تاریخ : يکشنبه 22 دي 1398
کد 3541

شهردار تبریز :

همکاری دستگاه های مختلف برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز ضروری است

شهردار تبریز گفت: جلوگیری از ساخت و ساز‌های غیر مجاز تنها توسط شهرداری امکان پذیر نیست و تمامی دستگاه ها باید در این خصوص همکاری کنند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تبریز؛ ایرج شهین باهر با ارائه عملکرد ۹ ماهه شهرداری تبریزگفت: تلاش می‌کتیم تا پایان سال حداقل ۷ پارک  در حوزه فضای سبز را به اتمام برسانیم‌ .
وی اضافه کرد: در حوزه آسفالت و مترو در سال ۹۸ کار‌های بسیار بزرگی انجام گرفته است.
شهین باهر با انتقاد از عدم همکاری سایر نهادها  گفت: در بستر رودخانه ساخت و ساز غیر مجاز صورت می‌گیرد که آب و برق و گاز برای آنها داده شده است!
شهردار تبریز تاکید کرد: وظیفه شهرداری ساخت و ساز مسکن نیست اما به دلیل شرایط موجود به این حوزه ورود کرده‌ایم و سازماندهی بافت حاشیه نشین و بافت فرسوده را انجام می‌دهیم که وظیفه دولت است.
وی با اشاره به پروژه مقبره الشعرا تاکید کرد: غلت ورود شهرداری به این پروژه  علت اهمیت این مکان است که درحال حاضر دو پیمانکار شهرداری در آن فعال هستند.
شهردار تبریز اضافه کرد: در محله چوخورلار ۲ هکتار و نیم بافت فرسوده را تملک و باز سازی خواهیم کرد که به اندازه ۳۰ سال گذشته بازسازی انجام می‌شود
در ادامه معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی گفت:  ۱۵۱۷ میلیارد تومان بودجه عمرانی شهرداری در سال ۹۸ است که در ۹ ماهه ۶۵ درصد تحقق یافته که عملکرد عمرانب نسبت به کل بودجه ۴۵ درصد است .
مرتضی موحدنیا با اشاره به تحقق دو برابری تعهد قطار شهری گفت: تاکنونن ۲۶۳ میلیارد در حوزه قطار شهری تحقق است.
وی اضافه کرد: بعضی اوقات در بودجه ردیف خالی داریم در برخی مناقصات شرکت کننده نداشتیم چون ترک تشریفات انجام نشده است. افزایش قیمت و عدم خرید برخی تجهیزات و زمین های قولنامه‌ از عمده مشکلات عمرانی شهرداری است
موحد نیا تاکید کرد:  بودجه مصوب جاری تکراری ۱۶۸۷  میلیارد تومان است که سهم ۹ ماهه ۱۲۶۵ میلیارد است که عملکرد دوره ۸۳۷ میلیارد یعنی ۶۶ درصد تحقق دوره است   که ۷۰۰ میلیارد تومان آن حقوق و دستمزد می‌باشد.
معاون فنی وعمرانی شهردار تبریز با ارائه گزارش عملکرد عمرانی کل شهرداری و مناطق شهرداری را تقدیم اعضای شورای شهر کرد.
محمدحسین اسحقی اضافه کرد: در زمینه آسفالت ریزی باید بودجه آسفالت را در سال آینده  ۱۰۰ درصد افزایش دهیم تا بتوانیم پاسخگوی نیاز مردم باشیم.
اسحقی گفت: ۲۷۶ مناقصه در ۹ ماهه سال جاری  توسط معاونت عمرانی اجرا شده است که در ۳۹ درصد مناقصات پیمانکار شرکت نکرده که این امر عمدتا در مناطق محروم است و ما به دلیل عدم ترک تشریفات در این زمینه با مشکل مواجه هستیم.
وی اضافه کرد: در ۹ ماهه ۲۰ پروژه کلان عمرانی افتتاح و ۴۶ پروژه در شرف افتتاح و بهره برداری است .
اسحقی با اشاره به نهضت آسفالت اضافه کرد: ۹۰ هزارتن نسبت به ۹ ماهه سال قبل بیشتر آسفالت ریزی در تبریز انجام شده است و در این میان سازمان عمران در سال های اخیر نسبت به افزایش کیفیت آسفالت اقدام کرده است.
