اوقات شرعی 
 
 معرفی مهندس علی باغبان

زندگی نامه مهندس علی رضا نوای باغبان (معروف به علی باغبان)
در خانواده ای متدیّن و متوسّط به سال 1340 هجری خورشیدی ، در شهر تبریز تولّد یافت . پدر او کربلایی مصطفی نام داشت که به تعلیم علوم قرآنی می پرداخت و از معتمدین محله ی کوچه باغ تبریز بود . مهندس باغبان متأهل بوده و  دارای دو فرزند پسر می باشد .

سوابق علمی :
او پس از پایان دوران ابتدایی و راهنمایی ، در دبیرستان فردوسی تبریز و در رشته ی ریاضی فیزیک به تحصیل پرداخته و موفق شد که در سال 1359 ، مدرک دیپلم خود را اخذ نماید .

وی پس از اتمام جنگ تحمیلی ، وارد عرصه ی علم شده و از سال 68 تا 72 ، تحصیلات دانشگاهی خود را از دانشگاه تبریز ، با رشته ی برنامه ریزی شهری آغاز نمود .
رشته ی برنامه ریزی شهری که به عنوان یک تخصص میان رشته ای است ، در برگیرنده ی تمامی اطلاعات و تخصص های مدیریت شهری محسوب می شود .
او از سال 1372 تا سال 1376 در دانشگاه امام حسین (ع) و دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران ، به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و در رشته ی جغرافیای سیاسی پرداخت .
وی همچنین دارای مدرک بودجه ریزی عملیاتی از  کشور سنگاپور میباشد.

فعالیت های سیاسی و اجتماعی :
فعالیت های سیاسی و اجتماعی خود را از همان دوران نوجوانی آغاز کرد و در ایام جوانی ، همراه با مردم قهرمان و انقلابی تبریز   به مبارزه علیه رژیم ستمشاهی پرداخت.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، هم زمان با تحصیلات متوسطه ، در سال 1358 به نیرو های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست و در سال های 59 و 60 ، مسئول پذیرش سپاه استان بود که در جذب نیروهای نسل اول سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، تلاش مؤثری به عمل آورد .
در سال 1360 که بیست ساله بود ، به فرماندهی سپاه شهرستان سراب برگزیده شد .
او به جهت حضور در جبهه های حق علیه باطل ، از همان سالهای آغازین جنگ ، در عملیات های مختلف حضور پیدا کرد . 
از جمله مناطق عملیاتی و عملیات هایی که وی در آن ها حضور داشت ، می توان به منطقه ی عملیاتی سوسنگرد و عملیات های خیبر ، والفجر مقدّماتی و والفجر 4 اشاره کرد .
از سال 1363 تا پایان جنگ تحمیلی هم در مناطق عملیاتی غرب و جنوب حضور مستمر داشت و در قرارگاه نجف و لشکر 31 عاشورای آذربایجان ، به خدمت خود ادامه داد .
در عملیات های والفجر 8 ، کربلای 4 و بیت المقدّس 2 نیز به عنوان معاون و فرمانده یگان دریایی( گردان طارق ) لشکر سرافراز عاشورا  حضور یافت .
در سال 1370 ، بنابر تصویب فرماندهی معظّم کلَ قوا ، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای به درجه ی سرتیپی و افتخار سرداری ، نائل گشت .

فعالیت های فرهنگی و اجرایی  :
از مهمترین فعالیت های فرهنگی وی در عرصه ی صیانت از ارزش های شهیدان ایران اسلامی ، تشکیل نیروی مقاومت بسیج سپاه استان آذربایجانشرقی بود که سال های زیادی در بین بسیجیان و پایگاه های مقاومت ، به خدمت پرداخت .
مهندس علی باغبان از مؤسسان و رئیس هیئت مدیره مؤسسه ی قرآنی مهد قرآن استان ( بزرگترین تشکل مردمی قرآنی منطقه شمالغرب کشور ) است که از سال 72 تا به امروز منشأ خدمات فرهنگی و قرآنی گسترده ای در سطح استان و خصوصاً شهر تبریز بوده است .
وی از سال 1372 در عرصه سازندگی و خدمت به تامین یکی از اصلی ترین نیازهای مردم یعنی مسکن از موسسان شرکت جهاد خانه سازی استان آذربایجانشرقی بوده و در طول دو دهه اخیر به عنوان عضو هیأت مدیره ی این شرکت ، با فعالیت های شهرسازی و توسعه ی شهری مأنوس می باشد .
در طراحی و ساخت شهرک شهید یاغچیان و نیز طراحی و مکان یابی شهر جدید شهریار از فعالیت های مهم این شرکت در زمان حضور مهندس باغبان است. شهر جدید شهریار با جمعیت پذیری یکصد و هفتاد و پنج هزار نفر بعنوان توسعه منفصل کلانشهر تبریز یکی از مهمترین پروژه های شهری کشور است.

برخی از سوابق مدیریتی مهندس باغبان :
- از فرماندهان لشکر سرافراز 31 عاشورا در دوران دفاع مقدس
- فرمانده نیروی مقاومت بسیج سپاه آذربایجان شرقی 
- معاون هماهنگ کننده لشکر 31 عاشورا و قرارگاه شمال نیروی زمینی سپاه
- از موسسین و رییس هیأت مدیره ی موسسه مهد قرآن استان آذربایجان شرقی
- از موسسین و عضو هیأت مدیره ی شرکت جهاد خانه سازی استان آذربایجان شرقی
- قائم مقام و معاون اداری - مالی شهرداری کلانشهر تبریز