تاریخ : دوشنبه 8 بهمن 1397
کد 3030

گزارش دکتر سعید نیکوخصلت از سفر باکو با موضوع نیروگاه تولید برق از پسماندهای شهری

این سفر با حضور دکتر سعید نیکو خصلت ، دکتر علی آجودان زاده ، دکتر محرم محمدزاده و مهندس کریم صادق زاده از اعضای شورای اسلامی کلانشهر تبریز به منظور بازدید از نیروگاه تولید برق از پسماندهای شهری شهر باکو در کشور جمهوری آذربایجان بود.
سفر اعضای شورای شهر تبریز به همراه گروه کارشناسی قوی و خبره صورت گرفت. چهار جلسه چهار ساعته و بازدید مفصل از نیروگاه تولید برق از پسماندهای شهری، حاصل این سفر بود. به استحضار مردم عزیز تبریز، اهالی رسانه و اعضای محترم شورا و کارشناسان بزرگوار عرض می‌کنم: در ساخت این نیروگاه، استانداردهای بالای محیط‌زیستی رعایت شده است. خوشبختانه مدیر کل محیط زیست استان و مدیر کل پایش کشور نیز در این سفر حضور داشتند. جالب این که مکان نیروگاه به دلیل استانداردهای بالای محیط زیستی، بعضا در کشورهایی در محدوده داخل شهر هستند به عنوان مثال در داخل شهر موناکو یا زمین اسکی کودکان در سقف نیروگاه کپنهاگ احداث شده است. با توجه به اینکه با تحریم ها روبرو هستیم، این پروژه می‌تواند تبدیل به یک رزومه اقتصادی خوب برای شهر به حساب آید.

CNIM یک شرکت فرانسوی با ۱۵۰ سال سابقه در امر تولید انرژی و ساخت کشتی های بخار و ۵۳ سال سابقه در ایجاد نیروگاه است و در این نوع پروژه‌ها، اعتبار کاری بالایی دارد. از لحاظ فنی می‌توان به سیستم بسته بخار و استفاده از تنها ۸۰ لیتر آب به جای ۲۰۰۰ لیتر برای هر تن پسماند اشاره کرد. از خاکستر مواد آلوده نیروگاه، برق حداقل ۳۰ هزار خانوار تولید می‌شود. نکته مهم تصفیه شیرآبه است که شرکت طرف قرارداد بر عهده خواهد گرفت. بر اساس مذاکرات انجام شده، انتقال تکنولوژی نیز به کشور نیز انجام خواهد شد. انتقال فرهنگ کار و مدیریت یک شرکت موفق در سطح جهانی به شهر تبریز و اشتغال ۱۰۰ نفر نیروی کار می تواند از نتایج دیگر این پروژه باشد و باید توجه کنیم که با اجرای این پروژه، تبریز در این مورد پیشرو خواهد بود و می توان امتیازهایی را از شرکت مربوطه به لحاظ ایجاد تسلل‌وار بازارهای بعدی در سطح کشور در قرارداد فی مابین مزایایی را لحاظ نمود.

در این تکنولوژی کاهش حجم لندفیل از هزار تن به هجده تن خواهد رسید. از آسیب به لایه اوزون جلوگیری می‌شود باید توجه کنیم که تکنولوژی CNIM بالاتر از چینی ها و کشورهای بلوک شرق است.
در خصوص مسائل مالی نیز لازم به توضیح است که صندوق توسعه ملی دو میلیارد دلار بودجه برای تولید انرژی های پاک اختصاص داده است و شهرداری از ارائه ضمانت‌های لازم معاف است و این امر بر عهده دولت و وزارت نیرو خواهد بود و خرید برق نیز توسط وزارت نیرو خواهد بود. در انجام این پروژه برای زباله های بیمارستانی مدیریت ویژه اعمال می شود. در تحقیقاتی که انجام گرفته است مشخص شده است که کشورهایی که سیستم تبدیل پسماند به انرژی دارند در امر کمپوست نیز موفق هستند و جالب اینکه فرهنگ کاهش تولید زباله در شهر تسریع شده و ارزش پسماند برای مردم به‌عنوان طلای کثیف مشخص می‌شود و البته باید توجه کنیم که مشاورین محیط زیستی شورای شهر تاکید بر حفظ آب و خاک دارند و اعتقاد دارند که نباید بیشتر به این سمت حرکت کنیم و به نوعی خاک را با استفاده از کمپوست غنی تر نمائیم به به نظر می رسد باید جلسات کارشناسی همچنان ادامه یابد. شهردار تبریز و رئیس کمیسیون محیط زیست حتما باید از این نیروگاه دیدن کنند و کمیسیون خدمات نظرات کارشناسی ارزشمندی را در طول سال گذشته انجام داده اند که به نوعی در طول سفر کمک فراوانی را در راستای تحلیل ها و بحث ها و سوال های گروه اعزامی مفید واقع می شد.
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.