تاریخ : چهارشنبه 6 تير 1397
کد 2511

دکتر محمد باقر بهشتی:

مشکلات آدرس یابی در تبریز باید رفع شود

شهرداری برای تامین رضایت مردم باید تابلوهای خیابان ها و کوچه ها و پلاک کوبی ساختمان ها را تکمیل کند.
اگر در شهر تبریز بگردیم متوجه خواهیم شد بسیاری از خیابان ها و کوچه ها نه فقط تابلوی راهنما ندارند بلکه تعدادی از آن ها چندین اسم دارند و تعدادی زیادی از ساختمان های شهری (اعم از مسکونی ، اداری و تجاری )پلاک ندارند.
به دلیل وجود مشکلات فوق الذکر یافتن آدرس در تبریز مستلزم صرف وقت زیاد و در نتیجه تحمیل هزینه های اجتماعی است.
واقعیت این است  در تبریز مشکل نام گذاری معابر یک مشکل جدی است ، نه خیابان ها نام واحد و ضابطه مند دارند و نه کوچه ها . معمولاً اگر خیابانی به خیابان های شهر افزوده شود یک نامی در بین مردم مرسوم می شود و بعد از مدتی شهرداری نام دیگری را بر آن می گذارد که دیگر مورد استقبال شهروندان قرار نمی گیرد.نمونه آن نام گذاری خیابان 17 شهریور به خیابان علامه طباطبائی یا نام گذاری خیابان آبرسان به نام 7 تیر است.
مشکل دیگر در نام گذاری محلات یا معابر ، فقر نام گذاری است که متاسفانه به جای آن که برای محلات تبریز نام معنی دار انتخاب شود تلاش شده نام محلات تهران برای تبریز گذاشته شود مانند زعفرانیه ، مرزداران ،پاسداران  و خاوران
ضمناً در نام گذاری معابر گاهی افراط و تفریط وجود دارد . زمانی که شهریار  زنده بود معبری  به نام او وجود نداشت اما بعد از وفاتش مکان های زیادی نام شهریار یافته اند.
معضلات نام گذاری چنان فراوان است که خود شهروندان تبریز هم به راحتی نمی توانند به سادگی آدرسی را پیدا کنند و طبیعتاً گردشگران سایر شهرستان ها و استان ها و علی الخصوص گردشگران خارجی مشکلات شان چند برابر است .
اهمیت رفع مشکلات چنان است که شورای شهر تبریز به شهرداری اعلام کرده در سال 1397 کلیه معضلات نام گذاری بر طرف شود .این سیاست گذاری در بودجه سال 1397 نیز به تصویب شورا رسیده و اگر شهرداری می خواهد رضایت مردم را جلب کند باید در این امر مهم و کم هزینه  و بسترسازی گردشگری داخلی و خارجی همت گمارد.
انتظار از شهرداری است که تکمیل تابلوهای راهنمای (معابر) و پلاک کوبی ساختمان های شهر را جدی بگیرد و با استفاده از اصول علمی و تجربه دیگر شهرها و با تحمیل هزینه های کم رضایت شهروندان را جلب کند.
 
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.