تاریخ : دوشنبه 7 مهر 1399
کد 4032

در جلسه وبینار اعضای شورای شهر تبریز مطرح شد:

تصویب لوایح شهرداری با مطالعات کارشناسی بیشتر انجام گیرد/ رسانه ها به حریم خصوصی اعضای شورای شهر احترام بگذارند

اعضای شورای اسلامی شهر تبریز در در جلسه وبینار شورای شهر در خصوص لوایح شهرداری گفتگو و تصمییم گیری کردند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تبریز محمد باقر بهشتی در جلسه شماره ۲۰۰ شورای اسلامی شهر که به صورت وبینار برگزار شد و دستور اول جلسه آن مربوط به بررسی لایحه شـهرداري تبریز مبنی بر اصلاح تبصره 85 از تبصره هـای دائمی بودجه مصوب سـال 99 و تجویز انعقـاد قرارداد بـا موسـسات عـاشورا براي اجرای طرح پروژه حفاظت و توسعه پارك بزرگ تبریز از محل قطعات شهرك طلائیه با قید ضرورت یک فوریت بود گفت: این لایحه در جلسه کمیسیون برنامه و بودجه بررسی شد و لایحه شهردار ی بدین شکل است که این تبصره استناد کرده که به شهرداری اجازه داده میشود برای تامین منابع مالی احداث و توسعه پارک بزرگ پس از اخذ مجوزهای قانونی تا سقف دو هزار میلیارد ریال اقدام کند. 
وی افزود: شهرداری در این لایحه خواستار افزایش این مبلغ است تا بتواند قرارداد ببندد و انتخاب پیمانکار با تصویب شورا نیست و ما فقط باید اعتبار تصویب کنیم که با استناد به تبصره ای که برای پارک بزرگ تصویب کردیم با این لایحه خواستار افزایش مبلغ هستند تا در سال های آتی اعتبار تامین شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به سوال غلامحسین مسعودی ریحان دیگر عضو شورای شهر در خصوص اینکه آیا امکان افزایش میزان مبلغ تصویب شده وجود دارد عنوان کرد: سقف بودجه ما به طوری است که در سال جاری نمیتوان بدون داشتن درآمد، سقف بودجه را افزایش دهیم.
وی با اشاره به اینکه ما یک برنامه پنج ساله تهیه کردیم گفت: به استناد این برنامه اهداف کمی بودجه سال  ۱۴۰۰ تعیین می شود.
محمدباقر بهشتی با بیان اینکه معاون عمرانی شهردار تبریز باید اعلام کند تا بر اساس کدام اهداف کمی در سال های بعدی این میزان پول لازم است گفت: ما بر اساس این برنامه در سال های آتی میتوانیم این لایحه را محقق کنیم و بدون این موارد بیش از سقف بودجه هیچ مبلغی قابل افزایش نیست.

سونیا اندیش رئیس کمیسیون عمران نیز در این جلسه در واکنش به این لایحه شهرداری گفت:
سوالی برای من ایجاد شده که آیا این موضوع مصوب نشده و چرا برای بار دوم مقرر کردید که این موضوع مصوب شود
مشکل موجود مشکل اعتبار است یا پیمانکار.
وی افزود: این قرارداد باید به مبلغ  یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بسته می شد نه دو هزار میلیارد ریال و باید به این نکته نیز توجه کرد که امسال بودجه سقف مشخصی دارد و نمی‌توان در آن تغییر ایجاد کرد مگر اینکه در شاخص‌های کمی برنامه به این موضوع اشاره می‌شد تا معضل براحتی حل شود.

محمدباقر بهشتی در ادامه با بیان‌ اینکه در طرح، موافقت نامه باید به استناد احکام برنامه مشخص شود و بنده با تصویب خارج از برنامه بسیار مخالف هستم .
وی ادامه داد: به استناد برنامه پنج ساله تعهدات شهرداری می‌تواند در قالب آیین نامه مالی باشد.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه  گفت: بنابراین باید این موضوع به استناد کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون عمران آنالیز شود و شورای شهر به استناد برنامه پنج ساله این موضوع را تایید کند و پیمانکار نیز در قالب آیین نامه مالی تعیین شود.

