تاریخ : چهارشنبه 2 بهمن 1392
کد 110

گفتگو با دکتر شهین باهر عضو شورای شهر تبریز

آمادگی مقابله با زلزله را نداریم!
 عضو شورای شهر تبریز می گوید طبق آمار در صورتی که زلزله شب رخ دهد نزدیک 440 هزار نفر در لحظه اول کشته خواهند شد.

دکتر ایرج شهین باهر در گفتگویی در خصوص دعوت از کارشناسان سازمان زمین شناسی به شورای شهر تبریز، ضمن تاکید بر هدف گذاری در این مورد و آگاه سازی اعضای شورا و مردم در خصوص بزرگی و خطرات زلزله تبریز تاکید کرد: در 12 زلزله گذشته تبریز 70 تا 80 در صد مردم از بین رفته اند و شهر نابود شده است. امروز هم گسل شمال تبریز دارای حرکت بالای 7 ریشتر است و کارشناسانی که اخیرا  چین خورده گی را بررسی کرده اند، زلزله بالای 7.5 ریشتر را پیش بینی  می کند.

این عضو شورای شهر با اشاره به اینکه حرکت گسل تبریز در بازه زمانی 200 تا 250 ساله اتفاق می افتد ابراز داشت: از آخرین زلزله تبریز 232 سال سپری شده است و ما می دانیم این زلزله در صورت وقوع چه خساراتی به بار خواهد آورد ولی اقدامی نمی کنیم. وی افزود: زلزله 7.5 ریشتر اتفاق خواهد افتاد. شک نکنید!

شهین باهر درباره آمادگی شهر تبریز در برابر زلزله احتمالی با اشاره به مشکلات مرتبط با زلزله ارسباران در دو سال پیش ابراز داشت:  زلزله 4 ریشتر شهر تبریز را به تعطیلی کشاند و این نشان می دهد شهر ما اصلا آمادگی لازم برای زلزله را ندارد و همچنین امکانات لازم برای مقابله با خسارات زلزله هم وجود ندارد.

این عضو شورای شهر با انتقاد از عدم وجود آمار صحیحی از خانه های مقاوم در برابر زلزله بالای 6.5 ریشتر گفت: با نبود چنین آماری و صرفا در یک نگاه کلی می توان تخمین زد که در زلزله بالای 7 ریشتر مناطق حاشیه ای و فرسوده کلا از بین می رود.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تبریز در خصوص میزان کشته ها در ثانیه اول زلزله گفت: طبق آماردر صورتی که زلزله شب رخ دهد نزدیک 440 هزار نفر در لحظه اول کشته خواهند شد. وی افزود: با اینکه اعلام شده در صورت وقوع زلزله در روز، آمار کشته ها در ثانیه اول به 24 هزار نفر کاهش خواهد یافت ولی به دلیل معماری غلط در شهر و نماهای سنگین ساختمان ها و نماهای شیشه ای که اگر از بلندی رها شوند می توانند بسیار خطر آفرین باشند، در روز ما همان 440 هزار کشته را در پیاده رو ها خواهیم داشت.

شهین باهر با اشاره به این مطلب که آمادگی مقابله با زلزله را نداریم و در ضمن از افزایش خطرات نیز جلوگیری نمی کنیم افزود: به دلیل برخی از بورس بازی ها که همه از آن اطلاع دارند شهر تبریز به در محدوده گسل ها گسترش یافته است و بهترین و امن ترین مکان ها برای شهرسازی در جنوب شهر، تبدیل به شهرک صنعتی شده اند و به دلیل سمت وزش بادها، این شهرک های صنعتی آلودگی را وارد شهر می کنند و مشکلات دیگری بوجود می آورند.

وی با اشاره به لزوم جلوگیری از ساخت و ساز بر روی گسل و حفظ حریم 500 متری از گسل ابراز داشت: هم اکنون دقیقا بر روی ترک های گسل که در زلزله ورزقان 90 سانت از هم فاصله گرفته اند در حال ساختن آپارتمان 12 طبقه هستیم! وی با اشاره به این بحث در کتاب "زلزله های تبریز"  که در زلزله های گذشته این شهر، زمین 50 متر حرکت کرده بود و مردم باغمیشه به این دلیل حدود 100 سال با یکدیگر درگیر بودند افزود: امروزه در میدان فهمیده 30 طبقه مجوز داده ایم و برج هایی که در این منطقه در حال خاک برداری است با کمترین اشل سفر در حال ساختند و در آن واحد حدود 4000 نفر می تواند  در آن حضور داشته باشد. که این مسئله واقعا خطرناک است.

شهین باهر با تاکید بر فرهنگ سازی و آشنا کردن مردم با خطرات زلزله افزود: قصد داریم مردم را بیدار کنیم که کسانی که روی گسل زندگی می کنند دقیقا روی  روی بمب هستند. نگوییم این تشویش اذهان عمومی است با آگاه کردن مردم به جایی باید برسیم که مردم خودشان انتخاب کنند که منظریه و دوری از گسل را انتخاب کنند و یا باغمیشه و زندگی روی گسل.

وی درباره آمادگی شهر تبریز در خصوص عملیات نجات بعد از زلزله با اشاره به برخی از اتفاقات در سالهای گذشته گفت: مدیریت بحران در شهر تبریز یعنی یک خودرو هومر. نه خبری از است هلیکوپتر و نه امکانات دیگر و در صورت کمک خارجی ها، محلی برای نشستن هلیکوپترشان وجود ندارد.

شهین باهر در پایان در زمینه اقدامات شورا برای مقابله با زلزله گفت:  قصد داریم در چهار سال آتی 10 پارک یک هکتاری احداث کنیم که در زمان وقوع زلزله به مرکز مدیریت بحران تبدیل شود و افزود: قطعا  حیات و ممات یک شهر به همین موارد بستگی خواهد داشت.
powered by : ITShams

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شورای شهر تبریز می باشد.