. گفتنی است بخشی از کتابهای وی طبق وصیت مرحوم به آستان قدس رضوی اهدا گردیده است.
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.