سونیا اندیش بار دیگر در این خصوص با بیان اینکه مشکل آنجاست که در بحث پروژه پارک بزرگ هیچ موضوعی مشخص نبود افزود: باید در خصوص اینکه طرح چیست، چه کاری مقرر است انجام شود شفاف سازی شده و فاز به فاز مشخص شود و طی سال های آتی اعتبار لازم مشخص شود.
وی با پیشنهاد اینکه موضوع به کمیسیون عمران ارجاع شود تا کمیسیون عمران این موضوع را مشخص کنند گفت: سال گذشته این توافق نامه به تصویب شورا رسید و موضوع تفاهم نامه نیز سال گذشته مطرح شد و در صحن تصویب شد.

شهرام دبیری رئیس شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این‌ جلسه با بیان اینکه موضوع مشخص است و در احکام برنامه پنجم نیز به این امر اشاره شده است گفت: پیش از این شهرداری اعتباری برای قرارداد مشخص کرده بود و امروز شهرداری می‌خواهد با مبلغ مشخص این قرار داد را منعقد کند که امروز باید این طرح برای مشاور ارسال شود‌.
وی بابیان اینکه پس از مشخص شدن طرح امکان فاز بندی وجود  خواهد داشت افزود: شهرداری با این مجوز می‌تواند این پروژه را آغاز کند.
رئیس شورای شهر تبریز گفت: اهداف کمی تصویب شده است و کمیسیون ها به صورت کتبی نظرات اصلاحی خود را ارائه دهند. 

سعید نیکو خصلت نیز در این خصوص گفت: برای مشخص شدن اهداف برنامه کمی فرصتی برای ارائه بدهیم و بند احکام در این لایحه مشخص شود و باید بدانیم که طراحان بدون هیچ چشم داشتی مصوبات و درخواست ها را اجرا می‌کنند.

فریدون بابایی اقدم رئیس‌  کمیسیون معماری و شهرسازی نیز با انتقاد از عدم نتیجه‌ گیری مناسب در خصوص دستور اول جلسه گفت: بنظر می آید جلسه به صورت مثبت و با شنیدن نکته نظرات جلو نرفت که پیشنهاد می‌کنم اگر مقدور باشد این موارد را به صورت حضوری با رعایت پروتکل های بهداشتی بررسی کنیم.
وی با اشاره به لزوم برگزاری جلسات حضوری با رعایت پروتکل های بهداشتی اظهار کرد: ما به نفس موضوع شک نداریم که اگر مقدور باشد موضوعات با اهمیت را در جلسه حضوری بررسی کنیم.

محرم محمد زاده دیگر عضو شورای شهر تبریز نیز با بیان اینکه برای وقت همکاران احترام قائل باشیم و موضوعات به صورت تخصصی بررسی شود گفت: این جلسه خروجی مناسبی در این موضوع نداشته است.
وی با انتقاد از عدم رعایت حریم خصوصی اعضای شورای شهر از سوی برخی رسانه ها گفت: عدم توجه به حریم خصوصی اعضای شورا از موضوعات مورد اعتراض من است که متاسفانه برخی از رسانه ها بدون توجه به این موضوع در زندگی خصوصی اعضا دخالت می‌کنند.
این عضو شورای شهر ضمن اشاره به اینکه آسفالت شهری موضوعی است که همه عزیزان در این خصوص زحمت می‌کشند گفت: اما این موضوع وظیفه شهرداران است و نباید با بنر این موضوع را در محلات تبلیغ کرد چراکه این حرکت‌ها شان شهرداری و شورا را پایین می آورد.
محمد زاده افزود: تقدیر و تشکر برای اجرای وظایف بسیار کار نادرستی است که در این خصوص باید اقدامات برابر قانون انجام شود.
نائب رئیس کمیسیون عمران با اشاره به اینکه با اصلاح لایحه در هفته آتی این دستور جلسه برای بار دوم مورد بررسی قرار گیرد از اعضای شورای شهر خواست به صورت مجدد این موضوع بررسی شود تا کارایی آن برای شهر  مناسب باشد.

با تصمیم اعضای شورای شهر لایحه  شـهرداري تبریز مبنی بر اصلاح تبصره 85 از تبصرههـاي دائمی بودجه مصوب سـال 99 و تجویز انعقـاد قرارداد بـا موسـسات عـاشورا براي اجراي طرح پروژه حفاظت و توسعه پارك بزرگ تبریز از محل قطعات شهرك طلائیه با قید ضرورت یک فوریت رای نیاورد و مقرر گردید این موضوع در جلسه آتی به صورت بررسی و در خصوص آن تصمیم گیری شود.
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.