تاریخ : سه شنبه 22 خرداد 1397
کد 2467

در جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز مطرح شد

برنامه ریزی برای کاهش آسیب های اجتماعی ضروری است

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز، با ابراز نگرانی نسبت به افزایش میزان آسیب های اجتماعی در تبریز، برنامه ریزی برای کاهش این آسیب ها را جدی دانست.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر تبریز؛ فرج قلیزاده در جلسه کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تبریز که با حضور مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان‌شرقی، اعضا کمیسیون شورای اسلامی شهر تبریز، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجان شرقی، مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی،  قائم مقام ریاست و معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد، گفت: امروزه تمام جوامع بشری به نوعی درگیر با آسیب های اجتماعی هستند.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی تبریز اضافه کرد: از زمان افزایش نیازمندی‌های انسان و کاهش رفاه و معیشت و به تبع افزایش فقر و آسیب‌های اجتماعی در جوامع فراگیر و رشد صعودی یافت.
وی افزود: این موضوع به عنوان یک عامل اساسی، کماکان مورد نظر بسیاری از ارگان ها و دستگاه های اجرایی است، بطوریکه از گذشته جوامع بشری را درگیر کرده است.
قلیزاده ادامه داد: با وجود این موضوع اما ارگان های و نهادهای مربوطه به دلیل عدم جامعیت برنامه، نتوانسته اند به نتیجه مطلوب برسند.
وی بیان کرد: نکته دوم در این بحث قبول و باور داشتن آسیب های اجتماعی است، متأسفانه در جامعه کنونی به برخی آسیب ها نگاه درستی نمی شود که این خود عامل مهمی در رشد آسیب ها و بعد ها صرف هزینه های هنگفت برای مقابله با آنهاست.
وی با اشاره به اینکه هم افزایی می تواند در رفع آسیب های اجتماعی موثر واقع شود گفت: استفاده از شورای محلات و مردم که با مشکل محلات خود آشنا تر هستند می تواند در امر مقابله با آسیب ها موثر واقع شود.
 
  باید در ارتباط با آسیب های اجتماعی، رویکرد علمی را دنبال کنیم
در ادامه این جلسه مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی نیز با ارائه آمار برخی آسیب های اجتماعی در استان گفت: در ارتباط با آسیب های اجتماعی رویکرد علمی را دنبال می کنیم و در این زمینه تلاش می کنیم از همه ظرفیت های مراکز علمی و دانشگاه ها استفاده کنیم.
بهروز مهدوی استفاده از ظرفیت های مردمی و تشکل های مردم نهاد را از دیگر رویکردهای مدیریت استان برای برخورد با آسیب های اجتماعی بیان کرد.
وی از اعتماد، مشارکت داوطلبانه، پاسخگویی شفاف و قانونی بعلاوه همکاری و وفاداری  به عنوان سرمایه اجتماعی کشور یاد کرد و گفت: اگر این سرمایه اجتماعی به درستی صیانت شود و رشد یابد مهار آسیب های اجتماعی هم آسان خواهد بود.
وی ابراز امیدواری کرد برگزاری این  جلسات بتواند زمینه های شناخت درست از آسیب های اجتماعی و مقابله عملی با آن را برای مدیران فراهم کند.
مهدوی در بخش دیگری از سخنان خود حاشیه نشینی را آبستن بسیاری از آسیب های اجتماعی دانست و مهمترین آنها را اعتیاد عنوان کرد.
وی گفت: برگشت از مسیر اعتیاد سخت و گاهی غیر ممکن است لذا باید به پیشگیری بیشتر از درمان بها داده و برنامه ریزی کنیم.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی ادامه داد: متاسفانه بر خلاف تصورها وضعیت روستا ها از نظر مصرف مواد مخدر سنتی بسیار خطرناک تر از شهرها است.
مهدوی تاکید کرد: ما باید از نظر ذهنی افراد را طوری قانع کنیم که سراغ مواد مخدر نروند و گرنه راهکارهای موقت مانند جلوگیری از توزیع نتیجه چندانی نخواهد داشت.
وی با بیان این که از  پنج آسیب اجتماعی در کشور اعتیاد در اولویت اول قرار دارد گفت: وقتی رهبر معظم انقلاب با شنیدن وضعیت اعتیاد در کشور گریه کرد یعنی ما باید بیشتر و مضاعف تلاش کنیم.
   
روش های سنتی برای مقابله با فقر عامل اصلی گدا پروری / کمیته امداد صرفا یک صندوق صدقات نیست
مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجانشرقی گفت: شهروندان کمیته امداد را یک صندوق صدقات بشمار می آورند که تنها وظیفه ی امداد رسانی به فقرا و تامین منابع مالی آنها را به عهده دارند.
محمد کلامی اظهار داشت: فقر عامل اصلی آسیب های اجتماعی و در این میان مهمترین عامل فقر، نبود آموزش های اجتماعی و فرهنگسازی برای رفع این معضل از طرق اصولی و اساسی است.
وی خروجی هر آسیب اجتماعی از جمله اعتیاد، طلاق و ... را ورودی افراد آسیب دیده به مراکز و نهادهای حمایتی دانسته و تاکید کرد: حمایت های مالی توسط نهادهای حمایتی خود میتواند عاملی برای افزایش میزان معضلات اجتماعی شود.
کلامی افزود: برای مثال میتوان به معتادی اشاره کرد که با اتکا به کمک نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد، با خیالت راحت بدون در نظر گرفتن  رفع مشکل خود به رفتارهای ناهنجار ادامه داده و در اکثر موارد مستمری خانواده را نیز خرج مصرف مواد خود می کند.
مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجانشرقی ادامه داد: در موارد دیگر کمک مالی نهادهای حمایتی باعث تن پروری و عدم تلاش برخی از مستمری بگیران برای اشتغال و کسب درآمد شده است.
کلامی با اشاره به دیگر مشکلات ناشی از حمایت های مالی تاکید کرد: راهکار خروج از فقر دیگر از مسیر مسایل اقتصادی نیست و باید از طریق فرهنگی و آموزش ها به این معضل پایان داد.
وی روش های سنتی و بدون برنامه برای مقابله با فقر را عامل اصلی گدا پروری دانست و خواستار ساماندهی روش های حمایتی شد.
مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجانشرقی ادامه داد: این روشها با تزریق راه حل های مالی، روش های اصلاحی ما را در راستای حل مشکلات از طرق فرهنگی دچار معضل می کند.
کلامی گفت: در این راستا و برای برنامه محور کردن این کمک ها خواستار استفاده از ظرفیت های شهرداری و شورای اسلامی شهر تبریز برای ایجاد بسترهای فرهنگی هستیم.
  