معاون فنی و عمرانی شهردار تبریز گفت: به مناطق دهگانه شهرداری اعلام شده در فصل سرما برای لکه‌گیری از آسفالت سرد استفاده کنند تا مردم شاهد وجود خرابی در آسفالت نباشند.
 وی با اشاره به انجام آسفالت ریزی اساسی در خط BRT شرکت واحد اتوبوس رانی گفت: از تکنولوژی‌های جدید در آسفالت ریزی خطوط استفاده کردیم تا مردم در استفاده از این خط آسایش بیشتری داشته باشند و از فرسودگی اتوبوس‌ها جلوگیری شود.
وی افزود: پروژه پارک بزرگ تبریز به عنوان استراحت گاه جدید مردم تبریز در حال اجرا است. در موضوع استخر پارک بزرگ تبریز به دلیل برخی شیطنت‌‌ها از آبگیری جلوگیری شد که این استخر آماده بهره برداری است.
اسحقی تصریح کرد: مسقف سازی فاز دو گلزار شهدا تا پایان سال افتتاح خواهد شد.
سعید نیکو خصلت  با اشاره به حجم کارهای عمرانی در شهرداری تبریز فراتر از حد انتظار است گفت: عمده پروژه‌های شهرداری در سکوت رسانه‌ای انجام می‌شود .
وی افزود: در شورای پنجم در زمینه‌های اجرایی دقت شده تا پروژه‌های شروع شده در توان شهرداری باشد و پروژه تمام نشده‌ای وجود ندارد.
فریدون  بابایی اقدم نیز با بیان اینکه در کل می‌توان گفت عملکرد عمرانی شهرداری با توجه به وضعیت موجود مثبت است تاکید کرد: در برخی پروژه‌‌ها با نبود پیمانکار مواجه هستیم.
وی گفت: در زمینه‌های نظارتی برخی کاستی‌ها وجود دارد که باید شورای شهر مکانیزمی برای نظارت بر اجرای پروژه‌های شهرداری در نظر بگیرد.
این عضو شورای اسلامی شهر تبریز با بیان اینکه به دلیل نبود بودجه‌ مسیر‌ گشایی‌ها با مشکل روبرو هستند  تصریح کرد:  بودجه مسیرگشایی به صورت مناسب تحقق نیافته است.
بابایی اقدم ادامه داد: برای ارایه گزارش از پیشرفت پروژه ها باید سازوکاری تعریف کنیم تا از رقم سازی در شهرداری جلوگیری شود.
وی گفت: شهرداری باید در فصل بودجه ریزی نیازها را به صورت شفاف اعلام کند
بابایی اقدم در ادامه تصریح کرد:  فکر و ذکر شهرداران مناطق پرداخت حقوق است و از تکالیف عمرانی خود غافل شده اند.
عبداله تقی‌پور همچنین گفت:  بدون در نظر گرفتن ارقام تکراری باید بودجه عمرانی اعلام شود .
این عضو شورای اسلامی شهر تبریز اظهار داشت: چندین پروژه به صورت غیر مصوب شورا انجام شده که در بودجه مصوب ۹۸ نبوده است.
وی اظهار داشت: قرار بود در موضوع دوکمال از باغ های موجود محافظت شود باید نظارت شود تا فضای سبز و باغ‌های موجود از بین برود .
غلامحسین مسعودی ریحان گفت:  شهرداری در زمینه اطلاع رسانی کارهای انجام شده کم‌کاری کرده است .
وی اضافه کرد: اگر از بودجه مصوب بیشتر هزینه شده است باید با ارسال لایحه از شورای شهر مجوز می‌گرفتند.
خزانه دار شورای اسلامی شهر تبریز اظهار داشت: در مسیر گشایی ها و اجرای پروژه ها نظر شهروندان و شورای شهر مد نظر قرار گرفته می شود .
محمدباقر بهشتی با بیان اینکه در مشهد  خزانه متمرکز را اجرا می کنند و واقعا موفق هستند تاکید کرد: از آقای شهردار می خواهم دستور عملیاتی کردن بودجه متمرکز را اعلام کنند که این کار موجب سلیقه زدایی  در مناطق می شود.
وی گفت : ۱۵۰۰ میلیارد تومان بودجه در ۹ ماه تحقق یافته که حدود ۷۳۴ میلیارد هزینه عمرانی است


 
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.