تاریخ : سه شنبه 6 فروردين 1398
کد 3083

دکتر سعید نیکو خصلت:

همزمانی سیل و تحویل سال نو!

یادداشت
آنچه که امروزه به لطف فناوری‌های جدید شاهد آن هستیم افزایش تصاعدی پیامک‌های تبریک برای یکدیگر است و اینکه اثربخشی این حجم از تبریکات در رویدادها و وقایع مثبت روزمره زندگی مردم چه میزان است و آیا درونی است و یا برای حفظ ظاهر، خود سوالی است که دست‌یابی به پاسخ صحیح آن می‌تواند بسیار قابل تامل باشد! و مسلماً سرویس‌های همراه اول، ایرانسل و شبکه‌های اجتماعی به‌دلیل سود دهی بسیار زیاد آن از میزان و حجم آن و میزان گردش مالی آن هیچگاه آماری در اختیار کاربران قرار نمی‌دهند و جدای از میزان گردش مالی آن به‌نظر می‌رسد که اعتیاد به پیامک و فضای مجازی اعتیاد جدیدی است که می‌تواند خطرناک‌تر از اعتیادهای دیگر تلقی شود و کما اینکه در تعیین اینکه این حجم شبکه ارتباطاتی گسترده تاکنون در تغییر رفتارهای شهروندی، حفظ محیط زیست، بهبود وضعیت معنوی جامعه، کارآفرینی، بهبود روحیه کارهای تیمی و اجتماعی چه میزان موثر بوده است باید تحقیقاتی علمی صورت گیرد و البته در خصوص غالب منفی آن نیز همچنین!
با همه‌ی این‌ها می‌خواهم در پس این سیل‌های خانماسوز اشاره‌ای داشته باشم به رفتارهایی که در این شرایط باید مدنظرمان باشد:
1.  ابتدا دقت کنیم که در این اثناء اگر کمکی از دستمان برمی‌آید انجام دهیم. این کمک‌ها می‌توانند شامل مواردی از قبیل مالی، اقلام مورد نیاز و حضور فیزیکی و یا دادن قوت قلب در فضای مجازی و یا واقعی باشند.
2.  توجه به قسمت‌های مثبت داستان و ارسال آن به فضای مجازی و رسانه‌ها و دوری از نشر تصاویر و اخبار هولناک و ناراحت‌کننده
3. دوری از برعهده گرفتن نقش "گلام" در کارتون گالیور و گفتن اینکه دیدید که من گفته بودم و من می‌دونستم کار همه‌مون تمومه و ...! از دیدگاه عارفان در زندگی هیچ چیز اتفاقی نیست و هر مشکلی را می‌توان برایش دلیل یا دلایلی معنوی عنوان نمود. در شرایط بحران  و بلایای طبیعی شاید درجه خدمت به خلق، نوع دوستی و میزان تحمل ما در مقابل دشواری‌ها و نهایتاً ایجاد وضعیتی و راهی امیدبخش مد نظر اصلی باشد و واقعاً در چنین لحظاتی عیار واقعی یک فرد یا جامعه مشخص می‌شود.
هر گاه که جنبش‌های اجتماعی کمک‌رسانی را می بینیم بسیار خوشحال می‌شویم و هرگاه سازهای ناامیدی نواخته می‌شود دلسردی برایمان مستولی ‌می‌شود! راستی ما از کدام گروه هستیم؟!
چه دانستم که سیلابی مرا ناگاه برباید
چو کشتی‌ام دراندازد میان قلزم پر خون  مولانا

ششم فروردین ۱۳۹۷
نیکوخصلت
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.