سلامت اجتماعی در کنار سلامت روان و جسمی جزو ارکان اساسی یک کشور است
 
مدیرکل بهزیستی استان آذربایجان‌شرقی نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه سازمان بهزیستی  در قانون برنامه توسعه ششم، مسؤولیت سلامت اجتماعی را بر عهده دارد، گفت: سلامت اجتماعی در کنار سلامت روان و جسمی جزو ارکان اساسی یک کشور است و باید به آن توجه شود.
محسن ارشدزاده خاطرنشان کرد : آسیب‌های اجتماعی قابل کنترل است و فقط باید برنامه و راه مقابله برای آن داشت.
ارشدزاده با اشاره به اینکه گروه‌های در معرض آسیب همانند جوانان، نوجوانان، دختران، زنان و کودکان هستند، افزود: باید این افراد بیشتر از سایر گروه‌ها مورد توجه و آگاه‌سازی و مهارت‌آموزی در مقابله با آسیب‌های جدید برای این طیف مهم قرار گیرد.
وی گفت: دولت مسئولیت سیاستگذاری کلان را بر عهده دارد و ما معتقدیم بیشترین مسؤولیت در این مسیر بر عهده خانواده، جامعه و گروه‌های مردم‌نهاد است.
مدیرکل بهزیستی استان آذربایجان‌شرقی ادامه داد: زیرا اگر خانواده‌ای در قبال اعضای خانواده‌اش احساس مسؤولیت نکند آسیب‌های اجتماعی گسترش خواهد یافت.
ارشدزاده بیان کرد: بهزیستی استان در راستای وظایف ذاتی که بر عهده دارد، برنامه متعددی برای پیشگیری و کنترل داشته که مهم‌ترین برنامه توسعه اورژانس اجتماعی در برای مقابله با آسیب‌های است.
وی ادامه داد: راه‌اندازی خانه امن و سلامت برای زنان و دختران که جدا شده‌اند همچنین خانه کودکان خیابانی و خانه امید مهر در تبریز، پایگاه خدمات اجتماعی راه‌اندازی مرکز بازپروری برای زنان و دختران آسیب‌دیده از جمله برنامه‌های انجام گرفته بهزیستی استان است.
ارشدزاده ادامه داد: استان آذربایجان‌شرقی یکی از استان‌های بزرگ کشور است که در منطقه مرزی قرار دارد و این می‌تواند مزیت و تهدید برای ما باشد ولی با وجود شرایط جغرافیایی، آسیب‌های اجتماعی در استان کنترل شده است و کودکان خیابانی و کار بسیار کم داریم.
مدیرکل بهزیستی استان اظهار کرد: با فعال شدن تمام اورژانس‌های اجتماعی، مداخلات و اقدامات به صورت جدی خواهد بود.
 
افزایش سطح سواد سلامت شهروندان عاملی برای کاهش آسیب های اجتماعی
 
در پایان نیز قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز افزایش سطح سواد سلامت شهروندان را برابر با کاهش میزان آسیب های اجتماعی در جامعه دانست.
علی اکبر طاهراقدم گفت: افزایش سطح سواد سلامت و اجتماع محور کردن آن در زمینه پیشگیری از بروز بیماری‌ها و تحمیل هزینه‌های سنگین بسیار کاربردی و موثر است
وی افزود:  اعضای جوانان هلال احمر نیرو‌های بسیار توانمندی هستند که در کاهش پیشگیری از این نوع آسیب‌ها می‌توانند برنامه و فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی متنوعی برگزار کنند.
طاهر اقدم اظهار داشت: در این راستا طرحی پیش بینی شده که هفتصد نفر از نیروهای داوطلب از طریق هلال احمر در زمینه های مختلف از جمله پیشگیری، کنترل و درمان بصورت علمی و با تکیه بر مدل شیپ آموزش دیده و این اطلاعات را به 40 نفر از گروه های همسان خود انتقال خواهند داد.
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با تاکید بر عملی و کاربردی بودن اجرای این طرح تاکید کرد: آسیب های اجتماعی یک آسیب همگانی است و احتمال درگیری هر فرد از خانواده های خود ما نیز با این مشکلات وجود دارد.
وی ادامه داد: رفع و کاهش این معضلات وظیفه ای است که باید بصورت جدی و اساسی توسط تمامی نهادهای مربوطه به آن رسیدگی شود تا هر چه زودتر شاهد کاهش و حتی از بین رفتن این معضلات باشیم.
 
 
 
 

 
نظرات شما
captcha refresh
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.